Szczerze o emocjach
W dniu 27 września 2023 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. odbyło się warsztatowe szkolenie, które otwiera nowe perspektywy w codziennej pracy położnych i pielęgniarek neonatologicznych. Szkolenie pn. "Emocje dla Medyków" stanowiło nie tylko wyjątkową okazję do zdobywania nowej wiedzy, ale przede wszystkim stworzyło zaufaną przestrzeń do wspólnej refleksji nad aspektami pracy i roli położnych.
-Praca położnej czy pielęgniarki, choć niosąca ze sobą niezwykłe piękno, nie jest pozbawiona wyzwań, również takich, które na długo pozostają w pamięci. To zawód, który obarczony jest presją, odpowiedzialnością i stresem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nauczyli radzić sobie z naszymi emocjami i nie zapominali o nas samych, o naszym zdrowiu, o poczuciu własnej wartości, o naszym stanie emocjonalnym.– mówiła Anna Kosowska Dyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
Dzięki inicjatywie Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego przy współpracy Departamentu Zdrowia z Holistycznym Centrum Wsparcia po Stracie i Hospicjum Perianatalnym „Tulipani” możliwe było zrealizowanie pilotażowego szkolenia, którego głównym zadaniem było zwrócenie uwagi na emocjie personelu medycznego.
Szkolenie z elementami warsztatowymi charakteryzowało się refleksyjną formułą i przestrzenią dialogu, podczas którego pogłębione zostały tematy m.in. dotyczące towarzyszenia rodzicom po utracie dziecka, czy własnych emocji, które towarzyszą medykom w tych trudnych chwilach.
Podczas spotkania omówione zostały kwestie komunikacji i budowania relacji z pacjentkami oraz ich bliskimi, a także aspekty wsparcia rodziców w trudnych momentach, takich jak utrata dziecka czy diagnoza nieuleczalnej, zagrażającej życiu choroby płodu.
-Położne uczestniczą w wielu podróżach jako towarzysze lub przewodnicy. Czasem biorą udział w podróży, która trwa chwilę i staje się najpiękniejsza chwilą w życiu rodziców. Czasem jednak są oparciem w podróży w której zaciera się czas, a świat rodziców wydaje się zatrzymać. (...) Każdą stratę rozumiemy jako przeżywanie procesu żałoby, która wymaga czasu i przeżycia, czyli spotkania z własnymi emocjami. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mieli przestrzeń do dzielenia się tymi doświadczeniami i możliwość wzajemnego wsparcia – podkreslała dyrektor ds. pielęgniarstwa
Szkolenie zawierało elementy warsztatów oraz dyskusji, co umożliwiło położnym wymianę wiedzy i własnych doświadczeń w atmosferze pełnej empatii i wzajemnego zrozumienia.
-tego rodzaju szkolenia pomagają zrozumieć jak ważne jest zadbanie o własne zdrowie psychiczne oraz jak niezmiernie istotne jest wsparcie dla personelu medycznego w tym zakresie. Często dbamy o innych, ale nie możemy zapominać o nas samych. To właśnie w trosce o nasze własne emocje leży siła, która pozwala nam być lepszymi profesjonalistami i lepiej służyć naszym pacjentom.- dodała dyrektor Anna Kosowska.
Organizacja szkoleń zarówno wewnetrznych jak i zewnecznych stanowi kluczowy czynnik wpływający na podniesienie jakości świadczeń realizowanych w ramach podmiotu medycznego. Dzięki nim personel medyczny może poszerzać wiedzę, kwalifikacje, umiejętności, dostosowywać się do najnowszych standardów i procedur, co bezpośrednio przekłada się na lepsze i bardziej kompleksowe wsparcie oferowane pacjentom. Dziękujemy Marszałkowi Województwa Pomorskiego oraz Departamentowi Zdrowia za inicjatywę realizacji warsztatów co stanowi nie tylko krok w kierunku podniesienia jakości naszych usług, ale również jest wyrazem troski o dobro pacjentów, ich rodzin i medyków.