Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzyma dofinansowanie w ramach projektu pn. "Zakup sprzętu medycznego oraz działania profilaktyczno-szkoleniowe w celu prewencji i leczenia chorób

układu sercowo-naczyniowego w trzech szpitalach woj. pomorskiego Gdyni, Wejherowie i Kościerzynie" z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 Działanie 7.1. Infrastruktura Ochrony Zdrowia.

Zgodnie z projektem zostanie zakupiony sprzęt i aparatura medyczna, przeprowadzone będzie specjalistyczne szkolenie dla lekarzy oraz wdrożony program profilaktyczny. Całkowita wartość tego partnerskiego przedsięwzięcia wynosi blisko 8,2 miliona złotych, natomiast dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 75 proc. kosztów kwalifikowanych. Dzięki realizacji tego projektu do kościerskiego Szpitala trafi angiokardiograf wraz z pełnym oprzyrządowaniem (m.in. defibrylator ze stymulacją zewnętrzną i monitorem parametrów życiowych oraz strzykawka automatyczna do podawania kontrasty) oraz aparaty Holter do 24-godzinnego monitorowania pracy układu krążenia EKG oraz RR.

Trzy pomorskie szpitale: Miejski w Gdyni oraz Specjalistyczne w Wejherowie i Kościerzynie wspólnie postarały się o unijną kasę. W sumie udało się pozyskać ponad 8 milionów złotych. Ponad połowa środków trafi do placówki medycznej w Kościerzynie. Za te pieniądze powstanie zupełnie nowa pracownia kardiologii inwazyjnej. Zakupiony zostanie nowoczesny angiograf, który służy do małoinwazyjnego diagnozowania i poszerzania naczyń wieńcowych. Dzięki niemu pacjenci z zawałem serca mają większe szanse na przeżycie. Mamy potrzebę uruchomienia nowej pracowni w oparciu o zupełnie nowe urządzenie, dlatego że aktualnie funkcjonująca pracownia działa w oparciu o urządzenie z 2005 roku. ten angiograf jest nie tyle przestarzały, ale i mocno wyeksploatowany. Zgodnie z wymogami ministerstwa zdrowia z ubiegłego roku, musimy do końca tego roku zakupić angiograf stacjonarny - powiedział portalowi koscierzyna.INFO - dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Andrzej Steczyński.

Dyrektor dodał, że dzięki porozumieniu z dwoma pomorskimi szpitalami, akceptacja dla tego projektu była zdecydowanie łatwiejsza. Szpital w Kościerzynie zamierza dalej współpracować z placówką w Wejherowie. Miejscowy szpital chce wykorzystać energię odnawialną. Kościerzyna też o tym myśli. Dach szpitala mamy duży i możemy tam umiejscowić solary. Zastanawiamy się też nad zainstalowaniem i uruchomieniem głębinowych pomp ciepła. Będą one mogły być wykorzystane nie tyle w głównym budynku, ale w części towarzyszącej, czyli w budynkach wokół szpitala - dodał dyrektor Steczyński.