Dr n. med. Dorota Gregorowicz-Warpas współautorką nowego podręcznika "Podstawy Podologii"

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. z dumą informuje o współautorstwie w najnowszej publikacji III tomu podręcznika "Podstawy Podologii" dr n. med. Doroty Gregorowicz-Warpas, Koordynatora Sekcji Higieny i Epidemiologii. Książka jest efektem współpracy wybitnych i doświadczonych pracowników dydaktyczno-naukowych polskich uczelni, praktyków podologów oraz innych specjalistów zajmujących się problemami w obrębie stóp. Jest przeznaczona dla uczniów i studentów przygotowujących się do zawodu podologa. Może stanowić pomoc dydaktyczną dla nauczycieli, wykładowców i szkoleniowców.

Publikacja skupia się na kluczowych aspektach teoretycznych dotyczących działań podologów oraz zasadach organizacji ich codziennej pracy, stanowiąc wsparcie zarówno dla studentów podologii, jak i dla doświadczonych specjalistów na rynku podologicznym w Polsce.

- Podręcznik 'Podstawy Podologii' to książka, która łączy wiedzę teoretyczną i praktyczną, stworzona przez specjalistów i praktyków dla praktyków. Znajdziemy w niej nie tylko teoretyczne informacje, ale również praktyczne wskazówki, które pomogą podologom w profesjonalnym prowadzeniu swoich gabinetów - mówi dr n. med. Dorota Gregorowicz-Warpas.

Dr Gregorowicz-Warpas jest autorką rozdziału zatytułowanego "Zagrożenie czynnikami biologicznymi na stanowisku pracy podologa. Metody profilaktyki", który dostarcza fundamentalnej wiedzy w zakresie przeciwdziałania zakażeniom. Publikacja zawiera cenne informacje dotyczące organizacji bezpiecznej przestrzeni zawodowej w rzeczywistości podologa. W rozdziale szczegółowo omawia zagrożenia biologiczne, na jakie narażeni są podolodzy w swojej codziennej pracy, oraz proponuje skuteczne metody zapobiegania zakażeniom i sposoby radzenia sobie z tymi zagrożeniami.

-Drobnoustroje chorobotwórcze, które coraz częściej charakteryzują się wielolekoopornością, niestety zawsze będą miały nad nami przewagę. Jeżeli nie zniszczymy ich w procesie skutecznej dezynfekcji czy sterylizacji, mogą przetrwać na powierzchniach i w środowisku przez bardzo długi czas, co zwiększa ryzyko przeniesienia zakażenia. W gabinecie kosmetycznym, podologicznym, fryzjerskim czy tatuażu zagrożony jest nie tylko klient, ale również pracownik. Zachęcam właścicieli gabinetów do ciągłego doskonalenia, pogłębiania wiedzy i udziału w kongresach, aby podnosić swoje kwalifikacje i zapewniać bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i klientom. - podkreśla autorka.

Promocja książki odbyła się w marcu, podczas XV Kongresu Podologicznego w Poznaniu, w którym uczestniczyli specjaliści z dziedziny podologii, medycyny, kosmetologii i fizjoterapii. "Podstawy Podologii" to kompleksowy przewodnik, który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy, ale także praktycznych wskazówek. Dr Gregorowicz-Warpas podkreśla, że jej celem było stworzenie materiału, który w realny sposób przyczyni się do poprawy jakości opieki podologicznej w Polsce.

- Dokształcanie się jest kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i klientów. Tylko poprzez ciągłe podnoszenie kwalifikacji możemy zapewnić najwyższe standardy opieki i ochrony zdrowia - zaznacza dr Gregorowicz-Warpas.

warpas4

Na djęciu: dr n. med. Dorota Warpas - Gregorowicz kierownik Sekcji Higieny i Epidemiologii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Jako specjalistka epidemiologii, dr Gregorowicz-Warpas jest zaangażowana w liczne projekty badawcze mające na celu monitorowanie i kontrolę chorób zakaźnych. Jest cenionym autorem wielu publikacji naukowych i wykładowcą zaangażowanym w rozwój epidemiologii. Jej bogate doświadczenie kliniczne oraz akademickie przyczyniają się do podnoszenia standardów edukacji i praktyki również w dziedzinie podologii. Jej prace obejmują analizę trendów epidemiologicznych, ocenę skuteczności programów zdrowotnych oraz wdrażanie strategii zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Od lat dr Gregorowicz-Warpas jest aktywnie zaangażowana w organizację corocznych konferencji naukowo-szkoleniowych. Była pomysłodawcą I Konferencji szkoleniowej „Bezpieczeństwo epidemiologiczne zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich”, zorganizowanej w 2017r przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kościerzynie. Od 2018 r. spotkania dla kosmetyczek, podologów, fryzjerów i pracowników gabinetów tatuażu cieszą się dużym zainteresowaniem i odbywają w Trójmieście, w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku. Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na wrzesień.

Od początku funkcjonowania Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. dr Gregorowicz-Warpas kieruje Sekcją Higieny i Epidemiologii, odpowiadając za tworzenie, rozwijanie i doskonalenie strategii Spółki w zakresie polityki zwalczania zakażeń szpitalnych. Sekcja Higieny i Epidemiologii prowadzi m.in. kontrolę stanu sanitarno-epidemiologicznego jednostki, nadzoruje realizację procedur monitorowania i rejestracji zakażeń oraz dokonuje analiz danych, które przedstawia Zarządowi i pracownikom w formie raportów. Sekcja prowadzi również działalność edukacyjną, a każdy nowozatrudniony pracownik odbywa obowiązkowe szkolenie w ramach programu szkoleń adaptacyjnych.

Dzięki obszernej wiedzy i doświadczeniu, nowy podręcznik stanie się nieocenionym źródłem wiedzy dla obecnych i przyszłych podologów, pomagając im w profesjonalnym i bezpiecznym wykonywaniu swojej pracy.