Psychorehabilitacja jako Kluczowy Element Poprawy Jakości Życia Pacjentów

W dniu 19 września 2023 roku na oddziale Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) w Dzierżążnie, odbyło się wydarzenie pod nazwą „Pożegnanie lata”. Inicjatywa ta, zorganizowana przez zespoł terapeutyczno-psychologiczny oraz personel oddziału, kierowanego przez lek. Zbigniewa Haberkę, stanowiła ważny element w procesie psychorehabilitacji naszych pacjentów. Wydarzenie to, w formie wspólnego grilla, muzyki i śpiewu, miało na celu nie tylko integrację społeczności oddziału, ale także aktywizację pacjentów, sprzyjając ich zdrowiu psychicznemu i emocjonalnemu.

Psychorehabilitacja odgrywa fundamentalną rolę w procesie leczenia i wsparcia pacjentów przebywających w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych. Nasz interdyscyplinarny zespół, składający się z lekarzy, psychologów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, opiekunów medycznych i fizjoterapeutów pracuje na rzecz kompleksowej poprawy jakości życia pacjentów. Celem tych działań jest nie tylko rehabilitacja funkcji fizycznych, ale również wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, kompetencji społecznych oraz poczucia własnej wartości.

W ramach terapii prowadzone są różnorodne zajęcia, które integrują pacjentów, pomagając im w odzyskaniu poczucia kontroli nad własnym życiem. Regularne uczestnictwo w tych aktywnościach sprzyja poprawie nastroju, budowaniu więzi społecznych i wzmacnianiu poczucia przynależności. Z kolei aktywność społeczna, jaką jest organizacja takich wydarzeń jak „Pożegnanie lata”, przyczynia się do wzrostu zaangażowania pacjentów w codzienne życie oddziału.

Jednym z kluczowych elementów psychorehabilitacji jest rozwijanie kompetencji psychospołecznych, które mają bezpośredni wpływ na proces adaptacji pacjentów do życia w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

- Nasze działania skupiają się na wzmacnianiu zdolności komunikacyjnych, umiejętności współpracy oraz budowaniu poczucia wspólnoty. Dzięki temu pacjenci, którzy początkowo mogą czuć się wyizolowani lub niepewni, zyskują nowe narzędzia do radzenia sobie z trudnościami, jakie napotykają w codziennym funkcjonowaniu.- mówi Krzysztof Baranowski psycholog ZOL Dzierżążno.

Celem nadrzędnym działań zespołu jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez wspieranie ich zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Dzięki kompleksowemu podejściu, pacjenci mogą nie tylko poprawić swoje zdolności funkcjonalne, ale także zyskać większą satysfakcję z życia, lepsze samopoczucie i poczucie spełnienia. Regularne aktywności społeczne, jak te organizowane przez naszych pacjentów z pomocą personelu, sprzyjają integracji, dając im poczucie celu i przynależności.

-Wszystkie nasze działania w zakresie psychorehabilitacji są wynikiem ścisłej współpracy interdyscyplinarnego zespołu, który na co dzień wspiera pacjentów nie tylko w aspekcie fizycznym, ale i emocjonalnym.- dodaje.

Organizacja wydarzeń takich jak „Pożegnanie lata” nie byłaby możliwa bez zaangażowania całego personelu – od terapeutyczno-psychologicznego po medyczny i administracyjny. Tego rodzaju inicjatywy są kluczowe w budowaniu poczucia wspólnoty oraz wsparcia, które przekłada się na lepsze efekty terapeutyczne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie – zarówno pacjentom, jak i personelowi – za ich wkład w budowanie naszej małej społeczności na oddziale.