Szybsza diagnostyka, możliwość przyjęcia jednocześnie większej liczby pacjentów, w tym również pacjentów ze zdarzeń mnogich – to tylko niektóre korzyści, jakie niesie za sobą zakończona właśnie rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Kościerski SOR został powiększony o dodatkowe 200 metrów kwadratowych, zmodernizowany oraz przebudowany, a także w pełni dostosowany do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami. W celu łatwego dostępu do pierwszego piętra oddziału, dobudowana została winda zewnętrzna. Na wysokości podjazdu dla karetek stworzona została sala dekontaminacji służąca do izolacji pacjenta z podejrzeniem choroby zakaźnej.

Od teraz kościerski SOR dysponuje także pocztą pneumatyczną, która umożliwi szybki i bezpieczny transport materiału (np. krwi) pobieranego na oddziale, który następnie będzie mógł błyskawicznie trafić do dalszej diagnostyki, co z kolei w znaczący sposób wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych.

Dodatkowo, w ramach modernizacji SOR, zwiększona została liczba łóżek krótkotrwałej intensywnej terapii dla pacjentów przywożonych w stanie ciężkim oraz bardzo ciężkim, a liczba stanowisk obserwacyjnych wzrosła do 9. Do stanowisk jest zapewnione zaplecze techniczne.

Oddział został wyposażony w dodatkowy sprzęt np. system ogrzewania lub oziębiania pacjenta, aparat do pomiaru rzutu serca, aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, respirator, lampy operacyjne. Zamontowany został również system przywoływania pacjenta oraz elektroniczny system informacji.

- Te inwestycje były realizowane, gdy walczyliśmy z pandemią. To ten szpital był jest i będzie bardzo ważnym punktem na mapie, bo to on w czasie pandemii zagwarantował nam bezpieczeństwo - powiedział Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski . - Zawsze mogliśmy liczyć na to, że gdy trzeba było zwiększyć liczbę miejsc dla pacjentów, tu było to możliwe. Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy bez szpitala w Kościerzynie poradzili sobie z tą epidemią.

-Nie jest łatwo prowadzić zadanie inwestycyjne i remontowe w warunkach normalnej pracy szpitala. Tym bardziej należą się słowa uznania dla jego pracowników za to, że potrafili poradzić sobie w tym trudnym czasie remontów i modernizacji - powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. - Jeśli chodzi o Szpitalny Oddział Ratunkowy - wygląda to bardzo estetycznie, z gustem i od razu widać, że kobieta rządzi tym szpitalem.

- SOR stanowi niezwykle ważny oddział w każdym szpitalu. Powinien być dobrze wyposażony i przystosowany do potrzeb każdego pacjenta. Realizując inwestycję polegającą na doposażeniu i rozbudowie SOR-u, Szpital w Kościerzynie przystosował przestrzeń oddziału między innymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprawił komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. - Zakupiono też nowy sprzęt, między innymi RTG, respirator oraz aparat do znieczulenia. Ważne było również wydzielenie obszaru do obsługi młodych pacjentów. Tworzenie na SOR-ach przestrzeni dla dzieci staje się standardem, który wdrażamy również i w innych naszych podmiotach szpitalnych.

- Szpitalne oddziały ratunkowe to niezwykle ważne jednostki systemu ratownictwa medycznego, których głównym celem jest udzielanie pomocy pacjentowi w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia – mówi Alicja Żurawska, Starosta Kościerski. - Dlatego niezwykle ważnym jest to, aby wszelkie świadczenia polegające na wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta i leczeniu niezbędnemu dla stabilizacji funkcji zdrowotnych i życiowych, odbywały się w sposób szybki, sprawny, z wykorzystaniem najnowszego sprzętu, zapewniając jednocześnie komfort leczenia, lepszej diagnostyki i obsługi pacjenta. Jestem przekonana, że realizacja przez kościerski Szpital projektu mającego na celu rozbudowę i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to bardzo konkretne działanie w tym kierunku, które będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców.

 

Efekty remontu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego:

 

  • szybsza wstępna diagnostyka i ocena pacjentów
  • zabezpieczenie wystarczającej liczby stanowisk intensywnej terapii (3 stanowiska vs. wcześniej 2)
  • poprawa funkcjonowania obszaru obserwacyjnego (9 łóżek w sali obserwacyjnej vs. wcześniej 7)
  • przyjęcie jednocześnie większej liczby pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia
  • umożliwienie przyjmowania pacjentów ze zdarzeń mnogich
  • poprawa komfortu pracy personelu medycznego – przestrzeń umożliwiająca swobodny dostęp do łóżek pacjentów z obu stron
  • zabezpieczenie dostępu do SOR dla osób ze szczególnymi potrzebami
  • zapewnienie komfortu leczenia i lepszej diagnostyki dzięki wymianie wyeksploatowanego sprzętu na nowy
  • umożliwienie wykonania zdjęć RTG i bronchofiberoskopii przy łóżku pacjenta


Wartość projektu:  5.907.187,47 zł
Dofinansowanie UE: 4.207.362,76  zł

fiszka unijne sor

IMG_9464
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15