- Prehabilitacja to dogmat i obowiązek – tak o opiece okołooperacyjnej mówiono w trakcie I Interdyscyplinarnej Konferencji Edukacyjnej IKMO 2023 – Po pierwsze PRIMO, która odbyła się w sobotę 25 marca.

Leczenie chirurgiczne we współczesnym rozumieniu jest procesem, a nie jednorazowym zdarzeniem w historii życia chorego. W związku z tym rodzi się nowa gałąź medycyny – medycyna okołooperacyjna. Wykłady i warsztaty zostały poświęcone różnym aspektom dotyczącym okresu okołooperacyjnego – żywieniu, przygotowaniu fizycznemu, ochronie krwi pacjenta.

Poprzez odpowiednie przygotowanie (prehabilitację) można skrócić czas rehabilitacji, a także zmniejszyć koszty postępowania okołooperacyjnego. Zmiany w strukturze demograficznej społeczeństwa, polegające na sukcesywnym zwiększaniu się populacji pacjentów w podeszłym wieku wymuszają zmianę podejścia w postępowaniu przedoperacyjnym. Idea prehabilitacji wydaje się tym samym niezbędna do poprawy jakości świadczonych usług medycznych pacjentom geriatrycznym.

W Konferencji wzięli udział przedstawiciele z kościerskiego szpitala: lek. Elżbieta Łącka-Lubecka specjalista anestezjologii, lek. Tamara Krzymińska specjalista rehabilitacji medycznej oraz dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

- Prehabilitacja to realnie większe szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia, minimalizowanie ryzyka powikłań i poprawa tolerancji leczenia. – mówił dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz Lekarz Kierujący Oddziałem Chirurgii z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej. – Sama konferencja jest świetną inicjatywą i jak widać sukcesem organizacyjnym. Szczególne podziękowania należą się z pewnością dr n. med. Magdalenie Łasińskiej-Kowarze inicjatorce spotkania. Dla mnie osobiście możliwość wysłuchania prelekcji jednego z prekursorów idei oraz praktyki prehabilitacji i medycyny okołooperacyjnej na świecie prof. Francesco Carli było prawdziwą gratką. Dodatkowo, szczególnie bliskie jest mi również miejsce spotkania, czyli Dwór Uphagena. Mury tego budynku są mi wyjątkowo bliskie ponieważ to tutaj mieścił się niegdyś Szpital Kliniczny nr 3 Akademii Medycznej w Gdańsku, w którym zdobywałem pierwsze szlify jako chirurg. – dodał.

Wśród tematów sesji znalazły się między innymi kwestie dotyczące:

- Pacjenta w podeszłym wieku i geriatrycznego w okresie okołooperacyjnym

- Pacjenta z zaburzeniami odżywiania – otyłość, otyłość sarkopeniczna, niedożywienie jako wyzwania okresu okołooperacyjnego

- Pacjenta z chorobą onkologiczną – rola prehabilitacji

- Kwalifikacji i leczenia okołooperacyjnego pacjentów z chorobami układu krążenia i oddechowego w świetle nowych wytycznych

- Medycyna okołooperacyjna to przyszłość – mówiła po konferencji nasza lekarz kierująca Oddziałami Rehabilitacji lek. Tamara Krzymińska. – Nasze obecne dążenia skierowane są na zaplanowanie i wdrożenie postępowania okołooperacyjnego, podobnie jak w szpitalach modelowych w innych regionach Polski. Będzie to z pewnością duże wyzwanie logistyczne, jednak sama idea jest na tyle cenna dla pacjentów, że jesteśmy zdecydowani podjąć tę próbę, dodatkowo rozszerzając prehabilitację również o pacjentów ortopedycznych. – dodała.

W konferencji wzięli udział również specjaliści organizacji ochrony zdrowia - rozmawiano na temat możliwości koordynowania i prowadzenia leczenia pacjenta w okresie okołooperacyjnym w obecnym systemie. Sesje warsztatowe objęły praktyczne aspekty leczenia żywieniowego, fizjoterapii oddechowej, badania wydolności sercowo-naczyniowej, treningi relaksacyjne.

 

Konferencja odbyła się pod Patronatem:

Konsultanta Krajowego w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, prof. dr hab. n. med. Rafała Drwiły

Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Sekcji Geriatrycznej Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych Sekcja Prehabilitacji i Medycyny Okołooperacyjnej

 

Gospodarze konferencji
Partnerzy merytoryczni:
Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych Sekcja Prehabilitacji i Medycyny Okołooperacyjnej
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
Organizator:
Szpitale Pomorskie sp. z o. o. 
 
Organizator wykonawczy:
Wydawnictwo AsteriaMed
 
IMG_1841-min
IMG_1846-min
IMG_1855-min
IMG_1857-min
IMG_1879-min
IMG_1948-min
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6