Ratownictwo medyczne kościerskiego Szpitala wzbogaciło się o 4 nowe aparaty do wykonywania zautomatyzowanych ucisków klatki piersiowej. Środki na zakup urządzeń zostały przekazane w formie dotacji celowych przez: Miasto Kościerzyna oraz gminy: Kościerzyna, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Lipusz, Liniewo oraz Stężyca. Łączna wartość dotacji wyniosła 190 tys. zł.

  Aparaty przeznaczone do wykonywania zautomatyzowanych ucisków klatki piersiowej,to przenośne i łatwe w obsłudze urządzenia, w celu usprawnienia krążenia u pacjentów, u których nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Zapewniają one również pełną relaksację klatki piersiowej po każdym ucisku oraz 50% cykl pracy, czyli taki sam czas kompresji jak i relaksacji. Wyniki kilku badań wskazują, że z powodu zmęczenia ratownika, skuteczność ręcznie wykonywanych ucisków klatki piersiowej może gwałtownie spaść – często po upływie zaledwie jednej minuty. Nowe urządzenia kościerskiego Szpitala dostarcza automatyczne uciski w sposób systematyczny i nieprzerwany, co pomaga w utrzymaniu właściwego krążenia podczas transportu pacjenta i jego pobytu w szpitalu.

   Bez względu na to, czy uciski wykonywane są w ambulansie, czy na oddziale ratunkowym szpitala, system zapewnia bezpieczeństwo personelu ratowniczego. Gdy aparat wykonuje uciski podczas transportu pacjenta, ratownicy mogą bezpiecznie siedzieć, przypięci pasami, w tylnej części pojazdu. Na terenie szpitala urządzenie może przyczynić się do zmniejszenia liczebności przypadków urazów kręgosłupa u ratowników, spowodowanych wykonywaniem czynności resuscytacyjnych, ponieważ nie będzie już zachodziła potrzeba prowadzenia długotrwałej akcji resuscytacyjnej na łóżku.

LUCAS2_MG_0435_sh_B
Lucas2_039
LP15-LUCAS_9376_Cleveland2010
LUCAS1_Vienna_MG_9088
LUCAS2_4440Issaquah
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Efektywne uciski i dobre krążenie zapewniają skuteczność resuscytacji. Efektywne uciski klatki piersiowej zapewniają dostawę życiodajnego tlenu do mózgu oraz mogą przygotować serce do skutecznej defibrylacji. Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia perfuzji wieńcowej podczas zatrzymania akcji serca zwiększa szansę przywrócenia spontanicznego krążenia krwi. Jednakże, jak wiadomo każdemu ratownikowi i opiekunowi medycznemu, ręczne wykonywanie resuscytacji jest trudne i wyczerpujące. Z tego powodu wiele placówek wysyła do wezwań związanych z zatrzymaniem czynności serca dodatkowy personel, aby zapewnić zmianowość podczas wykonywania ucisków.

Nowa aparatura przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększy szansę na przeżycie naszych pacjentów. Dziękujemy za ogromną wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności.

W imieniu pacjentów naszej placówki pragniemy wyrazić wdzięczność Gminom za okazane serce oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym.