Postępy w instalacji systemu sygnalizacji pożaru w zamiejscowej Placówce w Dzierżążnie

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. informuje o postępach w realizacji kluczowego zadania polegającego na dostawie, montażu i uruchomieniu Systemu Sygnalizacji Pożaru (SSP) w budynkach szpitalnych.

Realizacja zadania pn. „Dostosowanie do przepisów przeciwpożarowych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. – Placówka w Dzierżążnie” jest możliwa dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego, który przeznaczył na jej realizację kwotę 1 500 000,00 zł, co stanowi to 94,85% całkowitego kosztu przedsięwzięcia.

- Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu mamy możliwość wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań, które przyniosą długoterminowe korzyści zarówno pacjentom, jak i całej społeczności lokalnej – mówi Bartosz Kohnke Dyrektor ds. technicznych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Zadanie inwestycyjne obejmuje wykonanie instalacji w pomieszczeniach niewyposażonych w System Sygnalizacji Pożaru w zespole budynków zamiejscowej placówki w Dzierżążnie. Przewiduje również wykonanie niezbędnych robót towarzyszących, mających na celu spełnienie najwyższych standardów przeciwpożarowych. W zakres prac wchodzi m.in. montaż i uruchomienie Systemu Sygnalizacji Pożaru, wykonanie instalacji oświetlenia podstawowego, instalacji gniazd wtykowych, montaż sufitu podwieszanego, wykonanie podłogi z tworzyw sztucznych trudnopalnych, wymiana stolarki drzwiowej, czy instalacja korytek kablowych.

Aktualnie system sygnalizacji pożaru w placówce w Dzierżążnie znajduje się w budynkach 1, 4, 5 i 7. Obecnie trwają prace w Oddziale Rehabilitacji Dziecięcej oraz w byłych pomieszczeniach kuchni, gdzie prowadzone są prace związane z okablowaniem i montażem czujników. Kolejnym etapem będą prace w głównym korytarzu między Oddziałem Rehabilitacji Dziecięcej a budynkiem Działu Fizjoterapii Ambulatoryjnej. W najbliższych tygodniach planowane są również prace w budynku nr 5a oraz dalszy ciąg korytarza prowadzącego do budynku nr 8. Ponadto działania instalacyjne obejmą budynek 6a, gdzie znajdują się gabinety zespołu psychologów, logopedów oraz główna część pionu administracji.

Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest montaż nowych central połączonych w jedną sieć, co zapewni efektywne zarządzanie i nadzór nad systemem. Początkowo zainstalowane zostaną wyłącznie czujki dymowe wczesnego powiadamiania, natomiast dalsze prace obejmą modernizację oświetlenia oraz wymianę drzwi w ciągach komunikacyjnych. W późniejszym etapie planowana jest także modernizacja korytarzy, w tym malowanie ścian, wymiana stolarki drzwiowej oraz instalacja podwieszanych sufitów.

Podstawową korzyścią wynikającą z realizacji tego zadania jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa pacjentów, personelu szpitala. System Sygnalizacji Pożaru, wyposażony w nowoczesne czujniki dymu oraz centrale sterujące, pozwoli na szybkie wykrywanie zagrożeń pożarowych i natychmiastowe podjęcie działań ewakuacyjnych. Dzięki temu ryzyko strat materialnych oraz zagrożenie życia i zdrowia w przypadku pożaru zostanie znacząco zminimalizowane.

Projekt uwzględnia wszystkie aktualne przepisy i normy przeciwpożarowe, co gwarantuje, że obiekty szpitalne będą w pełni zgodne z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa. Wdrożenie nowoczesnych systemów oraz modernizacja infrastruktury, w tym wymiana drzwi i instalacja podwieszanych sufitów, zapewnią spełnienie wymogów ochrony przeciwpożarowej na wiele lat.

-Realizacja tego projektu to nie tylko instalacja nowoczesnego systemu przeciwpożarowego, ale również kompleksowa modernizacja części infrastruktury szpitalnej. Prace obejmujące wymianę oświetlenia, modernizację korytarzy, malowanie ścian oraz wymianę stolarki drzwiowej przyczynią się do poprawy estetyki i funkcjonalności wnętrz szpitala. Lepsze warunki pracy dla personelu oraz bardziej komfortowe i bezpieczne środowisko dla pacjentów będą istotnym atutem placówki. – podkreśla Bartosz Kohnke Dyrektor ds. technicznych.

Nowoczesny system SSP zostanie zintegrowany w jedną sieć, co umożliwi centralne zarządzanie i monitorowanie stanu bezpieczeństwa w całym szpitalu. Taka integracja pozwoli na szybszą reakcję na zagrożenia oraz lepszą koordynację działań w przypadku ewentualnych sytuacji kryzysowych. Centralizacja systemu wpłynie również na optymalizację kosztów eksploatacyjnych i zwiększy efektywność zarządzania infrastrukturą przeciwpożarową.

-Realizacja tego zadania to inwestycja w przyszłość, która przyniesie długoterminowe korzyści. Pozwoli na utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa na wiele lat, minimalizując ryzyko związane z wystąpieniem zagrożeń pożarowych i ich konsekwencji. Długoterminowe oszczędności wynikające z niższych kosztów eksploatacji oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia kosztownych awarii to dodatkowe atuty tego przedsięwzięcia. – dodaje Bartosz Kohnke Dyrektor ds. technicznych

Realizacja projektu „Dostosowanie do przepisów przeciwpożarowych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. – Placówka w Dzierżążnie” przyniesie wiele korzyści, zarówno w zakresie poprawy bezpieczeństwa, jak i modernizacji infrastruktury szpitalnej. Projekt ten stanowi istotny krok w kierunku podniesienia standardów usług medycznych, a jego zakończenie będzie ważnym wydarzeniem dla całej społeczności związanej z naszą placówką.

Generalnym wykonawcą zadania inwestycyjnego jest firma Wema Wenta Sp. z o.o. S.K.. Wykonawcą systemu sygnalizacji pożaru jest firma Ateco Systemy Sp. z o.o. Koniec prac przewiduje się na IV kwartał 2024r.

ciąg komunikacyjny wyposażony w SSP
  korytarz do realizacji inwestycji