W Kościerzynie chirurdzy omówili najciekawsze przypadki roku 2024

6.12.2024 Hotel Stary Browar w Kościerzynie po raz czwarty stał się miejscem spotkania chirurgów z całego Pomorza, którzy po raz kolejny mieli okazję podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas konferencji „Chirurgiczny Przypadek Roku 2024”. Organizatorem wydarzenia był prof. dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, przewodniczący Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Konferencja, która stała się już tradycją, miała na celu nie tylko omówienie najciekawszych przypadków medycznych, ale także podniesienie poziomu wiedzy oraz skuteczności leczenia pacjentów. W wydarzeniu uczestniczyli specjaliści chirurgii ogólnej oraz rezydenci z całego województwa pomorskiego, którzy zaprezentowali najbardziej niezwykłe przypadki z ostatniego roku.

Wydarzenie tego rodzaju pozwala nam nie tylko wymieniać się doświadczeniami, ale również czerpać inspiracje do dalszego rozwijania naszych metod leczenia. Wspólnie dążymy do jak najwyższej skuteczności w niesieniu pomocy pacjentów – podkreślił prof. Wojciech Makarewicz.

Podczas konferencji zaprezentowano łącznie 9 prelekcji, które dotyczyły zarówno przypadków niezwykle skomplikowanych, jak i tych wymagających kreatywności oraz zastosowania nowoczesnych metod leczenia. Lek. Anna Szady – Szarmach z Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. w swojej prelekcji pt. ”W życiu trzeba mieć trochę szczęścia…” zaprezentowała przypadek chorej, która w dniu wypisu po operacji tarczycy doznała udaru móżdżku. Natychmiastowa terapia trombolityczna, niestandardowa, bo w drugiej dobie po operacji tarczycy, pozwoliła na całkowite wyleczenie chorej i wypisanie bez objawów neurologicznych. Szczęście chorej polegało na tym, że całe to wydarzenie miało miejsce w szpitalu.

Ponadto podczas wydarzenia specjaliści zaprezentowali liczne różnorodne i inspirujące przypadki medyczne, które odzwierciedlają wyzwania współczesnej chirurgii:

  • Martwicze zapalenie powięzi jako powikłanie niewydolności zespolenia po robotycznej resekcji odbytnicy – przypadek przedstawiony przez Piotra Kurka i Macieja Ciesielskiego z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala w Gdyni.
  • Pierwsza całkowicie minimalnie inwazyjna operacja raka wpustu żołądka w UCK – omówiona przez Macieja Wilczyńskiego z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Ogólnej i Transplantacyjnej w Gdańsku.
  • Uporczywe krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego – niezwykle trudny przypadek, którym zajmowali się lekarze z Oddziału Gastroenterologii Dorosłych Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku.
  • Nowoczesne metody leczenia ran – zaprezentowane przez Joannę Stasiewską z KIKGEL.
  • O laparoskopii na ostrym dyżurze na przykładzie przepukliny Amyanda mówiła Marta Kur z Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.
  • "Przepuklina brzuszna - jak ujarzmić olbrzyma", przedstawili Agnieszka Michalik i Paweł Marciniak z Oddziału Chirurgicznego, Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni,
  • O wyzwaniu dla chirurga do którego przyczyniła się choroba Leśniowskiego mówili Zbigniew Ciosek i Krzysztof Ciosek z Oddziału Chirurgicznego w Szpitalu w Sztumie.
  • Omówiono przypadek chorej z nieurazowym pęknięciem śledziony - Marta Trawicka, Małgorzata Wojtoń i Wojciech Lewiński z Oddziału Chirurgii KCZ w Starogardzie Gdańskim.
  • Przypadek olbrzymiego gruczolaka odbytnicy - Cezary Płatkowski, Ewa Iżycka-Świeszewska, Kamil Smok, Marek Dobosz z Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku.

Każdy z tych przypadków wymagał od zespołów lekarskich nie tylko zaawansowanej wiedzy medycznej, ale także wyjątkowej precyzji i umiejętności podejmowania decyzji pod presją czasu.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania nowoczesnych narzędzi, które mogą zrewolucjonizować chirurgię. Michał Dziubak z Medtronic przedstawił system „Touch Surgery Ecosystem”, który wspiera chirurgów w archiwizacji operacji, możliwości ich dogłebnej analizy. Jest także platformą edukacyjną. Magdalena Skoczylas - Wisińska z firmy Nutricia omówiła rolę leczenia żywieniowego w zarządzaniu ryzykiem przedoperacyjnym a Anna Nagórska reprezentująca Convatec poruszyła temat wpływu prehabilitacji na przeciwdziałanie powikłaniom okołostomijnym. 

Spotkanie w Kościerzynie kolejny raz potwierdziło, jak ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń między specjalistami. Przygotowane przez chirurgów prelekcje mogłyby z powodzeniem stanowić scenariusz filmowy, co tylko dowodzi wyjątkowości omawianych przypadków.

- To wydarzenie nie tylko rozwija nasze umiejętności, ale również motywuje nas do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań – podsumował jeden z uczestników.

Konferencja „Chirurgiczny Przypadek Roku 2024” była kolejnym udanym wydarzeniem w kalendarzu medycznym Pomorza. Dla lekarzy była to niepowtarzalna okazja, aby zaprezentować swoje osiągnięcia, nauczyć się czegoś nowego i zainspirować się wzajemnie do dalszego działania na rzecz pacjentów. Była także okazją do towarzyskiego spotkania i złożenia sobie życzeń z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie prezentacje miały charakter konkursu na najciekawszy i najlepiej zaprezentowany przypadek. Jury w składzie: prof. Marek Dobosz, prof. Jarosław Kobiela i dr Roman Marczewski za najlepsza prezentację uznało przypadek omówiony przez lek. Kamila Smoka z Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6