Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zajął pierwsze miejsce w województwie pomorskim w audycie klinicznym cyfrowych zdjęć mammograficznych przeprowadzonym przez Centralny Ośrodek Koordynujący. Zakład Diagnostyki Obrazowej naszej placówki zdobył 106 punktów na 122 punkty możliwe do otrzymania.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi realizowany w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat:

  • które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii w ramach Programu;
  • otrzymały w ramach realizacji Programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Ocena zdjęć mammograficznych wykonywana jest corocznie dla wszystkich świadczeniodawców biorących udział w "Populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi". Ocena przeprowadzana jest centralnie, zgodnie z aktualizowanymi każdego roku zasadami audytu klinicznego opracowanymi przez Centralny Ośrodek Koordynujący we współpracy z Sekcją Chorób Piersi PLTR, zaakceptowanymi przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej oraz Ministerstwo Zdrowia. Każdy komplet oceniany jest przez audytorów, lekarzy radiologów, wytypowanych przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Koordynującym oraz Sekcją Chorób Piersi PLTR, zaakceptowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

W 2007 roku na mocy umowy z Ministerstwem Zdrowia po raz pierwszy zostały przeprowadzone kontrole polegające na ocenie klinicznej zdjęć mammograficznych. Założenia audytu klinicznego zostały opracowane we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Koordynującym i Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym, w oparciu o warunki akredytacji dla pracowni mammograficznych American College of Radiology oraz dostępne publikacje i podręczniki z zakresu kontroli jakości uznanych autorytetów w tej dziedzinie.

Funkcję Koordynatora Populacyjnych Programów: Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy na poziomie centralnym Ministerstwo Zdrowia powierzyło Centralnemu Ośrodkowi Koordynującemu, działającemu w strukturze Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie (zwany COK).