Przetrwały otwór owalny (PFO)

U większości osób przegroda między przedsionkami serca zamyka się zwykle w pierwszych kilku/kilkunastu miesiącach życia Jednak około 25 % populacji ma zachowaną drożność pomiędzy przedsionkami, określaną jako przetrwały otwór owalny (PFO). Taka sytuacja może być źródłem poważnych problemów zdrowotnych, m.in. być przyczyną incydentów zakrzepowo-zatorowych (np. udaru mózgu). Procedura zamknięcia PFO zmniejsza ryzyko ponownych takich zdarzeń.

Procedura PFO polega na wprowadzeniu do serca specjalnej "zapinki" (okludera) przez nakłucie żyły udowej, co umożliwia zamknięcie połączenia między przedsionkami. Wykonywanie tego rodzaju zabiegów w Kościerzynie to rezultat współpracy interdyscyplinarnego zespołu - lekarzy, elektroradiologa i zespołu pielęgniarskiego, czego dowodem jest przeprowadzenie kolejnych czterech udanych zabiegów przezskórnego zamknięcia przetrwałego otworu owalnego wykonanych w dniu 2.03.2024.

Zespół medyczny odpowiedzialny za przeprowadzenie zabiegów: operatorzy lek. Juliusz Macierzanka i lek. Andrzej Wolski, za kontrolę echokardiograficzną odpowiadali lek. Beata Rock – Bela i lek. Artur Korzeniowski oraz zespół pielęgniarek i technika RTG. Całość odbyła się pod nadzorem merytorycznym dr n. med. Piotra Kwiatkowskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Pracownia Hemodynamiczna w Szpitalu Kościerskim działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, prowadząc dyżur "zawałowy". Dzięki całodobowej gotowości pracowni, pilne zabiegi, w tym koronarografia i angioplastyka, mogą być przeprowadzane o każdej porze dnia i nocy. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. stanowi ważne centrum medyczne dla mieszkańców środkowej części Pomorza, zapewniając kompleksową opiekę kardiologiczną.