hospicjumHospicjum stacjonarne opiekuje się pacjentami chorującymi na nieuleczalną nie poddającą się leczeniu przyczynowemu postępującą chorobę nowotworową, sprawowaną zazwyczaj w terminalnej jej fazie.

Opieka ta obejmuje:

• zapobieganie i uśmierzanie bólu, oraz innych objawów somatycznych,
  • łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych,
  • wspomaganie rodziny chorych podczas trwania choroby, jak i po śmierci chorego w okresie osierocenia,
  • edukacja zdrowotna osób objętych  opieką, członków ich rodzin oraz pracowników.

Celem tych wielokierunkowych działań sprawowanych przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny (pielęgniarka, lekarz, psycholog, dietetyk, rehabilitant, kapelan), jest poprawa jakości życia pacjentów i ich rodzin.Za pracę pielęgniarek, opiekunek  i za oddział odpowiada pielęgniarka koordynująca.Wszelkie działania pielęgniarskie i lekarskie podczas realizacji procesu opieki sprawowane  są zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki z poszanowaniem prywatności i godności osobistej  chorego i jego bliskich.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21