O to jak dbać o serce zapytaliśmy lek. med. Artura Korzeniowskiego kierującego Oddziałem Kardiologicznym z P/O Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego

- Jako społeczeństwo i pacjenci popełniamy trzy główne grzechy przeciwko sercu. Jest to palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz otyłość - mówi lek. med. Artur Korzeniowski, Kierownik Oddziału Kardiologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - O szkodliwości palenia wiedzą wszyscy, ale mimo to duża część pacjentów nie potrafi się wyzwolić z nałogu. Alkohol też za często powoduje istotne uszkodzenia serca, jego osłabienie, z konsekwencją rozwoju objawów niewydolności serca, które w sytuacjach skrajnych mogą doprowadzić ostatecznie do przedwczesnego zgonu. Otyłość jest natomiast zjawiskiem powszechnym, widzianym na ulicy - jest to epidemia. Walka z tymi grzechami jest zasadniczą kwestią profilaktyki, zależną od każdego z nas indywidualnie.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę myśląc o profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych?

- Powinniśmy kontrolować podstawowe parametry laboratoryjne, choćby takie jak poziom glukozy we krwi, stężenia cholesterolu - jego frakcji, trójglicerydów, stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Są to parametry, które w przypadku podwyższonych wartości mogą prowadzić do choroby, a w porę wyłapane dają szansę korekcji i normalizacji przy pomocy leków – mówi doktor Korzeniowski. - Oprócz tego, bardzo ważna jest kontrola ciśnienia tętniczego (także samokontrola), oraz cała sfera związana ze stylem życia – szczególnie aktywność ruchowa w każdym wieku - dotyczy to zarówno osób zdrowych jak chorych, bardzo ważne są też nawyki żywieniowe, dieta, która powinna być zrównoważona i prowadząca do redukcji masy ciała - należy więc wystrzegać się tłuszczów zwierzęcych, ograniczać spożycia soli - ze względów na profilaktykę nadciśnienia, należy przesunąć akcent w kierunku warzyw, owoców. Duże znaczenia ma to, jak pracujemy i odpoczywamy. Ważna jest też sfera psychiki. Stres i depresja mają niekorzystny wpływ na stan naszego układu krążenia, szczególnie, gdy na tego typu sytuacje jesteśmy eksponowani przez długi czas.

*Corocznie z inicjatywy Światowej Federacji Serca (z udziałem WHO, UNESCO, UNICEF) obchodzony jest Światowy Dzień Serca. W Polsce obchody tego dnia po raz pierwszy zorganizowało w 2002 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.