W godzinach popołudniowych w piątek 21 lutego, osiągnięty został kompromis pomiędzy Zarządem kościerskiego szpitala a Związkami Zawodowymi. Efektem tego było podpisanie porozumienia w sprawie szczególnych zasad rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi będą mieli możliwość uzyskania indywidualnego wsparcia w formie konsultacji i doradztwa zawodowego. Już na początku marca, na terenie szpitala, otwarte zostanie "Mobilne Centrum Wsparcia", w ramach projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski "Na pomoc pracy - niwelowanie negatywnych skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim". W ramach w/w przedsięwzięcia pracownicy będą mogli, m.in.: odbyć spotkania z doradcą zawodowym, wziąć udział w dowolnie wybranym szkoleniu podnoszącym kwalifikacje lub warsztatach grupowych, jak również otrzymać wsparcie psychologiczne. Ponadto osoby planujące założenie działalności gospodarczej będą mieć możliwość uzyskania bezzwrotnej dotacji w wysokości 40 tys. zł oraz wsparcie pomostowe w wysokości 1.000 zł przez okres 5 miesięcy (np. pokrycie kosztów ZUS). Samorząd województwa przeznaczył na cel 2 miliony złotych.

Należy podkreślić, iż źródłem i główną przyczyną procesu przekształceń, w konsekwencji których w lipcu 2013 Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie rozpoczął działalność w formie spółki kapitałowej, była bardzo trudna sytuacja ekonomiczna Szpitala. Ruch ten był pierwszym i najważniejszym z planowanych rozwiązań restrukturyzacyjnych i naprawczych, ze względu na możliwość oddłużenia placówki. Szpital Specjalistyczny od momentu uruchomienia spółki wprowadził analizy zarządcze na poziomie oddziałów oraz wdrożył budżeto-wanie, ponieważ zwłaszcza wobec pozostawienia części długu przy Spółce, musi kontrolować działalność usługową z punktu widzenia wydatków i generowanych przychodów.

Szpital Specjalistyczny Spółka z o.o. podjął się trudnego zadania wprowadzenia etatyzacji i restrukturyzacji niewątpliwych przerostów zatrudnienia we wszystkich grupach zawo-dowych. Realizuje zadanie dostosowania wielkości oddziałów do wymiaru kontraktu NFZ, w celu podniesienia efektywności wykorzystania łóżek i powierzchni. Zamierza alokować niektóre oddziały rehabilitacyjne, aby lepiej wykorzystać potencjał diagnostyczny i sprzętowy. Uzyskane w ten sposób powierzchnie będą przygotowywane do realizacji świadczeń komercyjnych, które w dalszej perspektywie dadzą szanse na zatrudnianie dodatkowego personelu. Z kolei reorganizacja Laboratorium Diagnostycznego pozwoli na uruchomienie nowego zakresu usług rynkowych. Szpital aplikuje też obecnie o środki na tzw. Inwestycje zielone, w celu przeprowadzenia szerokiej termomodernizacji placówki w Dzierżążnie.

Całość procesu reorganizacji, restrukturyzacji prowadzi do jednego ściśle określonego celu - możliwości pozyskania publicznego inwestora zewnętrznego, dzięki któremu możliwa będzie dalsza racjonalizacja pracy Szpitala prowadząca do całkowitego oddłużenia i rozwoju inwestycyjnego. Cześć inwestycji przeznaczona będzie na przystosowanie Szpitala do wymogów unijnych, dzięki czemu m.in. nastąpi wyrównanie szans Szpitala na aplikacje wśród zagranicznych ubezpieczycieli o pacjentów unijnych. Druga cześć środków inwestycyjnych służyć będzie wymianie zamortyzowanego już sprzętu medycznego oraz modernizacji i inwestycjom rozwojowym, ustalonym we współpracy z personelem medycznym.

Restrukturyzacja placówki jest realizowana od kilku miesięcy w sferze medycznej jak i pozamedycznej, m.in. rozpoczęto starania o uzyskanie dofinansowania na termomodernizację placówki w Dzierżążnie, renegocjowano umowę z firmą odpowiedzialną za utrzymanie czy-stości, dozór i ochronę mienia, wprowadzono elementy rachunkowości zarządczej oraz budżetowanie poszczególnych komórek szpitala. Usprawniono system zarządzania zużytymi materiałami medycznymi oraz zoptymalizowano koszty funkcjonowania przyszpitalnej pralni. Wskutek już podjętych działań zmniejszono koszt obsługi zadłużenia z 1,6mln do 1,1 mln miesięcznie.

Redukcja zatrudnienia oraz poprawa organizacji pracy są jednym z elementów wdrażanego programu naprawczego szpitala. Pozwolą one na poprawę trudnej sytuacji finansowej spółki. Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem, zwolnieniami grupowymi objęte zostaną 134 osoby. Z listy tej wyłączeni zostali: pracownicy w wieku przedemerytalnym, kobiety w ciąży, osoby będące jedynymi żywicielami w rodzinie lub osoby wychowujące dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zakłada się, że efektem końcowym przeprowadzonych działań będzie efektywne funkcjonowanie Szpitala na konkurencyjnym rynku usług medycznych. Poprawa kondycji finansowo-ekonomicznej kościerskiej placówki jest kluczowa ze względu na funkcję jaką ona pełni - regionalnego centrum medycznego. Znaczenie kościerskiego szpitala wzrasta w sezonie letnim, kiedy stanowi on główną bazę pomocy medycznej dla turystów przebywających na Kaszubach. W konsekwencji kościerski szpital opiekuje się znacznie większą liczbą pacjentów, niż mogłoby to wynikać z liczby stałych mieszkańców regionu.