Spotkania wsparcia dla rodzin pogrążonych w żałobie w Hospicjum Szpitala Specjalistycznego  w Kościerzynie

Odejście bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Żałoba jest procesem głębokim i bardzo indywidualnym – czasem trwa krócej, czasem dłużej, ale zawsze wymaga czasu, zrozumienia i obecności drugiego człowieka. W odpowiedzi na tę potrzebę Specjalistyczny Szpital w Kościerzynie zaprasza rodziny osierocone na cykliczne spotkania, które mają być okazją do wspólnej rozmowy, refleksji i wzajemnego wsparcia.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już 26 lutego 2025 roku o godzinie 15:30 w pomieszczeniu hospicjum domowego, które jest zlokalizowane w Hospicjum Stacjonarnym. Spotkania mają charakter otwarty i będą odbywać się regularnie, w każdą ostatnią środę miesiąca. Nie ma konieczności wcześniejszych zapisów – przyjść mogą wszyscy, którzy potrzebują obecności innych, wsparcia w trudnych chwilach lub po prostu chcą podzielić się swoimi emocjami w życzliwej, przyjaznej atmosferze.

Inicjatywa ta jest skierowana zarówno do rodzin pacjentów Hospicjum, jak i bliskich osób, które odeszły na innych oddziałach szpitala. Ważną grupą uczestników są także pracownicy szpitala, którzy towarzyszyli pacjentom w ich ostatniej drodze i sami potrzebują przestrzeni
do przeżycia swoich emocji.

Spotkania będą moderowane przez specjalistów – dr n. hum. Aleksandrę Szulman-Wardal, prof. UG, psychoonkologa klinicznego, ks. Wiesława Badaszka kapelana szpitalnego i doświadczone pielęgniarki, które niejednokrotnie stanowiły ogromne wsparcie dla pacjentów i rodzin. Ich obecność i otwartość pomogą stworzyć atmosferę bezpieczeństwa i wzajemnego zrozumienia.

Jak podkreśla Pani Aleksandra Szulman-Wardal jedna
z moderatorek spotkań, najważniejsze jest stworzenie przestrzeni, w której każdy może wyrazić swoje emocje i otrzymać wsparcie – zarówno rodziny, jak i personel. „To również proces dla nas, pracowników. Jesteśmy tylko ludźmi. Potrzebujemy czasu i przestrzeni, by radzić sobie z tymi emocjami” – dodaje.

Żałoba dotyczy wszystkich, którzy byli blisko pacjenta, niezależnie od tego, czy mowa
o rodzinie, przyjaciołach, czy personelu medycznym. Wspólne rozmowy i wzajemne zrozumienie pomagają nie tylko w przepracowaniu trudnych emocji, ale także w odnalezieniu wewnętrznego spokoju i pogodzenia się ze stratą. Najważniejsze jest, aby nikt nie czuł się samotny w tych trudnych chwilach. Spotkania mają pomóc zrozumieć, że żałoba jest naturalnym, choć bolesnym elementem życia. Obecność drugiego człowieka może być początkiem procesu gojenia ran. Organizatorzy chcą stworzyć przestrzeń, w której każdy uczestnik znajdzie zrozumienie, akceptację i wsparcie.

Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują rozmowy, refleksji lub po prostu obecności innych ludzi. W tych trudnych momentach warto pamiętać, że nie jesteśmy sami. Spotkania, wsparcie mogą stać się początkiem drogi do ukojenia i wewnętrznej równowagi.

Neutral Minimalist Motivational Quote Instagram Post A4