W Szpitalu Specjalistycznym otwarto pracownię rezonansu magnetycznego. Będą z niej korzystać pacjenci placówki, a także osoby chcące wykonać specjalistyczne badania.

Dyrekcja placówki podkreśla, że funkcjonowanie pracowni zdecydowanie podniesie rangę szpitala.

- Do tej pory musieliśmy wozić pacjentów do szpitali w Trójmieście - mówi Andrzej Steczyński, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Teraz zaoszczędzimy naszym pacjentom wypraw do Gdańska. Ponadto wielu pacjentów po prostu nie mogło być transportowanych ze względu na stan zdrowia. Teraz specjalistyczne urządzenie mamy na miejscu.

Warto nadmienić, że z badań rezonansowych korzystają głównie pacjenci neurologii oraz ortopedii. Ci, którzy przebywają na oddziałach szpitala w Kościerzynie, nie będą musieli płacić za badania, bo są one finansowane w ramach NFZ. Natomiast ci, którzy nie znajdują się w szpitalu, a będą chcieli wykonać badania, i jednocześnie będą mieli skierowania od lekarza specjalisty, muszą na razie płacić. Koszt badania rezonansowego to około 500 zł. Tak będzie najprawdopodobniej do 1 lipca. - W połowie roku mają być rozstrzygnięte kontrakty z NFZ na te właśnie usługi - dodaje Andrzej Steczyński. - Jeżeli podpiszemy kontrakt na wspomniane usługi z NFZ, to również pacjenci ze skierowaniami nie będą płacić za te badania. Mamy nadzieję, że tak się właśnie stanie.

Rezonans magnetyczny nie jest własnością kościerskiego szpitala, lecz firmy Nu-Med, która dzierżawi od placówki pomieszczenia.