Nowoczesna chirurgia onkologiczna w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie wkracza w nową erę chirurgii, rozwijając techniki operacyjne dzięki wprowadzeniu systemów robotycznych. 03.12.2024r. w Oddziale Urologii Ogólnej i Onkologicznej przeprowadzono pierwszą operację prostatektomii z użyciem zaawansowanego systemu robotycznego nowej generacji. Zabieg odbył się w ramach programu szkoleniowego, którego celem jest przygotowanie personelu do pracy z technologią robotyczną, a także umożliwienie w przyszłości pełnego wdrożenia tego rodzaju urządzeń w codziennej praktyce.
Robotyczne wsparcie w chirurgii to krok ku przyszłości.
- Urządzenia robotyczne otwierają nowe możliwości w chirurgii małoinwazyjnej pozwalając na większą precyzję, minimalizację ryzyka powikłań i szybszą rekonwalescencję pacjentów. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi i ergonomicznych systemów wspierających operatorów technologia ta zmniejsza również obciążenie zespołu medycznego podczas długich i wymagających zabiegów. – podkreśla lek. Karol Sasim lekarz kierujący Oddziałem Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
Pierwszy zabieg na Oddziale Urologii został przeprowadzony przez zespół w składzie: Dorota Dzwonkowska – instrumentariuszka, Barbara Rymsza – instrumentariuszka, Krzysztof Kropidłowski - pielęgniarz anestezjologiczny, lek. med. Elżbieta Łącka-Lubecka – anestezjolog, lek. med. Antoni Górczak – pierwsza asysta operatora, lek. med. Karol Sasim – operator, pod nadzorem dr. n. med. Wojciecha Połoma z Akademii Medycznej w Gdańsku. Operacja była pierwszą z sześciu zaplanowanych w grudniu w ramach szkolenia z ekspertem.
Prostatektomia to zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego (prostaty) wraz z otaczającymi tkankami, a w niektórych przypadkach (także w tym) również węzłami chłonnymi. Celem zabiegu jest całkowite wyeliminowanie zmienionych chorobowo tkanek, co minimalizuje ryzyko nawrotu nowotworu.
- Zabieg wymaga precyzji, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia pobliskich struktur, takich jak nerwy odpowiedzialne za funkcje seksualne i kontrolę oddawania moczu. System robotyczny umożliwia wykonanie zabiegu z wyjątkową precyzją, co przekłada się na minimalizację urazu operacyjnego, mniejsze ryzyko powikłań oraz krótszy czas rekonwalescencji pacjenta. Dla chirurgów technologia ta oznacza znaczną poprawę ergonomii pracy – dzięki zrobotyzowanym ramionom operator może pracować w wygodniejszej pozycji, co ogranicza zmęczenie nawet podczas długotrwałych procedur jakimi są chociażby prostatektomie. – wyjaśnia Karol Sasim główny operator pierwszego zabiegu robotycznego w szpitalu.
Nowoczesna technologia pozwala na możliwość wizualizacji pola operacyjnego w wysokiej rozdzielczości i w trójwymiarze, co przekłada się na bardziej precyzyjne planowanie i wykonanie każdego etapu zabiegu. Wszystko to wpływa na lepsze wyniki leczenia oraz komfort pacjentów, jednocześnie wspierając personel w efektywnym i nowoczesnym podejściu do chirurgii.
Chirurgiczne systemy robotyczne znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, takich jak:
- Urologia onkologiczna – operacje raka prostaty, guzów nerek i pęcherza,
- Ginekologia onkologiczna – leczenie nowotworów narządów rodnych,
- Torakochirurgia – zabiegi na płucach z dostępem międzyżebrowym,
- Chirurgia ogólna i onkologiczna – operacje nowotworów jelit, żołądka czy tarczycy.
Warto podkreślić, że urządzenia robotyczne są z sukcesem wykorzystywane w obu placówkach Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, także w Oddziałach Rehabilitacji. Dzięki nim pacjenci korzystają z innowacyjnych metod terapii ruchowej, co znacząco przyspiesza powrót do sprawności. Wprowadzenie tej technologii robotycznej do chirurgii to kolejny krok w kierunku unowocześnienia opieki medycznej w naszym regionie.
Program szkoleniowy realizowany w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie stanowi część szerszej strategii rozwoju placówki, której celem jest wdrażanie nowoczesnych technologii i podnoszenie jakości leczenia pacjentów.
- Inwestowanie w szkolenia i rozwój zespołu, a także w nowoczesne technologie, to jeden z naszych priorytetów. Dzięki temu możemy oferować pacjentom najwyższą jakość opieki medycznej i skutecznie odpowiadać na ich potrzeby – podkreśla Marzena Mrozek Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
Dzisiejsza operacja stanowi ważny krok w rozwoju chirurgii małoinwazyjnej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.. Rozwój technologii robotycznych, zarówno w rehabilitacji, jak i chirurgii, pozwala nam wspierać pacjentów na każdym etapie ich leczenia, przyczyniając się do poprawy jakości życia i zdrowia w regionie. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie konsekwentnie realizuje strategię rozwoju, której celem jest wprowadzenie na stałe technologii robotycznych do codziennej praktyki medycznej.