Rozmowy dotyczyły pracy Środowiskowych Ośrodków Psychologiczno -Psychoterapeutycznych dla Dzieci i Młodzieży I poziomu referencyjnego, oferujących pomoc dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi.

W dniu 14 września 2022r. uczestniczyliśmy w konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Rozmowy toczyły się w Sali Niebo mieszczącej się w Budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

zdjęcia: pomorskie.eu

Specjalną konferencję poświęcono na omówienie pracy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Po niespełna dwóch latach funkcjonowania sześciu marszałkowskich poradni opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży możliwa była wymiana doświadczeń, określenie wyzwań jak również omówienie perspektywy ich dalszego funkcjonowania. Wspólnie podsumowano działalność poradni, które w krótkim czasie ich funkcjonowania udzieliły już ponad 17 tysięcy świadczeń, z czego ponad 9,5 tys. tylko w 2022 r.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, szpitali psychiatrycznych, organizacji pozarządowych oraz konsultant wojewódzka ds. psychiatrii dzieci i młodzieży.

Problemy psychiczne ludzi młodych

W Ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży młody człowiek otrzymuje pomoc bez skierowania. Utworzenie takiej formy wsparcie było niezwykle potrzebne ponieważ z roku na rok coraz więcej młodych ludzi zmaga się z problemami psychicznymi. Zaobserwować można coraz częściej występujące przypadki m.in.: depresji, zaburzeń łaknienia, ale też samobójstw. Pogarszającą się sytuację w zakresie zdrowia psychicznego dodatkowo pogłębiła pandemia oraz związane z nią zmiany systemowe. Potwierdza to m.in.rosnąca liczba udzielanych świadczeń.

Zwłaszcza, że liczba prób samobójczych w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła aż o 80 proc. – mówiła Aleksandry Szluman-Wardal kierownik Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. – Chodzi o to, aby odpowiednio wcześnie dotrzeć do młodego człowiek ze wsparciem w poradni – podkreślała na konferencji.

Ośrodki umożliwiają młodemu człowiekowi jak i jego rodzinie uzyskanie szybkiego wsparcia psychologa. Poradnie opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej oferują wsparcie nie tylko wsparcie psychologiczne ale również psychoterapeutyczne, terapię środowiskową, a czasem rodzinną.

Ośrodki „pierwszego kontaktu”

Od 1 kwietnia 2021r. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. prowadzi dwa ośrodki środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży (w Placówce w Kościerzynie oraz Dzierżążnie.). Na terenie Województwa Pomorskiego łącznie funkcjonuje 27 ośrodków znajdują się w większości powiatów, dzięki czemu młodzi ludzie mogą skorzystać z pomocy psychologicznej w pobliżu miejsca zamieszkania.

Te ośrodki stanowią doskonałą bazę, bo są pierwszym miejscem, do którego młoda osoba np. z lękami, depresją czy problemami odżywania powinna się udać – podkreślała podczas spotkania Agnieszka Kapała-Sokalska członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Pomoc bez skierowania

Główną ideą jest wsparcie chorego w najbliższym otoczeniu, domu, rodzinie i szkole. Co ważne, pomoc jest bezpłatna, finansowana przez NFZ i do poradni nie trzeba mieć skierowania.

Pomocy w ośrodkach udzielają psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi w zakresie:

porad psychologiczno-diagnostycznych

porad psychologicznych,

psychoterapii indywidualnej,

psychoterapii rodzinnej,

psychoterapii grupowej,

sesji wsparcia psychospołecznego,

wizyt środowiskowych.

Pomoc specjalistów jest dostosowana indywidualnie do danego przypadku. W ośrodku prowadzona jest terapia dla dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci i młodzież objętej obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych – do ich ukończenia, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni.

Ośrodki działają w ramach I stopnia referencyjności - nie są udzielane świadczenia psychiatry oraz nie stosuje się farmakoterapii.

Kontakt z Ośrodkiem

Placówka Dzierżążno:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. Placówka w Dzierżążnie

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

ul. Szpitalna 36

83-332 Dzierżążno

sekretariat +48 58 687 19 31

Gabinety +48 58 687 19 (32-34)

e-mail pdim [DOT] placowka [AT] szpital [DOT] koscierzyna [DOT] pl

Placówka Kościerzyna:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

ul. A. Piechowskiego 36

83-400 Kościerzyna

Rejestracja Telefoniczna +48 58 686 07 80

Gabinety +48 58 686 07 (81-83)

SEKRETARIAT czynny:

poniedziałek 12:25-20:00

Wtorek 7:25-15:00

Środa 7:25-15:00

Czwartek 12:25-20:00

Piątek 7:25-15:00

e-mail pdim [AT] szpital [DOT] koscierzyna [DOT] pl

Bezpłatny informator o dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

PDF do pobrania Informator o dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w województwie pomorskim.