Rozmowa z Andrzejem Wolskim i Krzysztofem Kaiserem, pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, autorami książki pt. "Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach. Teoria i praktyka eksploatacji".
- Co zawiera książka, czy jej treść dotyczy wyłącznie tematyki klimatyzacji i wentylacji w szpitalach?
Andrzej Wolski: - Monografia zawiera niezbędne w codziennej praktyce informacje, adresowane do osób zajmujących się eksploatacją systemów klimatyzacyjno-wentylacyjnych w obiektach służby zdrowia oraz osób odpowiedzialnych za ograniczanie ryzyka zakażeń przenoszonych drogą powietrzną. Proszę sobie wyobrazić na przykład, że w jednym metrze sześciennym powietrza, które nas otacza, żyje na ogół od kilkuset do kilku tysięcy organizmów niewidocznych gołym okiem. Nie są one zazwyczaj groźne dla ludzi zdrowych, ale w przypadku organizmów osłabionych mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnym przypadkiem zwiększonego ryzyka zakażeń są szpitale, gdzie emisja niebezpiecznych mikroorganizmów do powietrza jest wysoka. Powietrze jest jedną z wielu dróg przenoszenia zakażeń. Jako ciekawostkę wspomnę, że w XIX w. śmiertelność pacjentów poddanych zabiegom inwazyjnym dochodziła 75 proc. Na szczęście to już historia. Obecnie w salach operacyjnych o najwyższych standardach mikrobiologicznych ryzyko infekcji można obniżyć do około 1-2 proc. Należy też mieć na uwadze fakt, że pomimo rozwoju cywilizacyjnego, wyeliminowanie ryzyka zakażeń jest niemożliwe.
Krzysztof Kaiser: - Przyglądając się tytułowi książki można odnieść wrażenie, że treść monografii dotyczy wąskiej dziedziny tematycznej. Jednak temat eksploatacji tych instalacji jest zagadnieniem interdyscyplinarnym i wymaga powiązania i skojarzenia ze sobą wielu dziedzin nauki. W monografii czytelnik może znaleźć zagadnienia dotyczące m.in. rodzajów zanieczyszczeń powietrza i ich wpływie na zdrowie, sposobów pomiaru czystości powietrza, procesów obróbki powietrza, typowych zagadnień eksploatacyjnych oraz ryzyka zakażeń i działań minimalizujących jego występowanie.
- A co z czystością powietrza w naszych domach?
Andrzej Wolski: - Zapewne każdy z nas chciałby mieć czyste powietrze w domu. Niestety, jak to bywa,0 po części jesteśmy sami sobie winni. Często izolujemy i uszczelniamy nasze domy i mieszkania w stopniu uniemożliwiającym wymianę powietrza z otoczeniem. Prowadzi to do akumulacji i powstawania wielkich, niespotykanych w warunkach naturalnych stężeń patogenów, dwutlenku węgla, pary wodnej, radonu i wielu toksycznych związków chemicznych w powietrzu. Można zacytować tu słowa Hipokratesa: "Gdy powietrze jest zainfekowane zanieczyszczeniami wrogimi dla rasy ludzkiej, człowiek staje się chory". Wniosek więc taki, że niewłaściwe, selektywne wykorzystywanie współczesnych dobrodziejstw - technologii budowlanych może doprowadzić nas do choroby.
- Czy zainstalowanie klimatyzatora polepsza jakość powietrza w pomieszczeniu?
Krzysztof Kaiser: - Niestety nie, dzieje się wręcz przeciwnie. Klimatyzator, który pracuje z pełną recyrkulacją, nie zapewnia wymiany powietrza, jest urządzeniem przeznaczonym tylko do zapewnienia komfortu cieplnego. Często klimatyzator sam staje się źródłem niebezpiecznych mikroorganizmów w powietrzu wewnętrznym, o których napisaliśmy w naszej książce. Obecnie prowadzi się badania nad wyeliminowaniem tego niekorzystnego zjawiska.
- Skąd wziął się pomysł napisania monografii?
Andrzej Wolski: - Nie jest to nasza pierwsza publikacja. Wcześniej pisaliśmy do specjalistycznych pism. Mając na uwadze nasz dorobek publikacyjny i to, że posiadana przez nas wiedza jest hermetyczna i mało znana, ale obecnie bardzo potrzebna, wydawcy zaproponowali nam napisanie książki.
Krzysztof Kaiser: - Impulsem do zrealizowania tego celu stała się propozycja wydawcy. Wspierał nas w tej kwestii dr inż. Zenon Bonca, któremu chcemy podziękować za dobrą współpracę.
- Czym zajmujecie się na co dzień?
Andrzej Wolski: - Jesteśmy pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Na co dzień prowadzimy nadzór substancji technicznej szpitala. To oczywiście stwierdzenie w wielkim skrócie, bo o tym, co dokładnie robimy, można by opowiadać bardzo długo, gdyż to temat szeroki i ciekawy.
- Gdzie można kupić książkę?
Krzysztof Kaiser: - Monografię można zakupić np. bezpośrednio u wydawcy przez Internet (www.tchik.com.pl). Dostępna jest również w księgarniach przy technicznych uczelniach wyższych, w księgarniach technicznych i mamy nadzieję, że pojawi się również na naszych kościerskich księgarskich półkach.
- Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Edyta Łosińska-Okoniewska