II Konferencja Cyklu Naukowo-Rozwojowego „Liderzy w Ochronie Zdrowia” „Profesjonaliści Ratownictwa Medycznego”

18 października 2024 roku w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. odbyła się II Konferencja Cyklu Naukowo-Rozwojowego Powiślańskiej Szkoły Wyższej „Profesjonaliści Ratownictwa Medycznego”. To wyjątkowe wydarzenie stało się nie tylko przestrzenią do pogłębienia wiedzy, ale także unikalną okazją do wymiany doświadczeń między specjalistami z różnych dziedzin ratownictwa medycznego. Konferencja ta miała na celu nie tylko promocję zawodu ratownika medycznego, ale także podkreślenie jego rosnącego znaczenia w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

W ostatnich latach ratownictwo medyczne przeszło istotną transformację, stając się jednym z kluczowych filarów systemu zdrowia, a zawód ratownika medycznego zyskał jeszcze większe znaczenie. Wymaga on nieustannego pogłębiania wiedzy i umiejętności, co było głównym przesłaniem tego spotkania. Konferencja zgromadziła blisko 50 osób – profesjonalistów ratownictwa medycznego, przedstawicieli innych zawodów medycznych, a także studentów i naukowców, którzy dążyli do wymiany wiedzy oraz dyskusji na temat przyszłości zawodu.

Organizacja i Patronat Honorowy

Konferencja została zorganizowana przez Powiślańską Szkołę Wyższą we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. Jej otwarcia dokonali dr hab. Tomasz Bojar-Fijałkowski, Prorektor ds. nauki i jakości kształcenia PSW oraz Marzena Mrozek, Prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenia „Adiutare” na Rzecz Ratownictwa oraz Starostwa Powiatu Kościerskiego, co świadczyło o jego wysokiej randze w środowisku medycznym.

W konferencji uczestniczyli liczni goście, w tym Agnieszka Krzysiak, Dyrektor Wydziału Państwowego Ratownictwa Medycznego z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Maciej Gostkowski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia i Polityki Społecznej w Radzie Powiatu Kościerskiego, Dariusz Kostrzewa, Prezes Zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. oraz Beata Hinc, Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego w Bytowie sp. z o.o.

Trzy Sesje Tematyczne – Nowoczesne Ratownictwo Medyczne

Konferencja była podzielona na trzy główne sesje tematyczne: „Zieloną”, „Czerwoną” i „Niebieską”, w trakcie których eksperci, przedstawiciele świata nauki i praktycy dzielili się swoją wiedzą na temat najnowszych trendów, wyzwań oraz rozwiązań w ratownictwie medycznym.

Sesja „Zielona”

Pierwsza część spotkania, nazwana sesją „Zieloną”, koncentrowała się na innowacjach w praktyce ratownictwa meducznego. Rozpoczęła się od wykładu dr Kamila Krzyżanowskiego, który omówił temat „Hipotermia pourazowa w praktyce ZRM”. Jego prelekcja poświęcona była praktycznym aspektom postępowania w sytuacjach hipotermii. Kolejne wystąpienie należało do mgr Grzegorza Piotrowskiego, który szczegółowo omówił problem tachyarytmii w opiece przedszpitalnej. Mgr Jakub Jesionowski, specjalista ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o., podjął temat „Dobrych praktyk leczenia bólu”, wskazując na metody zarządzania bólem w opiece przedszpitalnej analizując również statystyki w zakresie ich stosowania. Dr Paweł Jastrzębski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprezentował „Nowe wytyczne TCCC”, szczególnie istotne dla ratowników pracujących w obszarach ratownictwa taktycznego. Z kolei dr Przemysław Żuratyński omówił wykorzystanie pomp infuzyjnych w ZRM, a dr Ewa Kowalska przedstawiła wyniki badań nad interwencjami ZRM wobec pacjentek ciężarnych w województwie warmińsko-mazurskim. Sesję zamknęła prelekcja doktorantki Anety Miszewskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na temat zatruć tlenkiem węgla.

Sesja „Czerwona”

Po przerwie kawowej rozpoczęła się sesja „Czerwona”. Mgr Karol Wojtczak z Powiślańskiej Szkoły Wyższej przedstawił zasady postępowania podczas zdarzeń mnogich i masowych, gdzie liczba poszkodowanych wymaga interwencji wielu zespołów ratunkowych.

Sesję wzbogaciły również wykłady mgr Mariusza Grażewicza, który omówił problemy z trudnymi drogami oddechowymi, oraz dr Pauliny Buca z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, której wystąpienie dotyczyło „Tlenoterapii – faktów i mitów”. Ostatnim punktem tej sesji był wykład mgr Przemysława Korzana,na temat „Skal wczesnego ostrzegania” stosowanych w ocenie stanu pacjentów.

Sesja „Niebieska”

Ostatnia część konferencji, sesja „Niebieska”, skupiła się na przyszłości kształcenia ratowników medycznych oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii w ich edukacji. Mgr Michał Borowczyk z Powiślańskiej Szkoły Wyższej omówił aktualne wyzwania i perspektywy w procesie kształcenia ratowników, a mgr Marcin Suchoparski zaprezentował znaczenie symulacji medycznych jako narzędzia w ich doskonaleniu zawodowym.

Uczestnicy konferecji mogli również zapoznać się z działalnością Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o., co pozwoliło uczestnikom lepiej poznać lokalne warunki pracy personelu medycznego i innowacyjne rozwiązania stosowane w organizacji pracy i udzielania świadczeń zdrowotnych. Spotkanie było nie tylko doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy, ale także do nawiązania nowych relacji zawodowych oraz dyskusji o przyszłości ratownictwa medycznego w Polsce.

462548581_1068205728288691_3272882280922849611_n
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63