Dziś w naszym szpitalu odbyła się niezwykle ważna uroczystość - Obchody Dnia Ratownictwa Medycznego!

13 października to dzień, który w Polsce został ustanowiony w 2006 roku na mocy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jest to czas, w którym szczególnie doceniamy wszystkich pracowników ratownictwa medycznego, którzy codziennie, z nieustającą pasją i oddaniem, ratują życie i zdrowie pacjentów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne funkcjonowało aż 1617 zespołów ratownictwa medycznego. W ich skład wchodziły 1302 zespoły podstawowe oraz 315 zespołów specjalistycznych, a także 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Warto podkreślić, że blisko 12,9 tys. pracowników, w tym ponad 11,2 tys. ratowników medycznych, stanowi tę niesamowitą armię, która każdego dnia staje na pierwszej linii frontu, by nieść pomoc potrzebującym.

Statystyki mówią same za siebie: blisko 2,8 mln osób otrzymało pomoc w miejscu zdarzenia, a prawie 4 mln pacjentów skorzystało z pomocy w trybie ambulatoryjnym, w tym w izbach przyjęć. Co więcej, niemal 2,1 mln osób skorzystało z leczenia stacjonarnego w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Zarząd oraz dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Pani Prezes, wyrażając głęboką wdzięczność, powiedziała:

„Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego pragniemy przekazać najserdeczniejsze wyrazy uznania dla całego zespołu. Państwa codzienna praca to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja, pełna odpowiedzialności i nieustającej gotowości do działania. Każda akcja ratunkowa, każda decyzja i każdy gest są kluczowe dla ratowania życia i zdrowia pacjentów, a Państwa profesjonalizm i oddanie zasługują na najwyższe słowa uznania. Dziękujemy za to, że w chwilach największego zagrożenia jesteście gotowi, by zawsze służyć pomocą. Życzymy Państwu, aby każdy dzień przynosił poczucie spełnienia i satysfakcji z ratowania ludzkiego życia. Niech nie zabraknie Państwu siły, zdrowia i wytrwałości w realizowaniu tej niezwykle ważnej misji.”

W tym wyjątkowym dniu, lek. Marek Klusek, lekarz kierujący szpitalnym oddziałem ratunkowym, również złożył serdeczne podziękowania dla zespołu, którego codzienna praca jest nieoceniona. Podkreślił, jak ogromne znaczenie ma ich zaangażowanie i determinacja w niesieniu pomocy pacjentom w najtrudniejszych chwilach.

W trakcie obchodów zorganizowany został słodki poczęstunek, który umilił czas spędzony razem. Uczestnicy mogli delektować się różnorodnymi smakołykami oraz odebrać upominki nawiązujące do święta. To była doskonała okazja do integracji, rozmów oraz dzielenia się doświadczeniami w miłej, przyjaznej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim pracownikom za ich trud i poświęcenie. Raz jeszcze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w ratowaniu życia! Wasza praca to nie tylko obowiązek, to prawdziwa misja – misja, która inspiruje i daje nadzieję.