W dniu 6 marca br. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie odbyła się konferencja prasowa poświęcona programom wsparcia dla pracowników objętych procesem restrukturyzacji zatrudnienia.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie, Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość oraz pracownicy Szpitala.

W trakcie spotkania przedstawiono narzędzia wsparcia dla osób, z którymi rozwiązany zostanie stosunek pracy.

Jednym z nich jest projekt samorządu województwa pn. "Na pomoc pracy - niwelowanie negatywnych skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w partnerstwie z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza oraz Stowarzyszeniem "Wolna przedsiębiorczość". W ramach projektu, od 3 marca br., na terenie Szpitalu funkcjonuje punkt konsultacyjny, tzw. "mobilne centrum wsparcia". Punkt konsultacyjny działa we wtorki i czwartki w godzinach 10.00-14.00. Dyżury pełnią w nim: pracownik ds. rekrutacji, specjalista ds. przedsiębiorczości i wsparcia finansowego oraz doradcy zawodowi i konsultant ds. przedsiębiorczości.

Podczas konferencji przedstawiono również szczegóły programu dobrowolnych odejść (PDO), który daje większe przywileje pracownikom, którzy sami zdecydują się rozwiązać umowę o pracę. W niniejszym Programie mogą uczestniczyć pracownicy zatrudnieni w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony a także na podstawie umowy o pracę na czas określony. Uczestnictwo Pracownika w PDO wymaga podjęcia następujących czynności:

  1. wystąpienia Pracownika z wnioskiem o przystąpienie do PDO, zaopiniowanym przez Kierownika danej komórki organizacyjnej,
  2. wyrażenia przez Pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

Wniosek o przystąpienie do PDO należy złożyć w Dziale Kadr, Płac i Szkoleń w terminie do 14.03.2014r.

Pracownikom, którzy wezmą udział w programie Dobrowolnych Odejść Spółka zapewni wsparcie w zakresie udziału w projektach dofinansowywanych ze źródeł zewnętrznych, w ramach których pracownikowi zagwarantowane będą: spotkania z doradcą zawodowym, udział w dowolnie wybranym szkoleniu zawodowym, warsztaty grupowe oraz wsparcie psychologiczne, pośrednictwo pracy, pomoc w uzyskaniu bezzwrotnego wsparcia dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą, obejmującego m.in. bezzwrotną dotację w wysokości do 40 tys. zł oraz wsparcie pomostowe w wysokości 1 000 zł przez okres 5 miesięcy.

Ponadto Pracownik biorący udział w Programie Dobrowolnych Odejść zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy wraz z dniem podpisania porozumienia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Za niewykorzystany urlop zostanie pracownikowi wypłacony ekwiwalent urlopowy. Pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę w ramach PDO, otrzymuje:

  • odszkodowanie w wysokości uzależnionej od okresu wypowiedzenia wynikającego z umowy,
  • odszkodowanie w wysokości odpowiadającej wysokości odprawy wynikającej ze stażu pracy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o. o. określonej w Porozumieniu.

Ponadto w ich świadectwie pracy zostanie zapisane, że utracili pracę z winy pracodawcy. Taki zapis pozwoli im z kolei między innymi na skorzystanie z w/w projektu "Na pomoc pracy - niwelowanie skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim".

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza jest organizacją samorządu gospodarczego, zrzeszającą na zasadzie dobrowolności przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. W chwili obecnej z Izbą współpracuje ponad 200 mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz związków pracodawców.

Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość" specjalizuje się w usługach informacyjnych, doradczych i szkoleniowych wspierając małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Co roku pomaga ponad 1000 klientów, udzielając im specjalistycznych porad i informacji. Ponadto kilkaset osób rocznie uczestniczy w organizowanych przez Stowarzyszenie szkoleniach i seminariach. Stowarzyszenie z powodzeniem zrealizowało szereg projektów współfinansowanych m.in. przez Unię Europejską, Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego (USAiD) oraz polskie Ministerstwo Gospodarki.