Ta choroba jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych, dlatego Światowy Dzień Zapalenia Płuc ukierunkowany jest na podnoszenie świadomości na temat skutecznej profilaktyki i jej leczenia.

Światowy Dzień Zapalenia Płuc został ustanowiony przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci (ang. Global Coalition Against Child Pneumonia) przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF. Został ustanowiony aby:

-Zwiększać świadomość społeczną na temat zapalenia płuc,

-Promować działania mające na celu ochronę przed zapaleniem płuc, zapobieganie mu i jego leczenie,

-Rozpowszechniać sprawdzone podejścia i rozwiązania wymagające dodatkowych zasobów i uwagi

-Podejmować działania, w tym stałe inwestycje, w celu zwalczania zapalenia płuc i innych powszechnych, ale czasami śmiertelnych chorób wieku dziecięcego.

Zapalenie Płuc jest ostrą infekcją dolnych dróg oddechowych mogącą prowadzić do groźnych powikłań, a nawet do śmierci. Może powodować łagodne lub zagrażające życiu choroby u osób w każdym wieku, jednak jest to obecnie największa zaraźliwa przyczyna zgonów dzieci na całym świecie.Według WHO w 2017 r.  z powodu zapalenia płuc zmarło ponad 808 000 dzieci w wieku poniżej 5 lat, co stanowi 15% wszystkich zgonów dzieci poniżej 5 lat. Do osób zagrożonych zapaleniem płuc zalicza się także osoby dorosłe powyżej 65 roku życia oraz osoby z wcześniej występującymi problemami zdrowotnymi.

W tym roku Światowy Dzień Zapalenia Płuc - 12 listopada 2020 r. - odbędzie się podczas globalnej pandemii, która dramatycznie zwiększa liczbę zgonów spowodowanych przez COVID-19 i współistnienia innych chorób.

Konieczne są do wdrożenia działania mające na celu popularyzację wiedzy wśród społeczeństwa z zakresu zapobieganie infekcjom (maski, dystans społeczny, mycie rąk, dezynfekcja itp.). Obecna sytuacja wymaga również ulepszenia diagnostyki i leczenia (z pulsoksymetrią i tlenem). Pandemia Covid-19 wymusza na Zarządzających szpitalem mierzenie się z potężnymi wyzwaniami przygotowania swoich jednostek do funkcjonowania jako placówki wielospecjalistyczne. Stąd między innymi decyzja Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. o zamontowaniu przy szpitalu dodatkowego systemu zasilania w tlen - tak, by u każdego pacjenta możliwe było szybkie podanie tlenu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podanie tlenu w wielu przypadkach ma bardzo duży wpływ na skuteczność leczenia COVID-19. Zakończenie instalacji przewidziane jest na koniec grudnia.