Ministerstwo Zdrowia podjęło ważne decyzje dot. profilaktyki i leczenia rak piersi.
Wśród wszystkich nowotworów złośliwych tym najczęściej występującym u kobiet na całym świecie jest rak piersi. Liczba zachorowań wciąż rośnie, także w Polsce.
Nowe regulacje dotyczące dostępu do terapii i badań profilaktycznych w obszarze raka piersi są krokiem w niezwykle ważnym kierunku, który znacząco wpłynie na losy pacjentek. Z roku na rok notujemy wzrost liczby zachorowań, co stawia nas przed ogromnym wyzwaniem. Warto podkreślić, że w Polsce rocznie wykrywa się ponad 20 000 przypadków raka piersi. Dlatego też wprowadzone zmiany mają tak duże znaczenie. To szansa na skrócenie czasu od diagnozy do rozpoczęcia skutecznego leczenia, co może poprawić rokowania i jakość życia pacjentek – komentuje dr n. med. Piotr Woźniacki, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.
Od 1 listopada bieżącego roku nastąpiły istotne zmiany w dostępie do nowoczesnych terapii oraz w badaniach profilaktycznych dotyczących raka piersi.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze aktualizacje:
Profilaktyczna Mammografia: Od 1 listopada br. profilaktyczną mammografię będą mogły wykonać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Dotychczas było to możliwe w grupie od 50 do 69 roku życia. Od stycznia 2024 roku program zostanie rozszerzony o kobiety, którym minęło 5 lat od zakończenia leczenia raka piersi.
Lek Enhertu (trastuzumab deruxtecan): Od 1 listopada 2023 roku, lek Enhertu zostanie objęty refundacją w ramach programu lekowego. Terapia ta będzie dostępna dla pacjentek w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia, stosowana z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.
Lek Lynparza (olaparyb): Od 1 listopada 2023 roku, terapia lekiem Lynparza zostanie również objęta refundacją. Jest to istotny krok w leczeniu raka piersi. Terapia ta obejmie:
- pooperacyjne leczenie wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji BRCA1/2,
- zaawansowany lub przerzutowy HER2-ujemny rak piersi z obecnością mutacji BRCA1/2,
- zaawansowany lub przerzutowy potrójnie ujemny rak piersi z obecnością mutacji BRCA1/2.
Program Wczesnego Dostępu do terapii lekiem trastuzumab deruxtecan: Od 18 września do 31 października 2023 roku uruchomiony został pomostowy Program Wczesnego Dostępu do terapii lekiem trastuzumab deruxtecan dla pacjentek z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o przyjęciu zmian odnośnie badania profilaktycznego w kierunku raka szyjki macicy. Do tej pory cytologię bezpłatnie mogły wykonać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały tego badania. Teraz przedział wiekowy został rozszerzony do 64 roku życia.
Nowe regulacje i możliwości terapeutyczne stanowią znaczący krok naprzód w walce z rakiem piersi, dając pacjentkom nowe nadzieje i skuteczniejsze metody leczenia.