Jak kompleksowa opieka pomaga pacjentom chorującym na raka jelita grubego

Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Statystyki są niepokojące – co roku diagnozuje się około 19 tysięcy nowych przypadków, a ponad 12 tysięcy osób umiera z powodu tej choroby. Rak jelita grubego często rozwija się powoli, bez wyraźnych objawów, dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Na tym właśnie koncentruje się Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, który w połączeniu z nowoczesną diagnostyką i leczeniem, może uratować życie wielu pacjentów.

Z okazji Światowego Dnia Onkologii warto zwrócić uwagę nie tylko na znaczenie profilaktyki, ale także na kompleksową opiekę, jaką zapewniają placówki medyczne pacjentom, u których rak jelita grubego został już zdiagnozowany.

Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z rakiem jelita grubego jest jego wczesne wykrywanie. Dlatego w Polsce realizowany jest Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, który oferuje bezpłatne badania przesiewowe dla osób w wieku 50-65 lat, a także dla młodszych osób z grup podwyższonego ryzyka, czyli tych, które mają w rodzinie przypadki raka jelita grubego. Program opiera się głównie na badaniu kolonoskopowym, które pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany nowotworowe lub polipy mogące przekształcić się w nowotwór. Regularne wykonywanie tego badania znacznie zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka i skuteczne leczenie.

Kolonoskopia w ramach programu jest bezpłatna, a jej celem jest identyfikacja nowotworu zanim rozwinie się on do zaawansowanego stadium. Dzięki temu możliwe jest szybkie podjęcie leczenia i znaczne zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu tej choroby.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. w Pracowni Endoskopii, w 2023 roku przeprowadzono ponad 1550 badań kolonoskopowych, z czego blisko 300 zabiegów u pacjentów korzystających z sedacji jako formy znieczulenia. Do tej pory, w 2024 roku, liczba przeprowadzonych kolonoskopii wyniosła już 1151, z czego aż 283 badania odbyły się z wykorzystaniem sedacji, co wskazuje na rosnącą popularność tej metody znieczulania, zapewniającej pacjentom większy komfort podczas badania.

Kompleksowa Opieka Onkologiczna (KON-JG) w naszym szpitalu

Rak jelita grubego, gdy już zostanie zdiagnozowany, wymaga wieloetapowego, interdyscyplinarnego podejścia do leczenia. W naszym szpitalu od 1 czerwca 2021 roku realizujemy program Kompleksowej Opieki Onkologicznej nad Pacjentem z Nowotworem Jelita Grubego (KON-JG). Ten program zapewnia pacjentom pełną opiekę od momentu podejrzenia nowotworu, przez diagnostykę, leczenie chirurgiczne i onkologiczne, aż po długoterminowe monitorowanie stanu zdrowia po zakończeniu terapii.

Nasza placówka rocznie przeprowadza ponad 100 operacji usunięcia nowotworów jelita grubego, co czyni nas jednym z wiodących ośrodków w regionie. W ramach programu KON-JG każdy pacjent ma dostęp do zespołu specjalistów, który obejmuje chirurgów, onkologów, radioterapeutów, a także psychologów, dietetyków i rehabilitantów. Dzięki temu leczenie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Jak działa program KON-JG?

1. Pacjenci z podejrzeniem raka jelita grubego są kierowani na badania diagnostyczne, takie jak kolonoskopia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Wczesne wykrycie raka, nawet dzięki badaniom profilaktycznym, zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
  2. Po diagnozie interdyscyplinarny zespół opracowuje spersonalizowany plan leczenia. Może obejmować operację, chemioterapię, radioterapię lub leczenie skojarzone. Każda decyzja jest podejmowana na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.
  3. Program KON-JG opiera się na współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do szerokiej gamy terapii wspomagających. Operacje przeprowadzane w naszym szpitalu są wykonywane z użyciem nowoczesnych, minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych, co zmniejsza ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji.
  4. Pacjenci po zakończeniu leczenia są objęci regularnymi kontrolami. Dzięki stałemu monitorowaniu stanu zdrowia możliwe jest szybkie wykrycie nawrotów choroby.
  5. Leczenie onkologiczne to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. W ramach programu KON-JG pacjenci mają zapewnione wsparcie psychologiczne, które pomaga im radzić sobie z emocjami towarzyszącymi chorobie i leczeniu.

Dlaczego profilaktyka i kompleksowa opieka są tak ważne?

Rak jelita grubego rozwija się powoli i często bezobjawowo, co sprawia, że choroba jest diagnozowana w zaawansowanym stadium. Dzięki programowi profilaktyki wiele przypadków raka można wykryć na wczesnym etapie, zanim dojdzie do rozwoju poważnych objawów. W połączeniu z kompleksową opieką onkologiczną, taką jak program KON-JG, pacjenci mają większe szanse na pełne wyleczenie i poprawę jakości życia.

- Programy takie jak Kompleksowa Opieka Onkologiczna nad Pacjentem z Nowotworem Jelita Grubego i Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego to filary współczesnej onkologii. Regularne badania, wczesna diagnostyka i interdyscyplinarna opieka nad pacjentem znacząco zwiększają szanse na skuteczne leczenie, a tym samym na wydłużenie życia i jego lepszą jakość.- podkreśla prof. dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Światowy Dzień Onkologii to doskonała okazja, aby przypomnieć, jak wiele można zrobić dla swojego zdrowia poprzez regularne badania profilaktyczne i skorzystanie z nowoczesnych programów opieki onkologicznej, które są dostępne w naszym kraju.