Bezpłatny plan żywieniowy DASH RODZINA dostępny już na portalu Diety NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zachęcić Polaków do zdrowszego odżywania. Prowadzona akcja jest odpowiedzią na rosnący problem nadwagi i otyłości wśród społeczeństwa. Wg. Statystyk w Polsce 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadwagę, a co czwarty dorosły jest otyły. Wśród dzieci i młodzieży nadwagę ma 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców jest otyłych. Już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość. 3 miliony Polaków jest chorych na cukrzycę typu 2. Musimy mieć świadomość, że otyłość to choroba, a nie problem estetyczny. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, specjaliści alarmują, że osoby otyłe są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby Covid-19.

W związku z potrzebą szerzenia wiedzy w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia oraz pozytywnej zmiany postaw i nawyków żywieniowych, NFZ umożliwił skorzystanie z przygotowanych planów żywieniowych. Wspólnie z ekspertami opracowane zostało innowacyjne rozwiązanie zapewniające zdrowe, zbilansowane posiłki dla rodzin. Bezpłatny plan żywieniowy DASH RODZINA dostępny już na portalu Diety NFZ i przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Dlaczego Dieta DASH?

Odżywianie się według jej zasad daje wiele korzyści zdrowotnych, które  możemy zaobserwować już po kilku tygodniach jej stosowania. Dieta DASH jest doskonałym elementem profilaktyki pierwotnej wielu chorób dietozależnych. To dieta o właściwościach prozdrowotnych pomagająca obniżyć ciśnienie tętnicze i zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych Podstawą codziennej diety są świeże produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. W diecie DASH kluczowe jest ograniczenie spożycie soli, czerwonego mięsa, białego pieczywa, cukru. Natomiast podstawą są warzywa i owoce, ryby, chude mięso, nabiał i nasiona, orzechy, strączkowe i oleje roślinne.

Jej stosowanie jest zalecane przez wiele towarzystw naukowych, m.in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, czy Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego

Jaki wariant diety dla mnie?

Udostępnione plany żywieniowe opracowane zostały na podstawie diety DASH, w wariantach:

 • CLASSIC,CLASSICII–w różnych kalorycznościach, dla każdego.
 • SENIOR–zdrowe żywienie dla osób starszych.
 • ZAPARCIA–ureguluje pracę jelit.
 • WEGE–zdrowe odżywianie z eliminacją mięsa.
 • NADWAGAIOTYŁOŚĆ–pomoże obniżyć masę ciała.
 • CUKRZYCA–bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym i błonnik.
 • NADCIŚNIENIE-obniża wartości ciśnienia tętniczego krwi.
 • HASHIMOTO-optymalizuje stan zdrowia i poprawia samopoczucie.
 • RODZINNY–dla co najmniej 2osób-przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17lat.

Celem akcji jest pomoc wszystkim osobom, które potrzebują porady dietetyka w codziennym życiu: zarówno osobom zdrowym, które chcą sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy, jak i chorym, dla których dieta powinna być elementem skutecznego leczenia, szczególnie w przypadku jednocześnie występujących wielu schorzeń. Proponowane rozwiązanie ma być cenną wskazówką do prawidłowego odżywiania dla osób cierpiących m.in. na cukrzycę, nadwagę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaparcia, Hashimoto.

 

Jak korzystać z portalu?

 1. Wejdź na stronę portalu https.diety.nfz.gov.pl
 2. Zarejestruj się podaj e mail i ustal swoje hasło
 3. Wpisz dane tj wzrost, wiek, płeć dzięki nim określisz

swoje BMI i zapotrzebowanie energetyczne

 1. Wybierz plan o odpowiedniej kaloryczności
 2. Otrzymasz jadłospis na 28 dni z 5 posiłkami na każdy

dzień, porady i listę zakupów

 1. W zakładce "pomoc" znajdziesz odpowiedzi na pytania. 

Dla zdrowia ważna jest również regularna aktywność fizyczna. Zachęcamy do przyłączenia się do programu profilaktyczno-treningowego „8tygodni do zdrowia” o którym pisaliśmy w poprzednim materiale zamieszczonym pod linkiem https://szpital-koscierzyna.pl/index.php/pl/o-nas/aktualnosci/1763-8-tygodni-do-zdrowia.

Na zdjęciu: materiał reklamowy Narodowego Funduszu Zdrowia.