VIII Sesja Rady Seniorów Miasta w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie

W dniu 26.05.2026r. na zaproszenie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w naszej sali konferencyjnej odbyła się wyjazdowa VIII Sesja Rady Seniorów Miasta obecnej kadencji, poświęcona tematyce zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego osób starszych. Spotkanie było nie tylko okazją do zaprezentowania działalności szpitala i kierunków rozwoju opieki medycznej, ale przede wszystkim przestrzenią do rozmowy, wymiany doświadczeń i wsłuchania się w potrzeby seniorów.

Wierzymy, że nowoczesny szpital to nie tylko infrastruktura i wysokiej jakości świadczenia medyczne, ale także dialog z mieszkańcami i budowanie rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby społeczności. Dlatego szczególnie cieszy nas możliwość współpracy z Radą Seniorów Miasta, środowiskiem, które aktywnie reprezentuje głos osób starszych i wnosi cenne spojrzenie na organizację opieki zdrowotnej.

Gości oraz uczestników sesji przywitała Prezes Zarządu Szpitala, Marzena Mrozek, podkreślając znaczenie działań skierowanych do seniorów oraz rolę placówki w budowaniu lokalnego bezpieczeństwa zdrowotnego.

- Wydłużająca się długość życia to ogromny sukces cywilizacyjny, ale jednocześnie wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Dlatego konsekwentnie rozwijamy opiekę, poprawiamy warunki leczenia i rehabilitacji oraz tworzymy rozwiązania odpowiadające na potrzeby starszych pacjentów. Chcemy, aby nasi seniorzy czuli się u nas bezpiecznie, komfortowo i po prostu dobrze - podkreśliła Prezes Szpitala.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych zastępca burmistrza miasta Tomasz Szala oraz opiekun Rady Seniorów z ramienia Urzędu Miasta, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta Ewelina Labuda.

Podczas spotkania podkreślono wieloletnią i dobrze rozwijającą się współpracę pomiędzy szpitalem a samorządem. Wsparcie miasta dla inwestycji medycznych i rozwoju oddziałów przekłada się bezpośrednio na poprawę jakości opieki nad pacjentami. Przykładem są ostatnie działania wspierające rozwój obszarów takich jak położnictwo, ginekologia czy neonatologia.

Ważnym elementem programu była prezentacja szpitala oraz zwiedzanie przykładowych oddziałów. Przedstawiciele głosu seniorów mieli możliwość poznania od środka codziennego funkcjonowania placówki oraz zapoznania się z rozwiązaniami wspierającymi komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Wizyta rozpoczęła się od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, czyli miejsca, które dla wielu pacjentów stanowi pierwszy kontakt z opieką szpitalną. Następnie seniorzy odwiedzili między innymi oddział dziecięcy oraz oddział urologii. Spotkania i rozmowy z personelem medycznym pozwoliły lepiej zrozumieć zakres działań prowadzonych przez szpital i kierunki dalszego rozwoju.

Szczególnym momentem wydarzenia było wspólne posadzenie drzewa, któremu nadano symboliczną nazwę „SENIOREK”. Drzewo zostało posadzone w przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i oczekiwania w miejscu wyposażonym w ławki, które ma służyć pacjentom, ich rodzinom oraz mieszkańcom. Ten symboliczny gest stał się wyrazem wspólnoty, troski o przyszłość i budowania relacji opartych na wzajemnym szacunku.

Po części terenowej uczestnicy wrócili do sali konferencyjnej, gdzie przy kawie i poczęstunku kontynuowano rozmowę o działalności szpitala i nowych kierunkach rozwoju opieki. Przedstawiono między innymi działania związane z rozwojem opieki długoterminowej oraz programów dedykowanych seniorom, w tym inicjatyw realizowanych w placówce w Dzierżążnie. Dużo miejsca poświęcono również profilaktyce zdrowotnej i promocji aktywnego stylu życia. Są to obszary, które odgrywają coraz większą rolę w utrzymaniu dobrej jakości życia w starszym wieku.

Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w praktycznym treningu nordic walking prowadzonym przez fizjoterapeutki Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej.

Spotkanie pokazało, że aktywność fizyczna może być nie tylko formą relaksu, ale także skutecznym elementem profilaktyki i rehabilitacji. Wizyta Rady Seniorów Miasta była dla nas ważnym wydarzeniem i kolejnym potwierdzeniem, że rozwój ochrony zdrowia powinien odbywać się w dialogu z mieszkańcami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, inspirujące rozmowy i cenne uwagi. Bo w naszym szpitalu głos seniorów naprawdę ma znaczenie.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18