Na początku grudnia ponad siedemdziesięciu chirurgów z całego województwa pomorskiego spotkało się w Kościerzynie, aby omówić najtrudniejsze, a zarazem najbardziej wymagające przypadki w 2022 roku.

Sympozjum, podczas którego omawiane są „Przypadki roku” stało się już tradycją. Wydarzenie łączące ekspertów i specjalistów w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej po raz kolejny zostało zorganizowane na Kaszubach. Inicjatorem wydarzenia był dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o., który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich.

- W ramach tej organizacji zrzeszamy wszystkich chirurgów ogólnych województwa pomorskiego i cyklicznie organizujemy spotkania naszego towarzystwa. W ich trakcie poszczególne oddziały przedstawiają ciekawe przypadki w formie krótkiej prezentacji, co następnie jest komentowane i dyskutowane – mówi dr hab. n. med.  Wojciech Makarewicz. 

Podczas ostatniego spotkania oddziały chirurgiczne zaprezentowały 8 nietypowych przypadków medycznych, z którymi specjaliści musieli się zmierzyć w 2022 roku. Mówiono m.in. o przypadkowo wykrytej splenomegalii u pacjenta z otyłością patologiczną, wielonarządowej resekcji w zaawansowanym raku kory nadnercza, jak również o uporczywej biegunce po nieprawidłowym leczeniu chirurgicznym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej naszej placówki tj. dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz,  lek. med. Piotr Wiśniewski i lek. med. Paweł Ulasiński w przygotowanym wykładzie pn. „Guz trzustki ciągłą pułapką diagnostyczną” swoją uwagę skupili na nieswoistości i szerokim spektrum objawów guzów trzustki, które w konsekwencji mogą wpłynąć na błędną interwencję medyczną. Podkreślono, że leczenie i diagnostyka nowotworów trzustki stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań współczesnej medycyny.

- Wymieniamy doświadczenia, omawiamy trudne, nietypowe przypadki, z którymi mieliśmy do czynienia, uczymy się od siebie, a wszystko po to, żeby w przyszłości lepiej sobie z takimi przypadkami radzić - powiedział dr hab. n. med.  Wojciech Makarewicz. - Wartość edukacyjna tego typu spotkań jest bardzo duża.

Sympozja w znaczący sposób podnoszą wiedzę i umiejętności pomorskich zespołów chirurgicznych, co wprost przekłada się następnie na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Prezentacje poprowadzili przedstawiciele:

  • Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej - Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie,
  • Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku,
  • Oddziału Chirurgii Ogólnej - Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku,
  • Oddziału Chirurgii Ogólnej - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku,
  • Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej - UCK Gdańsk.
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7