Wywiad z naszym specjalistą pielęgniarzem oddziałowym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Tomaszem Aszyk
Zachęcamy do przeczytania wywiadu z naszym specjalistą, w którym dowiedzą się Państwo jakim czasem dla Szpitalnego Oddziału ratunkowego są wakacje, których pacjentów jest najwięcej i kiedy powinniśmy udać się na SOR a kiedy na Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną.
Dzień dobry, Panie Tomaszu. Wakacje – czy są czasem łatwiejszym, czy trudniejszym dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego?
Tomasz Aszyk: Dzień dobry. Dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) niezależnie od pory roku każdy czas jest intensywny. Wakacje zmieniają jedynie specyfikę pacjentów i charakter problemów, z jakimi się oni zgłaszają.
Jacy pacjenci pojawiają się najczęściej w czasie wakacji?
Tomasz Aszyk: Latem widzimy wzrost liczby pacjentów z urazami, które są wynikiem aktywności fizycznej, wypadków komunikacyjnych, skoków do wody czy sportów ekstremalnych. Również rośnie liczba osób z problemami zdrowotnymi związanymi z wysokimi temperaturami, jak udary cieplne czy odwodnienia. Pacjenci częściej zgłaszają się do nas w przypadkach takich jak silne reakcje alergiczne, np. po ukąszeniu przez owady, z nasilonymi dusznościami w związku z pyleniem. Częściej pojawiają się również pacjenci z różnego rodzaju zatruciami, w tym grzybami czy substancjami niewiadomego pochodzenia.
Jak Szpitalny Oddział Ratunkowy radzi sobie z dużą liczbą pacjentów?
Tomasz Aszyk: Każdego dnia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Kościerzynie przyjmujemy ponad 100 pacjentów. W oddziałach ratunkowych w całej Polsce funkcjonują systemy segregacji, znany też jako triage, gdzie kompetentny specjalista ocenia problem i wskazuje odpowiednią ścieżkę pomocy. W kościerskim szpitalu stosowany jest system triage oparty na procedurach TOP SOR, który pozwala ocenić i nadać odpowiedni priorytet przypadkom według ich pilności, klasyfikować je i monitorować, w tym weryfikować czas przyjęcia każdego pacjenta. Szpitalny Oddział Ratunkowy jest miejscem, gdzie o priorytecie przyjęcia pacjenta decyduje stan zagrożenia zdrowia i życia pacjenta. Są również pacjenci, którzy przychodzą do nas z objawami stanowiącymi tzw. „czerwoną flagę” czyli coś co może przynieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Praca SOR wymaga ogromnych nakładów sprzętowych, ludzkich i przestrzeni architektonicznej, ale przede wszystkim diagnostyka każdego przypadku wymaga czasu. W sezonie wakacyjnym szczególnie kluczowe jest odpowiednie zarządzanie naszymi zasobami, optymalizacja pracy zespołu i wsparcie logistyczne ze strony wszystkich oddziałów.
Jakie są główne różnice między korzystaniem z SOR a NiŚOZ?
Tomasz Aszyk: SOR jest właściwym miejscem, gdy mamy do czynienia z nagłym zagrożeniem zdrowia lub życia, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Przykłady to ciężkie urazy, nagłe bóle w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu czy objawy udaru. SOR udziela pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, które przywożone są przez karetkę lub zgłaszają się same, bez potrzeby skierowania. W SOR nie obowiązuje rejonizacja, a pacjentom zapewnia się transport do odpowiednich specjalistycznych placówek, jeśli jest to konieczne. W SOR nie należy szukać pomocy w celu uzyskania recepty na przewlekle stosowane leki, konsultacji specjalistycznych poza tymi niezbędnymi w danym momencie, czy też zaświadczeń medycznych niezwiązanych z aktualnym stanem zdrowia.
W NiŚOZ, otrzymamy pomoc od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne. NiŚOZ jest odpowiednia w przypadku mniej pilnych problemów zdrowotnych, takich jak nagłe pogorszenie stanu zdrowia, gdy domowe środki nie przynoszą ulgi, czy istnieje obawa, że czekanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco pogorszyć stan zdrowia. NiŚOZ nie zastępuje SOR, ani lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i nie zapewnia recept na przewlekłe leki, wizyt kontrolnych, ani rutynowych zaświadczeń o stanie zdrowia.
Jakie są Pana zalecenia dla pacjentów, aby zminimalizować ryzyko wizyty na SOR podczas wakacji?
Tomasz Aszyk: W pierwszej kolejności chciałbym zwrócić uwagę na ryzyko związane ze spożywaniem substancji odurzających, które jest przyczyną wielu wypadków szczególnie w czasie wakacji. Z roku na rok zauważamy wzrost liczby takich incydentów. Ponadto zalecam przestrzeganie zasad bezpieczeństwa takich jak noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego podczas uprawiania sportów. Szczególnie apeluję do rodziców, aby dzieci były wyposażone w kaski podczas jazdy na hulajnodze, rowerze czy rolkach. W okresie letnim konieczne jest regularne nawadnianie się i unikanie długotrwałego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia. Ważne jest także, aby znać objawy nagłego pogorszenia stanu zdrowia, które powinny nas skłonić do szybkiej wizyty na SOR.
Dziękuję za rozmowę, Pana wskazówki z pewnością pomogą w bezpiecznym spędzeniu wakacji.
Tomasz Aszyk: Dziękuję. Życzę wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji.
__________________________________________________________________
Na zdjęciu: Tomasz Aszyk pielęgniarz oddziałowy Szpitalnego Oddziału ratunkowego z Punktem Przyjęć Pacjenta ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. jest związany od początku jego istnienia. Posiada blisko 30-letnie doświadczenie w ochronie zdrowia. Jest również specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. W 2024 roku otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia.