Dziś pielęgniarki i pielęgniarze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. rozpoczęli 3 dniowy kurs dokształcający w zakresie profilaktyki zakażeń wywołanych SARS-CoV-2 w opiece zinstytucjonalizowanej i warunkach domowych.
Organizatorem kursu jest Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku w ramach projektu realizowanego przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych przy wsparciu Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych na podstawie projektu nr POWR.07.01.00-00-0004/22 pn. Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w ramach działania 7.1 Oś priorytetowa VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt polega na realizacji kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych, a jego celem jest podniesienie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych z zakresu chorób i powikłań po chorobach zakaźnych, w tym COVID-19, a także poprawa umiejętności sprawowania opieki nad rodziną pacjenta z powikłaniami.
-Rozwijanie nowych umiejętności i zdobywanie kolejnych kwalfikacji to niezwykle ważny element naszej pracy. Udział w organizowanych szkoleniach zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych jest częścią polityki podnoszenia jakości świadczonych usług, jak również zwiększania bezpieczeństwa zdrowotnego naszego regionu i całego systemu opieki zdrowotnej - podkreśla Anna Kosowska dyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
Pakiet REACT-EU to unijna inicjatywa „Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy”. Jednym z jej elementów jest wzmocnienie zasób kadrowych systemu ochrony zdrowia, stanowiących warunek efektywnego przeciwdziałania pandemii COVID-19 i zwiększania odporności gospodarki.