Gdy liczy się każda sekunda

Każdego dnia, o każdej porze, w każdym zakątku Polski, ratownicy medyczni stają na pierwszej linii frontu walki o ludzkie życie i zdrowie. W sytuacjach nagłych, wypadkach, zatrzymaniach krążenia, czy nagłych załamaniach zdrowotnych, to właśnie oni są pierwszymi, którzy ruszają na pomoc. Dziś 8 września obchodzimy nowe święto, które ma uhonorować ich codzienne poświęcenie i ogromny wkład w system ochrony zdrowia.

W Polsce pracuje już ponad 22 tysiące ratowników medycznych, co czyni ten zawód jednym z kluczowych w całym systemie ratownictwa. Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych liczba ta stale rośnie, odpowiadając na zapotrzebowanie społeczeństwa na natychmiastową, wykwalifikowaną pomoc w nagłych sytuacjach. Liczba ta świadczy nie tylko o rosnącej roli ratownictwa, ale także o wyzwaniach, jakie codziennie stają przed tymi specjalistami.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. zatrudniamy 63 ratowników medycznych, którzy każdego dnia pełnią niezwykle ważną funkcję w strukturze opieki zdrowotnej. W momencie, gdy liczy się każda sekunda, to właśnie oni podejmują pierwsze kroki, by uratować ludzkie życie. Ratownicy medyczni, oprócz pracy w karetkach i na miejscu wypadków, pełnią również kluczową rolę w szpitalach. Pracują na SOR-ze, wspierają oddziały szpitalne i transportują pacjentów, zapewniając im stabilną opiekę. Ich wiedza i umiejętności są nieocenione w ratowaniu życia zarówno w warunkach terenowych, jak i szpitalnych. Ich szybka reakcja, zdolność do podejmowania decyzji pod presją i umiejętność współpracy z innymi specjalistami sprawiają, że są niezastąpionym elementem systemu ochrony zdrowia. Działając w ekstremalnych warunkach i pod presją czasu, muszą podejmować decyzje, które mają bezpośredni wpływ na życie pacjentów. To ich szybka reakcja i umiejętność pracy pod stresem pozwala na skuteczne działanie, gdy liczy się każda sekunda.

Ratownicy medyczni często biorą również udział w akcjach edukacyjnych, ucząc społeczeństwo zasad udzielania pierwszej pomocy, co może uratować życie w oczekiwaniu na przyjazd karetki.

Życzenia od Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Z okazji święta Ratownika Medycznego, składamy najserdeczniejsze życzenia. Państwa praca to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale także poświęcenie i niesienie pomocy tam, gdzie każda chwila ma znaczenie. Dziękujemy za Państwa codzienny trud, profesjonalizm oraz odwagę, dzięki którym niejedno życie zostało uratowane. Życzymy zdrowia, siły oraz jak najmniejszej liczby trudnych interwencji. Niech każdy dzień przynosi satysfakcję, a wdzięczność pacjentów niech będzie największą nagrodą za Państwa pracę.

Tradycja świętowania Dnia Ratownictwa Medycznego

Pomimo że nowe święto ratowników medycznych obchodzone jest 8 września, w naszym szpitalu z dumą kultywujemy tradycję obchodzenia Dnia Ratownictwa Medycznego, który przypada na 13 października. W okolicy tego dnia, co roku organizujemy uroczystość w gronie pracowników, aby podkreślić znaczenie pracy zespołów ratownictwa medycznego w naszym społeczeństwie. Dla nas, jako placówki medycznej, to nie tylko moment świętowania, ale także refleksji nad nieocenioną rolą ratownictwa w systemie ochrony zdrowia.

Dziękujemy Państwu za codzienną gotowość, odwagę i profesjonalizm.