Kolejne spotkanie w ramach projektu „Nie jesteśmy sami” za nami.

W dniu 15.11.2024r. w Zespole Kształcenia w Łubianie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Nie jesteśmy sami” realizowanego przez Gminę Wiejską Kościerzyna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie, przy współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem „By zawsze służyć pomocą”.

W trakcie wydarzenia, nasi specjaliści w dziedzinach opieki zdrowotnej i społecznej – podjęli niezwykle ważne tematy związane z trudami codziennego życia osób sprawujących opiekę nad chorymi przewlekle i osobami z niepełnosprawnościami.

GOPS łubiana3

Rozmowy koncentrowały się na wyzwaniach, które stają przed opiekunami oraz na emocjonalnych, fizycznych i psychicznych kosztach, jakie ponoszą, niosąc wsparcie swoim bliskim.

Wspólnie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytania:

  • Jak radzić sobie z wypaleniem i zmęczeniem emocjonalnym?
  • Jakie wsparcie oferują instytucje pomocy społecznej i ochrony zdrowia?
  • Jakie prawa i potrzeby mają opiekunowie, którzy często zapominają o własnym zdrowiu i dobrostanie?

Specjaliści Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia „By zawsze służyć pomocą” podkreślali, że opiekunowie mają prawo do chwili wytchnienia, do słabości i do szukania pomocy – to nie jest oznaka porażki, ale troski o siebie, która w efekcie pozwala lepiej zadbać o swoich bliskich.

-Opiekunowie często czują się osamotnieni w swojej codzienności, przytłoczeni odpowiedzialnością, jaką niosą. Kluczowe jest, by wiedzieli, że nie muszą radzić sobie sami. Istnieje wiele form wsparcia – zarówno psychologicznego, jak i praktycznego, które mogą ułatwić im codzienne życie – mówiła Czesława Kulas pielęgniarka społeczna Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Podczas spotkania promowaliśmy działalność Stowarzyszenia „By zawsze służyć pomocą”, którego misją jest edukowanie lokalnej społeczności w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

-Poprzez szerzenie wiedzy o zdrowiu, umożliwiamy uczestnikom warsztatów podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące ich zdrowia i życia codziennego – mówił lek. Maciej Gostkowski Wiceprezes Stowarzyszenia „By zawsze służyć pomocą”

Spotkanie w Łubianie było okazją do otwartej wymiany doświadczeń i rozmowy o wyzwaniach, z którymi mierzą się uczestnicy. Dla wielu było to także pierwszy krok w stronę podjęcia działań, które mogą poprawić ich codzienną sytuację – czy to przez skorzystanie z profesjonalnej pomocy, czy przez zwykłą rozmowę z osobą, która rozumie ich sytuację. „Razem możemy więcej – wystarczy zrobić ten pierwszy krok i skontaktować się z ludźmi, którzy są gotowi pomóc” – to przesłanie, które wybrzmiało na koniec spotkania.

Projekt „Nie jesteśmy sami” pokazuje, że za każdą instytucją stoją ludzie gotowi nieść pomoc, doradzać i dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Spotkanie w Łubianie było cenną okazją do otwartej wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia, które, mamy nadzieję, przyniesie uczestnikom realne korzyści w ich codziennej opiece nad bliskimi.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie! Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 21.11.2024 r. o godz. 16.30 w Sali Wiejskiej w Skorzewie.

Do zobaczenia!

gops skorzewo