Przypadający 16 października Światowy Dzień Anestezjologa, to święto upamiętniające pierwsze udane zastosowanie narkozy, podczas zabiegu operacyjnego, którego dokonał w Bostonie Thomas Morton w 1846 roku.

Dziś mija 177 lat od tamtego wydarzenia, a rola anestezjologów, którzy są pozornie niewidoczni, jest nieoceniona. Wśród personelu medycznego, anestezjologów nierzadko określa się jako szpitalnych aniołów stróżów, sprawujących pieczę nad życiem chorego.

O tym jak ważny jest to dział medycyny najlepiej świadczy, to że w większości przeprowadzonych procedur medycznych obecny jest anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Żaden zabieg medyczny powodujący ból nie może odbyć się bez obecności anestezjologa, który znieczula pacjenta i dba o jego bezpieczeństwo w trakcie zabiegu, pozwalając innym lekarzom koncentrować się na polu operacyjnym. Po zakończeniu operacji jest jednym z pierwszych lekarzy, którego pacjent dostrzega w sali pooperacyjnej. Jego praca polega m.in. na pomocy pacjentowi w dochodzeniu do siebie po zabiegu i zwalczaniu bólu pooperacyjnego.

Anestezjologia to niezwykła odpowiedzialność wobec ludzkiego życia – obarczona ogromnym stresem i wymogiem podejmowania szybkich decyzji, mogących zaważyć o dalszym losie chorego. Anestezjolodzy starają się przywrócić życie i je utrzymać, a także pomagają pojawić się nowemu życiu na świecie.

Światowy Dzień Anestezjologa to święto lekarzy oraz całego zespołu pielęgniarek i wszystkich osób zaangażowanych w pracę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Z okazji tego święta życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia oraz satysfakcji płynącej z wykonywanego zawodu, a także dziękujemy za wiedzę i profesjonalizm, dzięki którym ocalacie życie i zdrowie ludzkie.