Od 1.12.2022 r. rusza program bezpłatnych badań profilaktycznych raka jelita grubego.

Czy wiesz, że wykonanie kolonoskopii pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych? Daj sobie szansę – rozpoznanie początkowego stadium raka jelita grubego daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia. Skorzystaj z darmowej kolonoskopii.

Program bezpłatnych badań profilaktycznych raka jelita grubego realizowany w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. finansowany jest ze środków NFZ i trwać będzie do 30 listopada 2027r.

Do kogo jest kierowany program?

Program jest skierowany do osób w wieku 50-65 lat lub dla osób z przedziału wiekowego od 40 do 49 lat, którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego.

Jak przystąpić do programu?

Osoby zainteresowane badaniem prosimy o kontakt z sekretariatem Pracowni Endoskopii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. pod numerem tel. 58 686 00 47. Zapisując się do programy nie jest wymagane skierowanie.

317351473 699651268187742 6024053434340668806 n

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rak jelita rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka jelita grubego. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.

Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 60 roku życia. Objęcie badaniami kobiet i mężczyzn między 50 a 65 rokiem życia ma na celu wykrycie zmian potencjalnie wyleczalnych. W tym wieku 25% osób ma polipy, a 5% jest zagrożonych rozwojem raka!

Kolonoskopia na czym polega?

Kolonoskopia polega na obejrzeniu jelita od środka. Badanie wykonuje się za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskop) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego.

Wprowadzanie aparatu i badanie są bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku. Badanie trwa zwykle 15-30 minut, ale warto przeznaczyć 1,5-2 godziny na wizytę w ośrodku badań profilaktycznych.

Przygotowanie do badania

Obejrzenie jelita grubego wymaga oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Dobre przygotowanie jelita poprawia jakość badania, zwiększa komfort pacjenta oraz skraca czas trwania kolonoskopii.

Dlatego do tego badania należy odpowiednio się przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem przejdziesz na dietę płynną. Możesz pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków.

W dniu poprzedzającym badanie możesz zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu (ok. godz. 14.00) powinieneś zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy. Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie możesz jeść, aż do badania.