Specjaliści z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Szpitala w Kościerzynie, prof. dr hab. Wojciech Makarewicz, Lek. Arkadiusz Kopiejć oraz lek. Paweł Ulasiński, byli uczestnikami 4. Kongresu Chirurgii Małoinwazyjnej, który odbył się w Warszawie w dniach 26-28 września 2024 roku.

Kongres ten stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń w branży medycznej i po raz kolejny zgromadził wybitnych ekspertów z Polski i zagranicy, tworząc platformę wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat dynamicznego rozwoju technologii medycznych w chirurgii małoinwazyjnej. Jednym z kluczowych tematów tegorocznego wydarzenia była również robotyzacja, która staje się już standardem w nowoczesnej chirurgii. Dyskusje na temat roli robotów w operacjach chirurgicznych i ich wpływu na poprawę precyzji zabiegów były centralnym punktem licznych sesji.

Tegoroczna edycja Kongresu Chirurgii Małoinwazyjnej miała na celu nie tylko zaprezentowanie najnowszych osiągnięć technologicznych, ale również stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami. Dziesięć sesji tematycznych obejmowało zagadnienia związane z chirurgią narządów jamy brzusznej, a także prezentacje dotyczące nowatorskich technik zabiegowych, które już dziś zmieniają oblicze współczesnej medycyny.

Dzięki obecności wykładowców o międzynarodowej renomie, w tym wybitnych ekspertów z różnych dziedzin chirurgii małoinwazyjnej, uczestnicy kongresu mieli możliwość zapoznania się z nowymi rozwiązaniami, które wkrótce mogą znaleźć zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej.

Udział naszych specjalistów w wydarzeniu jest kluczowy z perspektywy podnoszenia jakości świadczonych usług w Oddziale Chirurgii i Chirurgii Onkologicznej naszego szpitala. Kongresy tego typu dają nie tylko okazję do zdobycia nowej wiedzy, ale również umożliwiają bezpośredni kontakt z ekspertami w dziedzinie chirurgii małoinwazyjnej, co wpływa na wzrost kompetencji zawodowych naszych specjalistów.

Prof. dr hab. Wojciech Makarewicz, który od lat angażuje się w rozwój świadczonych usług chirurgicznych w naszym szpitalu, podkreślił, że udział w kongresie to nie tylko okazja do zaktualizowania wiedzy, ale również inspiracja do dalszych działań na rzecz poprawy standardów leczenia pacjentów.

- Postęp w chirurgii małoinwazyjnej, w tym w robotyzacji, jest tak szybki, że konieczne jest ciągłe doskonalenie się i nauka, aby móc zaoferować naszym pacjentom najbardziej nowoczesne i bezpieczne metody leczenia – podkreśla prof. Wojciech Makarewicz, przewodniczący Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Zastosowanie najnowszych technik chirurgii małoinwazyjnej niesie za sobą szereg korzyści dla pacjentów, takich jak skrócenie czasu rekonwalescencji, mniejsze ryzyko powikłań oraz szybszy powrót do zdrowia. Wiedza i doświadczenie zdobyte przez naszych specjalistów podczas Kongresu z pewnością przyczynią się do dalszego podnoszenia jakości usług medycznych oferowanych w naszym szpitalu.

Podczas tegorocznego kongresu prof. Makarewicz zachęcał także do udziału w II edycji Kaszubskich Dni Chirurgicznych, które odbędą się w dniach 12-14 czerwca 2025 roku w hotelu Kozí Gród w Pomlewie Kaszubskim. Po sukcesie tegorocznej edycji konferencji edukacyjnej, której celem była wymiana wiedzy i doświadczeń w dziedzinie chirurgii, AD 2025 ma być kolejnym krokiem w podnoszeniu jakości leczenia chirurgicznego w regionie pomorskim.

Udział w kongresach, konferencjach i szkoleniach to element stałego rozwoju i inwestycji w najwyższe standardy leczenia. Stale dążymy do tego, aby nasi pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia, a nasze zespoły medyczne mogły realizować swoje zadania na najwyższym poziomie – podsumował prof. Makarewicz.

460337735_415371888257079_7379582277139811972_n