Zakład Diagnostyki Obrazowej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z.o.o wykonuje badania diagnostyczne na rzecz pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu, podmiotów zewnętrznych w oparciu o stosowne umowy i pacjentów prywatnych-w oparciu o cennik Szpitala.
W naszym Zakładzie wykonujemy badania z zakresu radiologii klasycznej (w tym badania RTG sylwetkowe kończyn i kręgosłupa), badania kontrastowe HSG, przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych.
Wykonujemy typowe badania tomografii komputerowej m.in. głowy czy klatki piersiowej, kolonoskopię wirtualną,badania angio TK oraz badania TK kręgosłupa,stawów. Mamy możliwość wykonywania trójwymiarowych rekonstrukcji.
Przeprowadzamy podstawowe badania USG, badania dopplerowskie, aspiracyjną biopsję cienkoigłową pod kontrolą USG (BAC) oraz biopsję gruboigłową pod kontrolą USG (BAG).
Nasz Zakład oferuje badania mammograficzne na podstawie skierowań, jak i również uczestniczymy w Programie Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie podstawowej i pogłębionej profilaktyki raka piersi umożliwiając pacjentkom w wieku 45-74 lat wykonanie bezpłatnego badania mammograficznego.
Wykaz aparatów rentgenowskich w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej:
Mammograf FDR-3500DRLH
Aparat rentgenowski mobilny Fuji film FDR NANO
Aparat rentgenowski mobilny Fuji film FDR NANO
Aparat rentgenowski mobilny Fuji film FDR NANO
Aparat rentgenowski Polyrad Premium SEDECAL
Aparat rentgenowski Luminos dRF Max
Aparat rentgenowski FDR Smart
Tomograf komputerowy GE Revolution EVO
Tomograf komputerowy Revolution Ascend
Na wszelkie procedury wykonywane w ZDO Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie proszę zgłaszać w pierwszej kolejności do Rejestracji. Należy zawsze przynieść dokumentację z poprzednich badań obrazowych. Zabrać okulary do czytania celem poprawnego wypełnienia ankiety.
Przed badanie TK głowy należy zdjąć okulary,aparat słuchowy, kolczyki oraz ozdoby do włosów.
Badanie TK:
Tomografia komputerowa to metoda diagnostyki obrazowej, w której wykonuje się za pomocą promieni rentgenowskich wielowarstwowe przekroje ciała pacjenta. Badanie TK przeprowadza się w specjalnie zaprojektowanym aparacie do którego wjeżdża się na ruchomym stole. Uzyskane obrazy są bardzo wysokiej jakości i pozwalają na lepszą ocenę wykrytych zmian,a po zakończeniu badania obrazy ocenia lekarz radiolog.
Tomografia komputerowa jest szeroko wykorzystywana w każdej dziedzinie medycyny,dzięki tej metodzie obrazowania lekarz może podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne.
Badanie TK wymaga skierowania od lekarza.
Środek kontrastowy:
Środek kontrastowy, inaczej środek cieniujący podaje się pacjentowi (dożylnie lub/i doustnie) w celu poprawy widoczności określonych struktur ciała,a w szczególności zmian patologicznych.
Środki kontrastowe bazują na związkach jodu, wydalane są przez nerki,dlatego konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny przed badaniem.
W trakcie badania pacjent podczas podawania kontrastu może odczuwać uczucie ciepła oraz metaliczny posmak w ustach.
Przed niektórymi badaniami jamy brzusznej konieczne jest opijanie wodą lub wodą z kontrastem trwające 1,5 godziny.
W celu jak najszybszego wypłukania środka cieniującego z organizmu należy po badaniu wypić duże ilości wody. Pacjent przed badaniem musi podpisać zgodę na podanie kontrastu.
Zgoda na podanie kontrastu,a w niej szczegółowe informacje znajdują się Rejestracji Zakładu.
Kolonoskopia wirtualna
Kolonoskopia wirtualna jest specjalistycznym badaniem TK służącym do oceny jelita grubego. Skuteczność badania jest porównywalna z kolonoskopią endoskopową. Badanie polega na wprowadzeniu powietrza do jelita grubego przez odbyt i rozdęciu jelita. Następnie wykonywane jest skanowanie przez aparat w położeniu na brzuchu i na plecach. W przypadku braku przeciwwskazań podaje się kontrast dożylnie.
Dieta:
W dniu poprzedzającym badanie należy stosować dietę bezresztkową,czyli bez tłuszczu,warzyw,owoców i chleba. Można przyjmować produkty mięsne gotowane,ziemniaki,ryż,makaron,jajka gotowane. Nie spożywać soków oraz alkoholu. Przyjmować wodę niegazowaną w dużej ilości, co najmniej 1,5 l dziennie.
Przygotowanie do badania:
W dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć:
Godzina 17:00: Gastrografin w ilości 50ml, popić obficie wodą.
Godzina 18:00: Pół godziny przed posiłkiem należy przyjąć preparat Moviprep (roztwór przygotowujemy wg instrukcji dołączonej do opakowania),popić szklanką wody.
Godzina 19:00: Przyjąć 4 tabletki Bisacodyl.
Godzina 20:00: Gastrografin w ilości 50 ml,popić wodą.
W dniu badania:
Należy być na czczo. Dozwolone jest picie wody niegazowej oraz przyjmowanie leków.
Gastrografin wydawany jest pacjentowi w momencie rejestracji na badanie.
Badanie USG:
Badanie ultrasonograficzne to podstawowe,nieinwazyjne i bezpieczne badanie obrazowe pozwalające na ocenę stanu organów wewnętrznych.
Badanie USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe,które odbijają się od tkanek i powracają do głowicy aparatu, urządzenie następnie przetwarza dźwięki zamieniając je w obraz.
Badanie USG jest podstawowym badaniem profilaktycznym pozwalającym na wczesne wykrycie niepokojących zmian.
Badanie USG doppler to bezinwazyjny i bezpieczny rodzaj badania obrazowego służący do oceny przepływu w naczyniach tętniczych i żylnych. USG doppler daje możliwość wykrycia niewielkich schorzeń krwionośnych,które nieleczone mogą doprowadzić np. do udaru mózgu czy zawału serca.
Do badania USG pacjent zostanie poproszony o zdjęcie części odzieży.
Zdjęcia RTG (rentgenowskie):
Zdjęcie RTG to bezbolesna procedura medyczna, która pozwala na diagnozowanie stanów chorobowych przy użyciu niewielkiej dawki promieniowania jonizującego dzięki czemu uzyskujemy obrazy narządów wewnętrznych. Jest to najstarsza metoda diagnostyki obrazowej. Do procedury należy odsłonić część badaną, poza tym specjalne przygotowanie nie jest wymagane.
Mammografia
Mammografia jest podstawowym i profilaktycznym badaniem stosowanym w celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Wykrywa wczesne zmiany i nawet te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego.
Podczas badania urządzenie dociska każdą pierś osobno unieruchamiając ją,co pozwala na wykonanie dokładnego obrazu. Kobiety mogą czuć podczas badania ucisk i związany z nim dyskomfort.
Nasz Zakład uczestniczy w badaniach przesiewowych w ramach Profilaktyki Raka Piersi NFZ.
Z bezpłatnej mammografii, bez skierowania mogą skorzystać pacjentki w wieku 45-74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonane badania w ramach NFZ.
Do mammografii pacjentka musi rozebrać się do pasa.
Prosimy o nieużywanie przed badaniem dezodorantów z talkiem.
Badania RTG przewodu pokarmowego (prześwietlenia żołądka i dwunastnicy):
Badanie rentgenowskie przewodu pokarmowego jest to badanie z zastosowaniem promieniowania jonizującego dla oceny przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego przy użyciu podawanej doustnie zawiesiny barytowej i czasem dwutlenku węgla.
Podczas badania pacjent wypija łyk po łyku kubek zawiesiny barytowej, zawierającej dodatki smakowe. Czasem dodatkowo podaje się proszek produkujący gaz. Lekarz radiolog na monitorze obserwuje wypełnianie się przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego podaną zawiesiną oraz wykonuje kilka zdjęć, w różnych pozycjach ciała.
Przygotowanie:
Żołądek do badania rtg przewodu pokarmowego powinien być opróżniony dlatego w dniu badania nie należy nic jeść i pić, nie należy palić papierosów i żuć gumy. W przypadku gdy pacjent nie zastosuje się do tych zaleceń badanie może zostać przeniesione na inny termin.
Leki stałe należy przyjąć po badaniu.
Biopsja
Biopsja polega na nakłuciu zmian chorobowych pod kontrolą badań obrazowych najczęściej USG lub TK. Wyróżniamy biopsję aspiracyjną cienkoigłową i biopsję tnącą gruboigłową. Zgodnie z nazwą do poszczególnych rodzajów biopsji używa się do nich różnej grubości igieł:
Biopsja cienkoigłowa służy najczęściej do usuwania płynu z torbieli ale też do pobierania materiału komórkowego ze zmian chorobowych.
Biopsja tnąca gruboigłowa służy do pobierania materiału tkankowego ze zmian chorobowych najczęściej guzów.
Wykonanie biopsji pod kontrolą badań obrazowych wymaga pisemnej zgody pacjenta.
Przygotowanie:
Biopsje wykonywane w obrębie narządów powierzchownych nie wymagają specjalnego przygotowania. Biopsje w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej wykonywane są w trakcie hospitalizacji i wymagają prawidłowych parametrów krzepnięcia krwi. W przypadku biopsji w obrębie jamy brzusznej należy powstrzymać się od spożywania pokarmów stałych od wieczora poprzedzającego badanie. Można przyjmować leki oraz płyny.
Powikłania:
Po zabiegu biopsji może dojść do niewielkiego krwawienia lub bolesności w miejscu wkłucia. W przypadku uciążliwych bólów można przyjąć zwykłe leki przeciwbólowe. Po biopsji w zakresie płuc może dojść do duszności lub odmy opłucnowej. W przypadku przedłużających się dolegliwości należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Urografia
Dzień przed badaniem ostatni posiłek zjeść ok. 13, potem przyjmować płyny (niegazowana woda, herbata, czarna kawa). Ok godziny 14 należy przyjąć Fortrans lub Fleet-Phosphosoda (postępować zgodnie z ulotką). Ok godziny 17 przyjąć doustnie 4 tabletki Carbo medic lub Espumisanu. W dniu badania przyjąć jeden czopek Bisacodylu. Można przyjąć leki, nie spożywać posiłków 3 godziny przed badaniem, pić wodę. Na badanie zgłosić się z wynikiem USG. Bezpośrednio przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy.
Wlew doodbytniczy
Dzień przed badanem ostatni posiłek zjeść do godz. 13, potem przyjmować płyny (woda niegazowana, herbata, kawa). Ok godz. 14 przyjąć Fortrans lub Fleet-Phosphosoda (postępować zgodnie z ulotką). Wieczorem dzień przed badaniem przyjąć jedną tabletkę Bisakodylu. W dniu badania nic nie jeść, można przyjąć leki.
Prześwietlenie żołądka i dwunastnicy
W dniu badania nic nie jeść i nie pić, nie palić papierosów i nie żuć gumy. Przyjmowanie leków starać się odłożyć na czas bezpośrednio po badaniu.
Badania naczyniowe
Do wykonania badania niezbędne są prawidłowe parametry krzepnięcia krwi. W dniu badania nic nie jeść i nie pić.
HSG
Badanie wykonuje się między 7 a 10 dniem od początku miesiączki.
USG jamy brzusznej
W dniu badania nie jeść pokarmów stałych, można przyjąć leki. Na 2 godziny przed badaniem wypić kilka szklanek niegazowanej wody. Powstrzymać się od palenia tytoniu. U osób cierpiących na wzdęcia zaleca się użycie 4 tabletek Espumisanu.
Biopsja
Wykonywana w obrębie narządów powierzchownych nie wymaga specjalnego przygotowania.
W przypadku biopsji w obrębie jamy brzusznej należy powstrzymać się od spożywania pokarmów stałych od wieczora poprzedzającego badanie. Można przyjmować leki oraz płyny. Wymagane są prawidłowe parametry układu krzepnięcia.
Szczegółowych informacji dotyczących przygotowania do badań udziela rejestracja.
GODZINY OTWARCIA
pon.-śr. 8:00-15:00
czw.-pt. 8:00-15:00
sob.-niedz.-nieczynne
Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy: 58 686 00 50
Sekretariat ZDO: czynny w godzinach 8.00-15.00
Informacja telefoniczna w godzinach pracy sekretariatu: 58 686 00 52
Klasyczne zdjęcia RTG nie wymagają wcześniejszej rejestracji.
Na badania TK,USG oraz badania RTG z podaniem kontrastu wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
W dniu badania należy mieć ze sobą dokumentację medyczną z innych placówek (w tym opisy oraz płytki).
W przypadku badań z podaniem środka kontrastowego należy w dniu badania dostarczyć wynik poziomu kreatyniny wykonany maksymalnie 7 dni przed badaniem oraz być na czczo.
Pacjent powinien zgłosić się do Rejestracji ZDO, gdzie otrzyma do podpisania wymagane zgody i zostanie pokierowany do właściwego gabinetu. Należy zabrać ze sobą poprzednią dokumentację oraz okulary.
Zdjęcia RTG wykonywane są na podstawie skierowania z wyjątkiem mammografii skrynningowej
Dokumentacja medyczna wydawana jest w formie pisemnej po określonym czasie oczekiwania oraz w formie elektronicznej nagrywana na płytach CD/DVD.
Odbiór wyników odbywa się osobiście lub za dodatkową opłatą (koszty pakowania i wysyłki) wyniki mogą być przesłane pocztą. Możliwy jest również odbiór wyników przez osobę trzecią posiadającą upoważnienie od pacjenta.
WARTO WIEDZIEĆ:
Przygotowanie do badania tomografią komputerową.
W przeddzień badania należy zadbać o dobre nawodnieni organizmu, zalecamy wypić dodatkowo 1 litr niegazowanej wody mineralnej
Na 6 godzin przed badaniem należy pozostać na czczo (można pić wodę niegazowaną)
Do badań z podaniem środka kontrastowego konieczne jest posiadanie wyniku kreatyniny (nie starszego niż 7 dni)
Osoby,które przyjmują na stałe leki powinny zażyć je tak jak zwykle.
Na badanie należy przyjść 15 minut przed wyznaczoną godziną badania. W przypadku badania jamy brzusznej 1,5 godziny wcześniej.
W czasie trwania badania należy pozostac nieruchomo w jednej pozycji
W przypadku badania głowy należy zdjąć kolczyki i ozdoby do włosów.
Pacjenci z chorobami tarczycy (nadczynność) muszą dodatkowo oznaczyć poziom tsh i ft4.
Pacjenci chorzy na astmę muszą zabrać ze sobą leki wziewne.
Zalecenia dla pacjentów chorych na cukrzycę:
Nie ma konieczności odstawienia metforminy.
Jeżeli pacjent ma zaplanowane badanie i przyjmuje insulinę:
-przed godziną 12:00 nie przyjmuje insuliny i powinien być na czczo (pije wodę)
-po godzinie 12:00 o godz.7:00 przyjmuje insulinęi powinien zjeść lekkie śniadanie(do godz.8:00 rano)
W przypadku cukrzyków należy zabrać ze sobą mały posiłek lub słodki sok.
O podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog weryfikujący badanie na podstawie skierowania i dostępnej dokumentacji medycznej pacjenta.
Dziecko u lekarza. Kim jest opiekun faktyczny?
Opiekunem faktycznym jest osoba sprawująca, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek,stan zdrowia alb stan psychiczny opieki takiej wymaga (definicja opiekuna faktycznego nie dotyczy wyłącznie opieki nad małoletnim,lecz dotyczy także innych osób pełnoletnich,które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie działać we własnym imieniu).
Zdarzają się sytuacje,w których konieczne jest otrzymanie pomocy lekarskiej dla dziecka, pomimo,że w danej chwili dziecko nie przebywa pod opieką rodziców lub przedstawicieli ustawowych. Zatem rodzic nie może zgłosić się osobiście na wizytę lekarską ze swoim dzieckiem. Małoletni pacjent przebywa wtedy najczęściej pod opieką opiekuna faktycznego.
Czy opiekun faktyczny może zgłosić się z dzieckiem na wizytę lekarską?
Tak. Opiekun faktyczny,który opiekuje się dzieckiem podczas nieobecności rodziców może zabrać dziecko do lekarza. Opiekunem faktycznym może być członek rodziny, osoba bliska lub inna osoba sprawująca opiekę nad pacjentem
Czy opiekun faktyczny może wyrazić zgodę na wszystkie czynności medyczne wobec dziecka, którym się opiekuje?
Nie. Opiekun faktyczny nie może wyrazić zgody na zabieg o podwyższonym ryzyku ( np. operacja, inwazyjne badanie czy wykonanie iniekcji). Jeśli zachodzi konieczność podjęcia tego rodzaju leczenia wówczas konieczna jest pisemna zgoda przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta (najczęściej będą to rodzice). Wyjątek stanowi sytuacja,w której konieczne jest czynności medycznych ze względu na zagrożenie życia i zdrowia dziecka. Wtedy lekarz natychmiast udziela pomocy nawet jeśli nie uzyskał zgody rodziców małoletniego pacjenta.
W przypadku badań USG i RTG z dzieckiem nie musi być obecny rodzic.
W przypadku badań TK z dożylnym podaniem środka kontrastowego konieczny jest rodzic/opiekun prawny. Wyjątkiem jest badanie TK w stanie zagrożenia życia.
Informacje zaczerpnięte z portalu gov.pl (Dziecko u lekarza.Kim jest opiekun faktyczny?-Rzecznik Praw Pacjenta)
p.o Kierownika Zakładu:
Iwona Rembarz lekarz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Kierownik Zespołu Techników:
Anna Zalewska
Zakład Diagnostyki Obrazowej to profesjonalny zespół:
- 11 lekarzy specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej
Iwona Rembarz
Iwona Giełdon
Katarzyna Siemińska-Macierzanka
Radosław Kołodziejczyk
Spychalski Paweł
Stanisław Wnuk Lipiński
Arkadiusz Szarmach
Sylwia Nurzyńska
Martyna Kępa
Aleksandra Wolnikowska
Jakub Koenner
- 4 rezydentów
Magdalena Hełminiak-Mazurek,
Ilona Włodarczyk,
Weronika Fabczak,
Weronika Misiewicz
- 16 techników
Anna Zalewska
Wojciech Zalewski
Wioletta Szarek
Jarosław Kalinka
Grażyna Dufke
Hanna Kosowska
Sławomira Kujawa
Marlena Ruszkowska
Zuzanna Szarek
Łukasz Knitter
Monika Adamczyk
Iwona Niekraszewicz-Jakubek
Marta Szewczyk
Dorota Kurszewska
Katarzyna Bąkała
Halina Borucka
- 4 pielęgniarki
Beata Latos,
Sylwia Brzoskowska,
Teresa Gołuńska-Wojak,
Bożena Sikora
- sekretarka medyczna oraz 2 rejestratorki
Magda Literska,
Anna Zabrocka,
Wiktoria Kerlin