We wtorek 28 marca przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie: Prezes Zarządu Marzena Mrozek, dr n. med. Piotr Woźniacki specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, Mirosława Rymon-Lipińska Koordynator ds. Pakietu Onkologicznego mieli okazję wziąć udział w w spotkaniu warsztatowo-konferencyjnym na temat nowych rozwiązań w systemie opieki onkologicznej dla kadry zarządzającej i personelu placówek medycznych, które odbyło się w Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Krajowa Sieć Onkologiczna, czyli kompleksowa i koordynowana opieka medyczna, krótszy czas oczekiwania na diagnozę i szybsze rozpoczęcie terapii, dostęp do ogólnopolskiej infolinii oraz wsparcie profesjonalnego koordynatora – to tylko niektóre elementy Krajowej Sieci Onkologicznej, która już wkrótce obejmie część publicznych placówek medycznych w całej Polsce.

Szacuje się, że aktualnie aż milion mieszkańców naszego kraju jest w trakcie leczenia onkologicznego. Do tego licznego grona zaliczamy zarówno chorych po zakończeniu procesu diagnostycznego, którzy oczekują na rozpoczęcie terapii, pacjentów w trakcie leczenia, jak i osoby, które po zakończeniu kuracji muszą regularnie kontrolować swoje zdrowie i pozostają pod opieką specjalistów. Niestety według prognoz epidemiologicznych lekarze będą diagnozować choroby nowotworowe u coraz większej liczby Polaków. W ciągu najbliższej dekady grupa pacjentów onkologicznych wzrośnie aż o 28 %. Ogromną szansą na zatrzymanie tej tendencji jest wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, która poprzez zapewnienie chorym kompleksowej i koordynowanej opieki ma poprawić wykrywalność nowotworów w ich początkowym stadium i znacząco zwiększyć perspektywę wyleczenia i szybszego powrotu do zdrowia.

Dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej ścieżka każdego pacjenta będzie oparta na najwyższych międzynarodowych standardach leczenia onkologicznego.

- Bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie najlepszej opieki niezależnie od tego, gdzie mieszka pacjent. To jest ważne, żeby pacjenci mogli skorzystać z najbardziej fachowej pomocy. Zaprojektowaliśmy szczególne rozwiązanie w postaci konsylium, które (…) będzie decydowało o dalszym przebiegu leczenia z udziałem najwyższych ośrodków referencyjnych – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jak przebiegał pilotaż w poszczególnych województwach biorących udział w programie oraz jak w przyszłości będzie wyglądać współpraca między ośrodkami medycznymi koordynującymi proces leczenia onkologicznego konkretnego pacjenta. Udział w spotkaniu pozwolił również uzyskać dokładne informacje na temat kontraktowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń medycznych realizowanych w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej.

Spotkanie szkoleniowe

Co istotne, całość wiedzy została już przekazana kadrze Szpitala na spotkaniu szkoleniowym, które odbyło się w piątek 31 marca na Sali konferencyjnej.

- Zależy mi aby nasz personel dowiedział się jak najwięcej o nowym, kompleksowym modelu leczenia stąd nasze dzisiejsze spotkanie – mówiła Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego Marzena Mrozek. – Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy uczestniczyć w projekcie będąc Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Specjalistycznego SOLO II z uwagi na działalność leczniczą zapewniającą udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w dwóch z trzech obszarów tj. leczenia zabiegowego chirurgicznego oraz chemioterapii, z uwagi na fakt, iż uczestniczyliśmy w pilotażu. – dodała.

Najważniejsze jest dobro pacjenta

Krajowa Sieć Onkologiczna, do której już wkrótce będą mogły przystąpić placówki medyczne z całej Polski, zakłada m.in. standaryzację procesów medycznych i terapeutycznych, uruchomienie specjalnej infolinii onkologicznej, która pozwoli w krótkim czasie umówić się na pierwszą konsultację, skrócenie okresu oczekiwania na badania i rozpoczęcie leczenia. Jednym z filarów nowego modelu opieki będzie również wprowadzenie funkcji koordynatora leczenia onkologicznego.

PHOTO-2023-03-30-08-59-47
IMG_2064