W poniedziałek 22 maja na bloku operacyjnym szpitala na zaproszenie dr hab. Wojciecha Makarewicza – Lekarza Kierującego Oddziałem Chirurgii gościliśmy dr n. med. Pawła Lecha oraz dr n. med. Natalię Dowgiałło-Gornowicz z Poddoddziału Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, którzy w asyście lek. Pawła Ulasińskiego naszego rezydenta chirurgii ogólnej wykonali dwa pokazowe zabiegi bariatryczne OAGB (one-anastomosis gastric bypass) oraz mankietową resekcję żołądka (LSG)

Podczas operacji z żołądka szwami mechanicznymi wycina się długi i wąski zbiornik o pojemności około 50 ml, który będzie pełnił funkcję „nowego” żołądka. Następnie odmierzany jest odcinek około 200 cm jelita cienkiego i „łączy” je z nowym żołądkiem. W ten sposób oprócz wyraźniego ograniczenia przyjmowania pokarmu, znacznie ogranicza się samo jego wchłanianie. Operacje wykonywane są metodą laparoskopowową u pacjentów, którzy korzystali wcześniej z procedur bariatrycznych, ale nie przyniosły one pożądanego efektu w postaci chudnięcia, lub był on krótkotrwały. Warto podkreślić, że OAGB ma dużą skuteczność w utracie wagi w ciągu 6-12 miesięcy od operacji.

- Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem chirurgii Onkologicznej jako jeden pięciu ośrodkow wykonujących procedury bariatryczne na Pomorzu, poszerza swoje portfolio dołączając procedurę One Anastomosis Gastric Bypass (OAGB). Dotychczas wykonaliśmy ponad 500 mankietowych resekcji żołądka. – mówił dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz.

Operacje bariatryczne to nie tylko zmniejszenie masy ciała pacjenta ale przede wszystkim korzystny wpływ na choroby towarzyszące otyłości. Badania jednoznacznie wskazują, że chirurgiczne leczenie otyłości redukuje między innymi: migreny (o 57%), depresję (o 47%), udary mózgu (o 98%), obturacyjny bezdech senny (o 74-98%), astmę (o 69%), nadciśnienie tętnicze (o 69%), wysiłkowe nietrzymanie moczu (o 44%) i wiele innych. Przede wszystkim główną zbadaną korzyścią dla pacjenta jest zmniejszenie śmiertelności o 89% w okresie 5letnim.