Oddział Reumatologii z nowym sprzętem diagnostycznym

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. został doposażony w nowoczesny kapilaroskop o wartości 3345,00 złotych. Urządzenie to zostało przekazane przez Kościerskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Choroby Reumatyczne i Ich Przyjaciół "Koliber", które w szerokim zakresie działania wspiera również rozwój naszego Oddziału Reumatologicznego.

1 2 3 4
Na zdjęciach: Marzena Mrozek Prezes zatządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o., Danuta Kurszewska Prezes Zarządu Stowarzenia i Sławomira Piechowska Wiceprezes Zarządu Kościerskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Choroby Reumatyczne i Ich Przyjaciół "Koliber"

Zakup tego bardzo ważnego urządzenia diagnostycznego był możliwy dzięki wsparciu firmy Repiński sp. z o.o., lokalnego przedsiębiorcy i dewelopera, który niejednokrotnie pomógł w doposażeniu różnych oddziałów naszego szpitala. Firma Repiński sp. z o.o. wielokrotnie reagowała na nasze prośby, wspierając nas w potrzebach sprzętowych i tym samym przyczyniając się do podniesienia jakości opieki medycznej w naszym szpitalu.

Kapilaroskopia to zaawansowana metoda diagnostyczna, umożliwiająca nieinwazyjną ocenę mikrokrążenia.

Kapilaroskopia pokazuje, na ile uszkodzone są drobne naczynia kapilarne. Ponieważ najbardziej dostępne są w okolicach wałów paznokciowych, kapilaroskop służy do oceny właśnie w tamtej lokalizacji, ale jednocześnie informuje o stanie chociażby krążenia w nerkach czy płucach. Pokazuje, na ile dokonało się uszkodzenie w przebiegu choroby układowej tkanki łącznej lub zapalenia naczyń – tłumaczy dr n. med. Iwona Aponowicz, Lekarz Kierujący Oddziałem Reumatologii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Badanie koncentruje się na naczyniach włosowatych, czyli kapilarach, które są najmniejszymi naczyniami krwionośnymi w organizmie. Kapilary docierają niemal do każdej komórki ciała i odgrywają kluczową rolę w ocenie mikrokrążenia. Kapilaroskop umożliwi naszym specjalistom precyzyjną ocenę przepływu krwi, stopnia wypełnienia kapilar i splotu żylnego, a także prędkości przepływu erytrocytów. Jest to szczególnie istotne w nowoczesnej diagnostyce zaburzeń mikrokrążenia oraz chorób reumatycznych.

Oddział Reumatologii zajmuje się, poza zapalnymi chorobami stawów, również zapalnymi chorobami immunologicznymi, układowymi, czyli dotyczącymi właściwie wszystkich narządów i tkanek. Istotą tego rodzaju zapaleń może być uszkodzenie drobnych naczyń, które prowadzi do zaburzenia ukrwienia nerek, płuc czy nerwów. Daje to objawy neurologiczne, niewydolność nerek, niewydolność oddechową, zmiany w przewodzie pokarmowym i inne. Kapilaroskopia pokazuje, na ile uszkodzone są naczynia i czy spełniają kryteria chorób takich jak toczeń układowy, twardzina układowa, zapalne choroby mięśni, zapalenia nerwów czy zespół Sjögrena, czyli tzw. zespołu suchości, dotyczącego gruczołów wydzielania wewnętrznego, takich jak ślinianki i gruczoły przewodu pokarmowego itp. To są bardzo trudne i skomplikowane choroby, ale w nich wszystkich oceniamy również objaw uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, co widać właśnie w wałach paznokciowych – dodaje dr Aponowicz.

Dzięki temu urządzeniu specjaliści Oddziału Reumatologicznego i Poradni Reumatologicznej mogą dokładniej ocenić aktywność choroby, stopień zajęcia narządów wewnętrznych oraz monitorować skuteczność zastosowanej terapii. Kapilaroskopia jest niezastąpiona w monitorowaniu wyników leczenia, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.

Dzięki darowiźnie rzeczowej stowarzyszenia "Koliber" i wsparciu firmy Repiński sp. z o.o. będziemy mogli jeszcze lepiej służyć naszym pacjentom, oferując im najnowsze osiągnięcia technologiczne w diagnostyce i leczeniu chorób reumatycznych. Serdecznie dziękujemy!

1 2 3 4
Na zdjęciach: lek. Karolina Plucińska-Piwko i dr n. med. Iwona Aponowicz specjaliści Oddziału Reumatologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.