„Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o. o. nie jest samotną wyspą – jesteśmy tutaj dla Waszych mieszkańców, dla Państwa” – mówiła w trakcie Konwentu Samorządów we Wdzydzach Kiszewskich Prezes Zarządu Marzena Mrozek – Zależy nam aby z projektów, które realizujemy korzystało jak najwięcej mieszkańców regionu – dodała.

15 lutego we Wdzydzach Kiszewskich odbył się Konwent Samorządów, którego mieliśmy okazję być gośćmi. Spotkanie umożliwiło omówienie kwestii istotnych z punktu widzenia współpracy między jednostkami a szpitalem.

- Realizujemy obecnie projekt rehabilitacji kardiologicznej „Na układy są rady”, do udziału w którym zachęcamy wszystkich mieszkańców województwa pomorskiego aktywnych zawodowo. Program skierowany jest do osób borykających się z chorobami kardiologicznymi, po incydencie kardiologicznym ale także tych, którzy przeszli zakażenie SARS-CoV-2. W jego ramach można skorzystać z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych, psychologicznych, dietetycznych oraz pełnego cyklu rehabilitacji. – mówiła Pełnomocnik Zarządu ds. marketingu Magdalena Andrzejewska.

Kolejnym tematem podjętym przez szpital w trakcie Konwentu była rehabilitacja onkologiczna, skierowana do wszystkich pacjentów z rozpoznaniem onkologicznym zarówno w trakcie leczenia jak i po jego zakończeniu. – Ten rodzaj rehabilitacji powinien być powszechny a wiedza na jego temat powinna trafić do każdego mieszkańca regionu – dodała Marzena Mrozek.

Dodajmy, że w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na realizację zadania pn. „Zakup sprzętu do rehabilitacji onkologicznej” Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzymał dofinansowanie ze środków Budżetu Państwa w 2020 r. w wysokości 407.984,50zł oraz w 2021 r. w wysokości 900.000,00 zł (całkowita wartość inwestycji w 2022r. wyniosła 1.040.897,29zł). W związku z projektem zakupiliśmy między innymi robot rehabilitacyjno-diagnostyczny z elektromiografem, 8-stanowiskowy system z automatycznym pomiarem ciśnienia, multisensoryczny system terapeutyczny do kończyn czy zrobotyzowany system terapeutyczny do kończyn i znacznie więcej.

Istotnym jest fakt, że skierowanie na rehabilitację onkologiczną może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (konieczna jest informacja o rozpoznaniu nowotworowym na skierowaniu) a czas jego realizacji jest krótki – wynosi od 14 do 21 dni.

Mieliśmy również okazję poruszyć temat wolontariatu w szpitalu, na który jesteśmy otwarci, i do którego zapraszamy wszystkich chętnych chcących podzielić się swoim czasem i dobrym sercem z naszymi pacjentami.

- Szpital stale się zmienia, widzicie to Państwo po ilości inwestycji jakich ostatnio u nas naprawdę wiele – potrzeb jednak nie ubywa. Wsparcie przy kolejnych inwestycjach byłoby niezwykle cenne a wiem, że solidarność w obliczu wyzwań jest Waszą mocną stroną – kolejnym mógłby być remont sal porodowych oraz węzłów sanitarnych Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Patologią ciąży w naszym szpitalu – jego realizacja jest natomiast zależna od Waszego wsparcia – dodała na zakończenie Marzena Mrozek.

Jeszcze raz – serdecznie dziękujemy za zaproszenie, otwartość i przychylność wobec naszych wspólnych działań na rzecz mieszkańców powiatu kościerskiego.