Zespół Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej w Szpitalu w Dzierżążnie jako pierwszy w Polsce zdecydował się na wprowadzenie nowatorskiej metody rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym.
Terapia CIMT (constraint-induced movement therapy), dedykowana dzieciom z niedowładem połowiczym, aktywizuje niedowładne ręce z intensywnością nieporównywalną do innych metod. Terapia, pomimo relatywnie niskich kosztów realizacji, nie była w Polsce dotychczas stosowana. Jak to możliwe?
Jak każda innowacja metoda stanowi wyzwanie dla struktur medycznych - projekt wymaga dużego zaangażowania nie tylko w leczenie, ale także organizację przedsięwzięcia. Odbywający się obecnie turnus został przygotowany we współpracy ze specjalistami holenderskimi, na wzór obozów organizowanych od kilku lat w Holandii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji.
Terapia dzieci prowadzona jest w postaci tematycznego "summer camp". Znakiem rozpoznawczym turnusu jest kuchenna rękawica, jaką na sprawniejszej ręce noszą podczas wszystkich wykonywanych czynności dzieci oraz opiekunowie medyczni. Terapia jest niezwykle intensywna - przez 10 dni, 9 godzin dziennie pacjenci ćwiczą, poprzez zabawę, sport, a także przygotowując posiłek.
Przy takiej intensywności warunkiem koniecznym dla powodzenia rehabilitacji jest emocjonalne zaangażowanie dzieci. Dlatego turnus, organizowany pod motywem przewodnim "Indianie", wypełnia czas różnorodnymi zadaniami "każdego prawdziwego Indianina" - od budowania tipi, tropienia zwierzyny po projektowanie stroju wodza. Ponadto każde dziecko wyznacza 2 specyficzne cele, które chce osiągnąć podczas terapii np. sprawne posługiwanie się narzędziami, jak w przypadku 14 letniego Karola, który chce zostać mechanikiem. Wówczas terapeuta układa indywidualny program wg którego dziecko pracuje przez 2 tygodnie, aby osiągnąć ważną dla siebie umiejętność.
Każde zadanie jest tak skonstruowane i moderowane, by przy zachowaniu atrakcyjnej formy zajęć prowokowało odpowiedni, terapeutyczny ruch ręki. W konsekwencji, by zapewnić rehabilitację 8 dzieci, zaangażowanych jest jednocześnie aż 14 osób, w tym grupa przeszkolonych wolontariuszy.
Zajęcia prowadzone są w dużej mierze na świeżym powietrzu i wymagały stworzenia programu zabaw i pozyskania różnych środków potrzebnych do ich realizacji - lin, tkanin, materiałów plastycznych a nawet... konia. W Szpitalu w Dzierżążnie, projekt spotkał się jednak z tak wielkim entuzjazmem zespołu, że pomimo braku środków finansowych, postanowiono się w niego zaangażować wolontaryjnie. Dzięki wsparciu darczyńców oraz mobilizacji zespołu 4 czerwca w Dzierżążnie rozpoczął się wspomniany turnus - pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.
Odpowiedzialna za projekt Ordynator Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej w Dzierżążnie, dr Marta Banach, po zakończeniu turnusu oceni efekty terapii i będzie starać się o środki na kontynuację projektu - tak aby przy jego kolejnych edycjach mogło z niego regularnie korzystać więcej dzieci z całego województwa pomorskiego. Projekt już teraz można wesprzeć finansowo, zasilając konto o numerze 29 1600 1303 1843 3665 5000 0001 wpłatą z tytułem "CIMT dla Pomorza".