Za nami wyjątkowe warsztaty w pełni poświęcone rehabilitacji onkologicznej.

16 maja był dniem pełnym inspiracji i cennej wiedzy. Podczas kolejnej odsłony cyklicznego wydarzenia "Na luzie przy kawie", w Oddziale Onkologii Klinicznej omówione zostały skuteczne metody rehabilitacyjne wspierające proces leczenia onkologicznego. ️

Wydarzenie poprowadzili doświadczeni fizjoterapeuci z Zakładu Rehabilitacji, którzy zapewnili uczestnikom spotkania nie tylko dostęp do cennej wiedzy, ale także przeprowadzili praktyczne warsztaty na świeżym powietrzu, korzystając jednocześnie z uroków naszych ogrodów szpitalnych.

Pani Wiesława Jakusz-Gostomska, która na co prowadzi rehabilitację z pacjentami onkologicznymi w Zakładzie Rehabilitacji, zaprezentowała interesujący wykład, w którym poruszyła ważne aspekty rehabilitacji onkologicznej na każdym etapie choroby w tym również przed rozpoczęciem właściwego leczenia.

Leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu pacjenta, który może być porównywalny z wysiłkiem fizycznym towarzyszącym maratonowi. Należy zadbać o kondycję psychofizyczną, poprzez odpowiednią rehabilitację, wsparcie żywieniowe i psychologiczne – podkreślała Wiesława Jakusz-Gostomska

Podczas wykładu doświadczona fizjoterapeutka szczegółowo omówiła m.in. powikłania i zaburzenia czynnościowe po leczeniu onkologicznym, sposoby radzenia sobie z bliznami i ograniczeniami ruchomości, osłabieniem siły mięśniowej, obrzękiem, ograniczeniami powięziowo-mięśniowymi po radioterapii, niewydolnością krążeniowo-oddechową oraz obniżoną zdolnością do wysiłku.

Pani Wiesława przedstawiła również obszary pomocy fizjoterapeutycznej oraz postępowanie fizjoterapeutyczne w zakresie wczesnej rehabilitacji po zabiegach, a także możliwości fizjoterapii ambulatoryjnej w Zakładzie Rehabilitacji w Kościerzynie, w której prowadzone są:
● ćwiczenia indywidualne z wykorzystaniem metod specjalnych i technik manualnych
● kinezyterapia
- ćwiczenia oddechowe
- ćwiczenia czynne
- ćwiczenia w odciążeniu
- ćwiczenia samowspomagane
● kompleksowa terapia przeciwobrzękowa
- manualny drenaż limfatyczny
- kompresjoterapia (bandażowanie)
- BOA
● kinesiology taping
● terapia blizn
● hydroterapia

Obecnie nie ma wątpliwości, że fizjoterapia jest bezpieczną i zalecaną metoda przywracania sprawności. Wskazaniami w przypadku pacjentów onkologicznych są ubytki funkcjonalne związane z operacją chirurgiczną, ubytki funkcjonalne po zastosowaniu radioterapii, neuropatie związane z leczeniem cytostatykami, zmiany emocjonalne i stresowe – mówiła specjalistka.

Po teorii nastał czas na praktykę. Pani Beata Jank, fizjoterapeutka z zakładu Rehabilitacji, poprowadziła praktyczną część warsztatów i zaprosiła uczestników na tereny ogrodów szpitalnych. Korzystając z pięknej pogody, Pani Beata przeprowadziła instruktaż domowych ćwiczeń wspierających rehabilitację onkologiczną.

Ćwiczenia odbywały się na świeżym powietrzu, wśród zieleni, co dodatkowo wpłynęło na pozytywne samopoczucie uczestników. Program obejmował proste, ale skuteczne techniki, które pacjenci mogą wykonywać samodzielnie w domu, aby poprawić swoją kondycję fizyczną i wspierać proces leczenia. Pani Beata szczegółowo wyjaśniała każdą czynność, zwracając uwagę na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń oraz na korzyści, jakie przynoszą dla organizmu.

Uczestnicy mieli okazję na bieżąco zadawać pytania i otrzymywać indywidualne porady, co sprawiło, że cała sesja była nie tylko edukacyjna, ale także interaktywna. Praktyczna część warsztatów pokazała, jak ważne jest włączenie regularnej aktywności fizycznej do codziennego życia pacjentów onkologicznych, podkreślając jednocześnie, że rehabilitacja może być przyjemna i dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia Zakładu Rehabilitacji i poznania jego możliwości terapeutycznych. Nie zabrakło także pokazowego zabiegu z wykorzystaniem technologii "Indiba", który dostarczył informacji na temat nowoczesnych technik rehabilitacyjnych i działania fal radiowych na regenerację tkanek.
Dzięki obecności specjalistów i zaangażowaniu uczestników, mogliśmy poznać różnorodne sposoby poprawy jakości życia podczas terapii onkologicznej. Dodatkowo, z myślą o naszych pacjentach firma NUTRICIA Polska sp. z o.o. przygotowała dla nas specjalne niespodzianki – produkty żywieniowe wspierające proces zdrowienia.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację tego niezwykłego spotkania. Wasze zaangażowanie i entuzjazm przyczyniły się do podniesienia świadomości na temat istotności rehabilitacji w procesie leczenia onkologicznego!

441197089_324786687131236_2941459696554217315_n
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14