Ministerstwo Zdrowia ogłasiło długo wyczekiwaną listę placówek zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej
W lipcu br. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło długo wyczekiwaną listę placówek zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Spośród blisko 800 wszystkich szpitali w Polsce, 243 placówki włączono do pilotażowego programu, w tym 9 z 23 w województwie pomorskim. Z dumą informujemy, że wśród wyróżnionych placówek znajduje się również Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o., który uzyskał II poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej w Krajowej Sieci Onkologicznej.
Uzyskanie poziomu SOLO II oznacza, że nasz szpital może oferować pacjentom szeroki zakres leczenia onkologicznego, realizowany dzięki przystosowanemu do potrzeb pacjentów zapleczu, nowoczesnemu sprzętowi oraz wysoko wykwalifikowanej kadrze medycznej – podkreśla Arkadiusz Błaszczyk z-ca dyrektora ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
W samym 2023 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. przeprowadzono wiele skomplikowanych zabiegów onkologicznych, w tym w przybliżeniu:
- 80 operacji pacjentek z nowotworem piersi
- 100 operacji pacjentów z nowotworem jelita
- 25 operacji pacjentów z rakiem żołądka
- 20 operacji pacjentów z rakiem trzustki
- 30 operacji pacjentów z rakiem tarczycy
- 350 operacji pacjentów z rakiem pęcherza moczowego (w tym TURT i cystektomie)
- 60 operacji pacjentów z rakiem nerki
- 110 operacji pacjentów z rakiem prostaty
- 63 operacji pacjentów z rakiem jądra
Nasza Poradnia Onkologiczna rocznie obsługuje blisko 9 tysięcy pacjentów.
Województwo pomorskie może poszczycić się kilkoma ośrodkami, które uzyskały wysokie stopnie specjalistycznych ośrodków leczenia onkologicznego:
- I poziom: Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach, Szpital Specjalistyczny MSWiA w Gdańsk, Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim
- II poziom: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. Copernikus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., Szpital Powiatowy im. dr. Aleksandra Majkowskiego w Prabutach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku
- III poziom: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku, Gdyńskie Centrum Onkologii (część Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni)
Wejście na listę Krajowej Sieci Onkologicznej oznacza dla nas również możliwość ubiegania się o dodatkowe środki na rozwój kościerskiej onkologii, co przyczyni się do dalszego podniesienia jakości świadczonych przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. usług medycznych.
Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą misję niesienia pomocy pacjentom onkologicznym na najwyższym poziomie. Dziękujemy całemu zespołowi za ich ciężką pracę i zaangażowanie, które pozwoliły nam osiągnąć ten ważny cel – dodaje Marzena Mrozek Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.