Zasady rejestracji i przygotowania do badań pacjentów korzystających z odpłatnych świadczeń medycznych w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej

Rejestracja pacjentów w ZDO odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

  • Zdjęcia rtg klasyczne są wykonywane bezpośrednio w dniu rejestracji i są opisywane w ciągu 2 dni roboczych.

  • Badania rtg z kontrastem (przełyk , żołądek i dwunastnica, wlew doodbytniczy, urografia, cystografia, pielografia, uretrografia itp.) są rejestrowane na pierwszywolny termin z priorytetem PILNE.

 

Do w/w badań jest wymagane odpowiednie przygotowanie o czym informuje szczegółowo rejestracja .

 

Badania TK wymagają także wcześniejszej rejestracji i przygotowania pacjenta. Podczas rejestracji są traktowane jako PILNE i termin ustala się w ciągu 5 dni roboczych. Opisywane są także jako PILNE.

Badania USG obowiązuje wcześniejsza rejestracja i termin ustalany jest możliwie jak najszybszy.

Do badań USG jest wymagane odpowiednie przygotowanie pacjenta o czym informuje rejestracja.

 

Zasady przygotowania do badań TK:

1)Badania TK

(głowy ,kości skroniowych, zatok, kręgosłupów, stawów, kończyn):

W dzień badania należy być na czczo (można przyjmować leki). O podaniu kontrastu decyduje radiolog weryfikujący badanie na podstawie skierowania i dostępnej dokumentacji. W celu zapobiegania pokontrastowej niewydolności nerek u pacjentów wymagających donaczyniowego podania kontrastu, którzy ukończyli 70 rż., chorują na cukrzycę lub choroby nerek wymagane jest dostarczenie badania poziomu kreatyniny we krwi. Jeśli eGFR wynosi między 30 a 60ml/min wymagane jest dożylne nawodnienie pacjenta w ilości 1ml/kg mc./godzinę soli fizjologicznej przez 6 godzin przed i po badaniu. Jeśli eGFR jest mniejszy niż 30ml/min nie podajemy środków kontrastowych donaczyniowo.

Poziom kreatyniny obowiązuje także w/w przypadkach do badań TK klatki i brzucha, oraz urografii. W /w przypadkach wymagane jest podpisanie przez pacjenta zgody na donaczyniowo podanie kontrastu.

2) Badania TK jamy brzusznej i miednicy:

Wieczorem przed badaniem ostatni posiłek zjeść o godz.18.

I. Badanie z pozytywnym kontrastem doustnym:

W dniu badania nic nie jeść dozwolone jest picie wody. Na 1,5 godziny przed badaniem należy wypić w 3 dawkach podzielonych co 0,5 godziny mieszaninę 20ml kontrastu Omnipaque rozcieńczonego w 1,5 litra wody.

       II. Badanie z negatywnym kontrastem doustnym:

W dniu badania nic nie jeść dozwolone jest picie wody. Na 1,5 godziny przed badaniem należy wypić w 3 dawkach podzielonych co 0,5 godziny 1-1,5 litra wody 

      III. Badanie bez kontrastu:

W dniu badania dozwolona jest 1 szklanka wody (niegazowanej) na 30 minut przed badaniem, drua szklanka na 15 minut przed badaniem, trzecia szklanka na 5 minut przed badaniem.

 

3) Urografia

Dzień przed badaniem ostatni posiłek zjeść ok. 13, potem przyjmować płyny (niegazowana woda, herbata, czarna kawa). Ok godziny 14 należy przyjąć Fortrans lub Fleet-Phosphosoda (postępować zgodnie z ulotką). Ok godziny 17 przyjąć doustnie 4 tabletki Carbo medic lub Espumisanu. W dniu badania przyjąć jeden czopek Bisakodylu. Można przyjąć leki, nie spożywać posiłków 3 godziny przed badaniem, pić wodę. Na badanie zgłosić się z wynikiem USG. Bezpośrednio przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy.

 

4) Wlew doodbytniczy

Dzień przed badanem ostatni posiłek zjeść do godz. 13, potem przyjmować płyny (woda niegazowana, herbata, kawa). Ok godz. 14 przyjąć Fortrans lub Fleet-Phosphosoda (postępować zgodnie z ulotką). Wieczorem dzień przed badaniem przyjąć jedną tabletkę Bisakodylu. W dniu badania nic nie jeść, można przyjąć leki.

 

5)Prześwietlenie żołądka i dwunastnicy

W dniu badania nic nie jeść i pić, nie palić papierosów i żuć gumy. Przyjmowanie leków starać się odłożyć na czas bezpośrednio po badaniu.

 

6) Badania naczyniowe

Do wykonania badania niezbędne są prawidłowe parametry krzepnięcia krwi. W dniu badania nic nie jeść i nie pić.

 

7)HSG

Badanie wykonuje się między 7 a 10 dniem od początku miesiączki.

 

8)USG jamy brzusznej

W dniu badania nie jeść pokarmów stałych, można przyjąć leki. Na 2 godziny przed badaniem wypić kilka szklanek niegazowanej wody. Powstrzymać się od palenia tytoniu. U osób cierpiących na wzdęcia zaleca się użycie 4 tabletek Espumisanu.

 

9)Biopsja

Wykonywana w obrębie narządów powierzchownych nie wymaga specjalnego przygotowania.

W przypadku biopsji w obrębie jamy brzusznej należy powstrzymać się od spożywania pokarmów stałych od wieczora poprzedzającego badanie. Można przyjmować leki oraz płyny. Wymagane są prawidłowe parametry układu krzepnięcia.

 

10)Wstrzyknięcie dostawowe

Nie wymaga specjalnego przygotowania poza zachowaniem higieny.

 

Szczegółowych informacji dotyczących przygotowania do badań udziela rejestracja.