
O ODDZIALE
Oddział Chirurgiczny z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej dysponuje łącznie 27 łóżkami na salach 1, 2 i 3-osobowych, w tym 6 miejscami wzmożonego nadzoru na salach pooperacyjnych. Pozwala to na leczenie około 2300 pacjentów rocznie. Wszystkie sale wyposażone są w odbiorniki telewizyjne. Większość sal wyposażonych jest we własny węzeł sanitarny. Mając do dyspozycji 3 sale operacyjne wykonujemy w ciągu roku około 2200 zabiegów operacyjnych.
Oddział współpracuje ściśle z innymi jednostkami organizacyjnymi Szpitala, m.in. z Zakładem Diagnostyki Obrazowej, Pracownią Endoskopową, Zakładem Patomorfologii, Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej. Umożliwia to szeroki dostęp do całej gamy badań obrazowych (tomografia komputerowa, wirtualna kolonoskopia, zdjęcia rtg, badania USG, mammografia, rezonans magnetyczny) oraz do diagnostycznych i leczniczych procedur endoskopowych (gastroskopia, kolonoskopia, ECPW, EUS). Współpraca z Zakładem Medycyny Nuklearnej Gdyńskiego Centrum Onkologii umożliwia wykonywanie procedury biopsji węzła chłonnego wartowniczego. Poprawę funkcjonowania chorych i szybki powrót do normalnej aktywności zapewnia współpraca z Zakładem Rehabilitacji. Pacjentom zapewniamy również możliwość skorzystania z konsultacji dietetyka oraz porady psychologa. W przypadku chorych onkologicznych istotnej pomocy udziela koordynator programu DiLO, wspierający pacjentów informacyjnie, administracyjnie oraz organizacyjnie.
OPERACJE
W Oddziale wykonujemy operacje w zakresie szeroko rozumianej chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej, a także chirurgii endokrynologicznej. Znaczną część naszej działalności stanowią również operacje doraźne – w ostrych schorzeniach jamy brzusznej oraz w urazach. Wykonujemy też zabiegi w ramach „chirurgii jednego dnia”.
- Operacje górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego: żołądka, dwunastnicy jelita cienkiego, jelita grubego i odbytnicy (ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych)
- Operacje połączenia przełykowo-żołądkowego (choroba refluksowa, przepuklina rozworu przełykowego, kurcz wpustu)
- Operacje pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, wątroby i trzustki
- Operacje bariatryczne (chirurgiczne leczenie otyłości)
- Operacje gruczołów endokrynnych: tarczycy i przytarczyc (z wykorzystaniem neuromonitora nerwów krtaniowych) oraz nadnerczy
- Operacje piersi: pełny zakres onkoplastycznego leczenia raka piersi, w tym zabiegi oszczędzające pierś i pachę, rekonstrukcje piersi jednoczasowe i odroczone
- Operacje przepuklin: okolicy pachwiny (również metodami wideoskopowymi) oraz brzusznych, w tym pooperacyjnych
- Operacje proktologiczne (żylaki odbytu, szczeliny odbytu, przetoki okołoodbytnicze, wypadanie odbytnicy)
- Operacje diagnostyczne w chorobach nowotworowych: biopsja węzła chłonnego wartowniczego (metodą radioizotopową i barwnikową), pobieranie wycinków narządowych - biopsja cienkoigłowa (BAC), gruboigłowa (BAG), mammotomiczna (VABB), usuwanie zmian skórnych
- Wszczepianie portów do chemioterapii
- Chemioembolizacja przerzutów do wątroby
- Operacje w urazach głowy, klatki piersiowej i brzucha
Znaczną część operacji wykonujemy metodami małoinwazyjnymi.
CHIRURGIA MAŁOINWAZYJNA
Chirurgia małoinwazyjna to nowoczesna metoda przeprowadzania zabiegów operacyjnych bez rozległego rozcinania powłok pacjenta. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi możliwe jest wykonanie operacji poprzez niewielkie (kilku - kilkunastomilimetrowe) nacięcia, co skutkuje pozostawieniem minimalnych blizn, mniejszym bólem pooperacyjnym oraz krótszym okresem rekonwalescencji. Należy jednak zaznaczyć, iż nie wszystkich pacjentów można operować tą metodą oraz że czasem istnieje konieczność zamiany zabiegu małoinwazyjnego na klasyczny.
Oddział Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, dbając o utrzymanie najwyższych standardów, systematycznie zwiększa zakres oraz liczbę zabiegów wykonywanych metodami małoinwazyjnymi.
- Laparoskopowa cholecystektomia (wycięcie pęcherzyka żółciowego)
- Laparoskowe operacje ograniczające objętość żołądka (chirurgiczne leczenie otyłości)
- Laparoskopowa appendektomia (wycięcie wyrostka robaczkowego)
- Laparoskopowe wycięcie jelita grubego i odbytnicy
- Laparoskopowa splenektomia (wycięcie śledziony)
- Laparoskopowa fenestracja (operacja torbieli wątroby)
- Laparoskopowa fundoplikacja (operacja choroby refluksowej i przepukliny rozworu przełykowego)
- Laparoskopowa kardiomiotomia (operacja kurczu wpustu)
- Laparoskopowe uwalnianie zrostów otrzewnowych
- Wideoskopowe operacje przepuklin pachwinowych (TAPP i TEP)
- Wideoskopia diagnostyczna
HISTORIA ODDZIAŁU
Oddział Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie rozpoczął działalność 15-03-1999.
Oddział kontynuuje dobre tradycje działającego do 1999 r. tzw. „Starego” Szpitala w Kościerzynie, łącząc je z wysokimi standardami i osiągnięciami współczesnej medycyny, które dostępne są w nowoczesnym ośrodku, jakim jest Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.
Pierwszy szpital w Kościerzynie został założony w 1930 r. przez dr Jana Lemańczyka, który prowadził go samodzielnie, pełniąc funkcję internisty i chirurga. Po zakończeniu II Wojny Światowej razem z dr Lemańczykiem pracę rozpoczęli dr Stanisław Borzyszkowski i Władysław Ciołkowski, który zajmował się ginekologią i położnictwem oraz chirurgią. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku stopniowo wyodrębniały się poszczególne oddziały, w tym Oddział Chirurgiczny, kierowany przez dr Stanisława Bociańskiego. Następnymi ordynatorami byli dr Józef Kropidłowski (1965-1975), Nawój Drabik (1975-1983) oraz Julian Czuryło (1983-1999).
Po otwarciu „Nowego” Szpitala w Kościerzynie stanowisko ordynatora objął dr n. med. Roman Marczewski. Dr Czuryło wszedł w skład zespołu Oddziału Chirurgii, gdzie pracował do chwili odejścia na emeryturę w 2006 r. Pozostali asystenci „Starego” Szpitala, dr Roman Derewicz, Roman Bielawa i Jacek Konczalski po krótkim okresie pracy odeszli do innych ośrodków. Ważną rolę w rozwoju obecnego Oddziału odegrał dr Tomasz Wysocki, który w latach 1999-2004 sprawował funkcję zastępcy ordynatora. Wśród innych chirurgów, którzy pracowali na Oddziale w różnych okresach czasu, należy wymienić dr Kamila Brzuskiewicza, Radosława Flisikowskiego, Marcina Folwarskiego, Michała Junga, Jarosława Litwina, Piotra Nakoniecznego, Marka Tadrzaka, Magdalenę Wesołowską, Andrzeja Wojciechowicza, Justynę Zygoń.
W dniu 04-05-2015 w ramach Oddziału rozpoczął działalność Pododdział Chirurgii Onkologicznej. Jego kierownikiem został dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz. Od 01-01-2017 dr Makarewicz objął funkcję ordynatora całego Oddziału. Dr Marczewski został zastępcą ds. chirurgii ogólnej.
Przyjęcie na Oddział
KWALIFIKACJE DO ZABIEGÓW OPERACYJNYCH
Pacjenci kierowani do Szpitala w celu wykonania planowego zabiegu operacyjnego proszeni są o zgłaszanie się do Izby Przyjęć (na parterze Szpitala) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00. Po zarejestrowaniu w Izbie Przyjęć należy udać się do Gabinetu Konsultacyjnego przy Oddziale Chirurgii (na 3 piętrze, naprzeciwko windy). Prosimy o zabranie całej dokumentacji medycznej (wyniki badań, karty wypisowe z poprzednich pobytów w szpitalu) oraz przyjmowanych leków (ew. spisu wszystkich leków). Chirurg pracujący w Oddziale, po zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną wyznaczy termin przyjęcia zgodnie z kolejką chorych oczekujących na leczenie na Oddziale Chirurgii. Jeżeli zajdzie taka konieczność, zaleci również dodatkowe badania lub konsultacje.
PRZYJĘCIE NA ODDZIAŁ
W ustalonym dniu prosimy o przybycie do Izby Przyjęć o godz. 10:00.
Zgłaszając się do Izby Przyjęć proszę dostarczyć:
- całą dokumentację medyczną (wyniki badań, karty wypisowe z poprzednich pobytów w szpitalu),
- przyjmowane leki (w opakowaniach),
- wyniki zaleconych konsultacji,
- środki higieny osobistej (prosimy o zabranie mydła antybakteryjnego oraz jednorazowej maszynki do golenia), sztućce, kubek.
W niektórych przypadkach zalecamy dodatkowo przynieść ze sobą pas przepuklinowy brzuszny, pończochy przeciwżylakowe, preparat witaminowy, odżywki (np. Nutridrink), zestaw do lewatywy Enema lub preparat Fortrans. Pacjenci zostaną poinformowani o takim dodatkowym zaleceniu przez lekarza wyznaczającego termin przyjęcia.
Prosimy nie golić w domu okolicy operacji!
Prosimy zapytać lekarza rodzinnego, czy któryś z przyjmowanych leków nie będzie przeszkadzał w planowanej operacji lub znieczuleniu i czy nie należy zastąpić go innym preparatem. W przypadku zażywania leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Sintrom, Syncumar, Acard, Polocard, Aspirin, Bestpirin, Polopiryna, Cardiopirin, Acesan, Plavix, Zyllt, Areplex, Plavocorin, Ticlo, Aclotin, Ticlid), należy zgłosić się do lekarza rodzinnego co najmniej 10 dni przed planowaną operacją, w celu odstawienia leku lub zmiany preparatu na heparynę drobnocząsteczkową. Prosimy zabrać ze sobą do Szpitala wszystkie aktualnie przyjmowane leki (w opakowaniach)!
Po zakończeniu leczenia szpitalnego pacjenci wypisywani są do domu ok. godz. 13:00. Wskazówki dotyczące dalszego postępowania zawarte będą na karcie wypisowej. Pacjenci potrzebujący zwolnienia lekarskiego proszeni są o zgłoszenie tego przed wypisem w sekretariacie Oddziału. Do wystawienia zwolnienia może być konieczny NIP zakładu pracy.
Do przeprowadzenia niektórych zabiegów operacyjnych niezbędna jest krew, dlatego prosimy o honorowe krwiodawstwo członków rodziny lub innych osób.
ODWIEDZINY
Ze względu na specyfikę organizacji oddziału zabiegowego prosimy o przestrzeganie poniższych zaleceń, dotyczących odwiedzin pacjentów leczonych na Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Umożliwi to skuteczną oraz bezpieczną opiekę lekarską i pielęgniarską nad leczonymi pacjentami.
- Zalecane godziny odwiedzin pacjentów: między 12:00 a 19:00.
- W porach wykonywania czynności związanych z leczeniem i pielęgnacją odwiedzający będą proszeni o przerwanie odwiedzin.
- Odwiedziny pacjentów przebywających na sali pooperacyjnej wyłącznie za zgodą lekarza.
- Nie wolno wchodzić na Oddział w okryciach wierzchnich (mogą one stanowić źródło zakażenia dla chorych operowanych) – szafki na ubrania na korytarzu przed oddziałem
- Zabrania się wnoszenia kwiatów na sale chorych.
- Odwiedzający nie powinni siadać na łóżkach pacjentów.
- Prosimy nie wprowadzać na Oddział małych dzieci ze względu na możliwość przeniesienia na nie zakażeń.
Prosimy pamiętać o innych chorych leczonych w tym szpitalu - każdy pacjent ma prawo do spokoju i intymności. Odwiedziny w dużych grupach lub o późnej porze mogą zakłócać rekonwalescencję innych pacjentów na sali chorych.
Zapraszamy do zapoznania się z Przewodnikiem Pacjenta Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, przygotowanym przez red. Joannę Matuszewską z Radia Gdańsk.
PERSONEL
KIEROWNIK ODDZIAŁU
Dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz - studia medyczne ukończył w Gdańsku w 1996 r. W trakcie studiów rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku. Po przekształceniu Kliniki kontynuował pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej AMG. W 1999 r. uzyskał I stopień, zaś w 2004 r. II drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Za pracę z zakresu chirurgii małoinwazyjnej uzyskał w 2002 r. tytuł doktora nauk medycznych. Odbył liczne staże zagraniczne poszerzając swój warsztat chirurgiczny, korzystając z doświadczeń wybitnych specjalistów w Niemczech (Essen, Frankfurt, Freiburg), Wielkiej Brytanii (Liverpool) i Holandii (Amsterdam). Od 2011 r. pracuje w Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2013 r. uzyskał drugą specjalizację, z zakresu chirurgii onkologicznej. W 2015 r. za wkład w rozwój chirurgii małoinwazyjnej uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Od maja 2015 pełnił funkcję kierownika Pododdziału Chirurgii Onkologicznej, a od stycznia 2017 objął funkcję ordynatora całego Oddziału.
ZASTĘPCA DS. CHIRURGII OGÓLNEJ
Dr n. med. Roman Marczewski - studia medyczne ukończył w Gdańsku w 1978 r. Po odbyciu stażu rozpoczął pracę w Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie uzyskał I i II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Za pracę z zakresu chirurgii dróg żółciowych uzyskał w 1990 r. stopień doktora nauk medycznych. W ciągu 20 lat pracy w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroentorologicznej i Endokrynologicznej pod opieką prof. Z. Wajdy i prof. Z. Grucy zdobył wszechstronne wyszkolenie w zakresie szeroko pojętej chirurgii ogólnej, z postępowaniem laparoskopowym i endoskopowym. Swoje umiejętności pogłębiał w czasie staży w Klinice Chirurgii Uniwersytetu w Nejmegen w Holandii. W 1992 r. uzyskał nagrodę zbiorową Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a w 1996 r. nagrodę II stopnia Rektora Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1998 r. ukończył Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania w Zakładach Opieki Zdrowotnej w Instytucie Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1999 r. (od chwili otwarcia Oddziału Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie) pełnił funkcję ordynatora, z dniem 01-01-2017 r. przekazując ją na ręce dr Makarewicza. Obecnie kontynuuje pracę na stanowisku Zastępcy ds. chirurgii ogólnej.
ASYSTENCI
Lek. Krzysztof Kasperowicz - ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 1989 r. Pracując w Szpitalu Kolejowym w Gdańsku uzyskał w 1992 r. I stopień, a w 1997 r. II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Zdobył duże doświadczenie w wykonywaniu badań endoskopowych, od 1995 r. posiada uprawnienia do panendoskopii przewodu pokarmowego. W 2001 r. ukończył Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania w Zakładach Opieki Zdrowotnej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje w Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie od czerwca 2004 r., pełnił funkcję zastępcy ordynatora Oddziału.
Lek. Arkadiusz Kopiejć - ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 2000 r. Po ukończeniu stażu rozpoczął specjalizację w ramach rezydentury w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku, a od kwietnia 2004 r. pracuje w Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. W 2008 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. W 2013 r. uzyskał drugą specjalizację, z chirurgii onkologicznej, swoje doświadczenie zdobywając dzięki ścisłej współpracy z Kliniką Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Od 2014 r. współpracuje z Oddziałem Chirurgii Szpitala MSWiA w Gdańsku, gdzie doskonali swoje umiejętności w chirurgii endokrynologicznej.
Lek. Adam Kot – ukończył Gdański Uniwersytet Medyczny w 2011 r. W październiku 2012 r. rozpoczął specjalizację w ramach rezydentury z chirurgii ogólnej. Po jej zakończeniu i uzyskaniu tytułu specjalisty chirurgii ogólnej (2019 r.) kontynuuje pracę w Oddziale Chirurgii. W 2020 r. rozpoczął specjalizację z chirurgii onkologicznej.
Dr n.med. Daniel Maliszewski – ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 2008 r. Po odbyciu stażu podyplomowego rozpoczął specjalizację z chirurgii ogólnej w ramach rezydentury w Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2016 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej oraz za pracę z zakresu biologii raka piersi otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Odbył liczne staże i kursy międzynarodowe z zakresu chirurgii gruczołu piersiowego. Posiada europejski certyfikat kwalifikacji z chirurgii piersi – EBSQ in Breast Surgery. Zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną oraz estetyczną gruczołu piersiowego. W Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie pracuje od 2016 r.
Lek. Wojciech Pellowski – absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. Od czasu ukończenia studiów (1998 r.) związany ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie, gdzie odbył staż podyplomowy i rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii. W 2006 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej.
Dr n. med. Tomasz Polec - ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 2005 r. Po zakończeniu stażu podyplomowego rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku. W 2013 r. roku uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej, a w 2016 r. zdobył drugą specjalizację, z chirurgii onkologicznej. W Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie pracuje od kwietnia 2017 r. W 2019 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych za pracę poświęconą nowotworom jelita grubego.
Lek. Piotr Wiśniewski - ukończył Gdański Uniwersytet Medyczny w 2009 r. Po odbyciu stażu podyplomowego w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu i w Szpitalu MSWiA w Gdańsku rozpoczął specjalizację w ramach rezydentury w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W trakcie rezydentury odbył krajowe i zagraniczne staże i szkolenia z zakresu chirurgii bariatrycznej. W 2017 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. W Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie pracuje od kwietnia 2017 r.
Lek. Zygmunt Wojniłło - ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Wileńskim w 1994 r. Po odbyciu stażu podyplomowego w Klinikach Akademii Medycznej w Warszawie rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1999 r. uzyskał I stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Po przekształceniu Kliniki w 2003 r. kontynuował pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej AMG, a od 2004 r. rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia w ZOZ dla Szkół Wyższych w Gdańsku. W 2008 r. uzyskał II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. W Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie pracuje od lutego 2011 r.
Dr n. med. Piotr Woźniacki - ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 2008 r. W roku akademickim 2004-2005 odbywał studia zagraniczne w ramach programu Socrates/Erasmus na Uniwersytecie w Kolonii w Niemczech. W 2009 r. rozpoczął studia doktoranckie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a w 2010 r. rozpoczął specjalizację z chirurgii ogólnej w ramach rezydentury w Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2014 r. otrzymał tytuł doktora nauk medycznych za pracę dotyczącą wczesnego wykrywania raka piersi. W 2016 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. Odbył zagraniczne staże na Uniwersytecie w Kolonii w Niemczech oraz w St. Gallen w Szwajcarii. Współzałożyciel Akademickiego Stowarzyszenia Onkologicznego. W Oddziale Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie pracuje od kwietnia 2016 r.
REZYDENCI
Lek. Apostolis Atanasiu - w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej, pracuje w Oddziale Chirurgii od listopada 2016 r.
Lek. Magda Nykiel - w trakcie specjalizacji z chirurgii onkologicznej, pracuje w Oddziale Chirurgii od lutego 2018 r.
Lek. Anna Szady - w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej, pracuje w Oddziale Chirurgii od grudnia 2017 r.
PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA ODDZIAŁU CHIRURGII OGÓLNEJ
Mariola Zaborowska - specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Absolwentka Wyższych Studiów Pielęgniarskich na Akademii Medycznej w Gdańsku. Ukończyła Szkolenie Krajowe w zakresie zarządzania opieką zdrowotną dla kadry kierowniczej średniego szczebla. Członek zespołu terapeutycznego w zakresie leczenia odleżyn i ran trudnogojących. Pełni funkcję Pielęgniarki Oddziałowej od początku działalności Oddziału.
PIELĘGNIARKI
Proces leczenia pacjentów Oddziału Chirurgii wspomaga 22 pielęgniarek oraz 5 opiekunek medycznych. Pielęgniarki systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach specjalizacyjnych i kursach dokształcających. Wśród nich są specjalistki pielęgniarstwa (m.in. chirurgicznego i onkologicznego) oraz osoby posiadające wyższe wykształcenie medyczne (licencjackie i magisterskie). Posiadają wiedzę niezbędną do efektywnej i odpowiedzialnej pracy. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu wykonują swoje zadania pielęgniarskie na najwyższym poziomie.
SEKRETARKI MEDYCZNE
Sylwia Jankowska
Anita Maszke
Oddział Chirurgiczny z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
ul. Piechowskiego 36
83-400 Kościerzyna
Telefony:
Sekretariat: 058 686 04 43
Ordynator: 604 414 004
Zastępca ds. Chirurgii Ogólnej: 058 686 04 41
Lekarze: 058 686 04 44, 058 686 04 45
Lekarz dyżurny: 887 780 227
Pielęgniarki: 058 686 04 30, 058 686 04 34
Piel. Oddziałowa: 058 686 04 42
Fax: 058 686 04 49
Fundacja NIE dla raka!
KRS 0000687585
Nr konta: 44114020040000360277006639
e-mail: wojmakar [AT] wp [DOT] pl
za usługi świadczone przez Oddział Chirurgiczny z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej
Lp. |
Nazwa / opis zabiegu/ rozpoznanie |
Cena jednostkowa PLN |
1. |
Chirurgiczne leczenie żylaków odbytu metodą klasyczną |
2 500,00 |
2. |
Fundoplikacja Nissena laparoskopowa dr |
5 100,00 |
3. |
Guziki, znamiona, kaszaki, polipy i inne zmiany powłok |
500,00 |
4. |
Laparoskopia diagnostyczna |
3 000,00 |
5. |
Laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego |
3 400,00 |
6. |
Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych |
2 500,00 |
7. |
Operacja laparoskopowa achalazji przełyku |
5 200,00 |
8. |
Operacja laparoskopowa torbieli wątroby |
2 800,00 |
9. |
Operacja laparoskopowa torbieli śledziony |
5 000,00 |
10. |
Operacja torbieli włosowej |
1 400,00 |
11. |
Pobranie węzła chłonnego do badania hist.-pat. |
500,00 - 1 400,00 |
12. |
Przepuklina nawrotowa |
indywidualna kwotacja |
13. |
Przepuklina pachwinowa |
2 800,00 |
14. |
Przepuklina powłok brzusznych |
indywidualna kwotacja |
15. |
Przepuklina powłok brzusznych duża |
kalkulacja indywidualna |
16. |
Przepuklina udowa |
2 600,00 |
17. |
Szczelina odbytu |
1 400,00 |
18. |
Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną |
3 400,00 |
19. |
Wycięcie tarczycy |
3 800,00 |
20. |
Wycięcie tłuszczaka |
500,00 - 1 400,00 |
21. |
Wycięcie wyrostka robaczkowego |
2 800,00 |
22. |
Chirurgiczne leczenie żylaków odbytu metodą Longo (cena obejmuje stapler lub implant) |
2 500,00 |
23. |
Wszycie leku w tkankę podskórną (cena nie obejmuje leku) |
500,00 |
24. |
Podkłucie naczyń hemoroidalnych pod kontrolą Doppler |
2 800,00 |
25. |
Ginekomastia |
5 000,00 |
26. |
Augmentacja obu piersi (korekta implantami) |
15 000,00 |
27. |
Zmniejszenie / podniesienie obu piersi |
12 000,00 |
28. |
Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka ( w zależności od ilości zużytych staplerów ( w przypadku zużycia większej ilości staplerów koszt 20 000,00 zł) |
18 000,00 |
29. |
Usunięcie guza powłok głowy |
2 800,00 |
30. |
Kwadrantektomia |
5 000,00 |
31. |
Amputacja piersi z rekonstrukcją obustronną (prepektoralna) |
20 000,00 |
32. |
Amputacja jednej piersi z rekonstrukcją w technice prepektoralnej |
10 600,00 |
33. |
Selektywne przezodbytowe wycięcie odbytnicy |
3 730,00 * |
34. |
Częściowe przezodbytowe wycięcie odbytnicy |
3 730,00* |
* - do ceny należy doliczyć koszt 1 szt. staplera, wynoszący około 1.600 zł ** - do ceny należy doliczyć koszt 1 szt. staplera, wynoszący około 2.500 zł. |
|
Do zabiegów/ operacji należy doliczyć koszty badań histopatologicznych.” |
Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej
Pacjent zgłasza się do Koordynatora ds. Odpłatnych Świadczeń Medycznych, który umawia konsultację z lekarzem specjalistą.
-
Dane kontaktowe Koordynatora ds. Odpłatnych Świadczeń Medycznych:
-
pokój nr 212 na parterze Szpitala w Kościerzynie
-
Godziny pracy: 7.30 – 15.00 od poniedziałku do piątku
-
tel.: +48 58 686 00 57
-
tel. kom.: +48 514 061 034
-
Terminy konsultacji lekarskich
Terminy konsultacji lekarskich ustalane są indywidualnie i odbywają się na III piętrze Szpitala w pokoju konsultacyjnym vis-a-vis wind. Pacjenci proszeni są o zabranie dokumentacji medycznej i zgłoszenie się do Sekretariatu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Procedury wymagające znieczulenia są koordynowane we współpracy z Koordynatorem ds. Odpłatnych Świadczeń Medycznych.
-
Realizacja świadczenia medycznego
Do hospitalizacji pacjent zgłasza się z wynikami zleconych badań dodatkowych.
Pacjent przyjmowany jest przez Koordynatora ds. Odpłatnych Świadczeń Medycznych. Koordynator odpowiada za:
-
założenie historii choroby;
-
badania pielęgniarskie.
-
Przyjęcie pacjenta na Oddział
-
badanie lekarskie,
-
zlecenie niezbędnych badań przez lekarza,
-
badanie pielęgniarskie,
-
Naszym pacjentom oferujemy:
-
pobyt w pokojach:
-
1 i 2-osobowych,
-
z łazienką,
-
z dostępem do telefonu,
-
z dostępem do WiFi,
-
pakiet niezbędnych badań,
-
możliwość odbioru pacjenta z lotniska (opcja odpłatna),
-
całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską
-
opiekę psychologiczną,
-
bezpłatną kwalifikację do operacji,
-
bezpłatną konsultację po zabiegu,
-
całodniowe wyżywienie,
-
niezbędne leczenie farmakologiczne,
-
odpłatny Multimedialny System Telewizji Szpitalnej (MSTS):
-
cyfrowa telewizja naziemna oraz satelitarna (ponad 20 kanałów TV);
-
bezprzewodowy Internet – strefa Wi-Fi,
-
odbiorniki LCD LED,
-
wypożyczalna filmów – VOD,
-
prasa codzienna, gry internetowe,
-
radio internetowe,
-
bezpłatna usługa audiobook,
-
możliwość doładowania telefonu w systemie pre-paid,
-
możliwość pozostawienia auta na płatnym parkingu zlokalizowanym przy szpitalu:
-
1 godzina – 2zł
-
3 dni – 40 zł (abonament)
-
7 dni – 50 zł (abonament)
-
14 dni – 70 zł (abonament)
-
Centrum usługowe na terenie Szpitala:
-
restauracja,
-
kawiarnia,
-
placówka bankowa,
-
bankomat
-
sklepik z artykułami spożywczymi,
-
apteka.