Od Ich pracy zależy większość decyzji lekarskich. Niezastąpieni, pełni profesjonalizmu, codziennie wnoszą nieoceniony wkład w proces leczenia pacjentów.

Analityka medyczna jest jednym z najważniejszych oraz najbardziej obiektywnych źródeł informacji, które przedstawiają stan zdrowia pacjenta. Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, efektywności procesu terapeutycznego oraz diagnostyki chorób.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego został ustanowiony na pamiątkę odkrycia, którego dokonali Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg w 1961 roku. Rozszyfrowanie tajemnicy kodu genetycznego przez tych wybitnych naukowców dało podwaliny pod wszystkie późniejsze dokonania w dziedzinie genetyki i biotechnologii, mające ogromny wpływ na rozwój współczesnej medycyny.

Zarząd Specjalistycznego Szpitala w Kościerzynie Sp. z o.o. z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego osobiście złożył najserdeczniejsze życzenia diagnostom laboratoryjnym pracującym w Zakładzie Patomorfologii oraz Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej z Bankiem Krwi Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

W imieniu Zarządu, pragnę wyrazić nasze uznanie za sumienne wykonywanie przez Państwa niezwykle odpowiedzialnego i ważnego zawodu, wymagającego ciągłego rozwoju, ogromnej wiedzy i profesjonalizmu. – mówiła Marzena Mrozek Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

W dzisiejszym dniu najserdeczniejsze życzenia skierowane zostały nie tylko do diagnostów, ale również do techników analityki medycznej, asystentów, pomocy laboratoryjnych i rejestratorek. To oni wspólnie z diagnostami tworzą zespoły laboratoriów diagnostycznych i pracują na rzecz zdrowia pacjentów według zasady Salus aegroti suprema lex est, czyli: dobro chorego jest najwyższym prawem. To dzięki temu, że stanowią zespół, osiągają zamierzone cele i są w stanie sprostać wyzwaniom, które niesie codzienna praca, dynamiczny rozwój medycyny a czasami nawet życie.

Dzięki codziennej pracy i zaangażowaniu zespołów Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej z Bankiem Krwi oraz Zakładu Patomorfologii, pacjenci mogą liczyć na dokładne i wiarygodne wyniki badań, które są kluczowe dla prawidłowego rozpoznania i leczenia chorób. Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją, aby podziękować im za ich trud oraz podkreślić, Ich istotną rolę jaką odgrywają w systemie ochrony zdrowia.