1 reumatologiaOddział Reumatologii przyjmuje pacjentów ze schorzeniami reumatologicznym ze szczególnym uwzględnieniem przewlekłych zapalnych chorób stawów, takich jak:

- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS),
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i inne spondyloartropatie.

Oddział posiada 16 łóżek. Pacjent przyjęty do oddziału poddawany jest kompleksowej opiece lekarskiej i pielęgniarskiej. W oddziale pracuje 6 lekarzy ze specjalizacją z chorób wewnętrznych i reumatologii. Ze względu na wielodyscyplinarny charakter schorzeń reumatologicznych, pacjenci mogą być w szpitalu konsultowani z lekarzami innych specjalności (kardiolog, neurolog, ortopeda, okulista itp.). Przewlekłe zespoły bólowe oraz niepełnosprawność ruchowa czasami stwarza konieczność opieki psychologicznej, która jest dostępna dla pacjentów naszego oddziału. Chorzy z niepełnosprawnością ruchową poddawani są zabiegom rehabilitacji. Oddział funkcjonuje w zmienionej lokalizacji, w głównej części szpitala na I piętrze w sąsiedztwie Oddziału Ginekologii. W celu rozpoznawania chorób i monitorowania ich przebiegu w oddziale stosowana jest szeroka diagnostyka laboratoryjna (badania immunologiczne) oraz obrazowa (RTG, USG, TK i MRI). Poza obrazowaniem wykorzystujemy badanie USG do wykonywania celowanych nakłuć diagnostycznych i terapeutycznych struktur stawowych i okołostawowych. Oddział ze względu na podpisane umowy z NFZ ma możliwość stosowania nowoczesnych leków biologicznych w ramach programów terapeutycznych skierowanych do pacjentów z agresywnymi postaciami RZS, ŁZS oraz ZZSK nie reagujących na konwencjonalne leczenie.
Oddział Reumatologii posiada umowę z NFZ na świadczenia w ramach umowy „leczenie szpitalne” oraz „programy terapeutyczne”.
         W ramach umowy na leczenie szpitalne przyjmowani są pacjenci z chorobami reumatologicznymi zgodnie z poniższymi procedurami NFZ:

- H87 – choroby zapalne stawów i tkanki łącznej (RZS, ŁZS, ZZSK, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, rumień guzowaty, artropatie tarczycowe i cukrzycowe, artropatie w przebiegu chorób jelit, reaktywne zapalenie stawów, niezróżnicowane zapalenie stawów);
- H89 – choroby niezapalne kości i stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów);
- H96 – układowe choroby tkanki łącznej (zespoły nakładania, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjogrena, polimialgia, zapalenia naczyń);
- H98 – krystalopatie (dna moczanowa);
- H56 – zespoły bólowe kręgosłupa (osteoporoza);
- H86 – choroby tkanek miękkich.

W ramach tych procedur pacjenci korzystają z szerokiej diagnostyki laboratoryjnej (w tym badania immunologiczne) i obrazowej (RTG, USG, TK, rezonans magnetyczny), nowoczesnego leczenia i rehabilitacji.
W ramach umowy „programy terapeutyczne” chorzy korzystają z nowoczesnego leczenia agresywnych postaci RZS, ŁZS i ZZSK przy pomocy tzw. leków biologicznych. Pacjenci ci leczeni są w trybie ambulatoryjnym.

O tym, jak funkcjonuje współczesna reumatologia i z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć, mówiła w pierwszej części cyklu "O reumatologii" dr n. med. Iwona Aponowicz - lekarz kierujący Oddziałem Reumatologicznym w naszym szpitalu.
II cz. cyklu "O reumatologii" - Do czego może doprowadzić przedłużający się stan zapalny stawów - dr n. med. Iwona Aponowicz - lekarz kierujący Oddziałem Reumatologicznym