Nowo utworzona Filia Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kościerzynie umożliwi w przyszłości rozwój zawodowy pielęgniarkom, położnym i ratownikom medycznym.

Jednocześnie to rozwiązanie da studentom możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. To realna szansa na pozyskiwanie do pracy nowego personelu medycznego.

20.06.2022 r. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. miało miejsce uroczyste rozpoczęcie działalności Filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kościerzynie.

Według danych Izby Pielęgniarek i Położnych, w kraju występuje znaczny deficyt personelu pielęgniarskiego. Najnowsze informacje wskazują, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Aktualnie średni wiek pielęgniarki to 53, a położnej 51 lat. Według prognoz na 2030 rok średnia wieku pielęgniarki wyniesie już 60 lat. Dodatkowo w Polsce wskaźnik liczby pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 5,2, podczas gdy średnia unijna to 9,4.

Dane od wielu lat są więc bardzo niepokojące. Wychodzimy jednak naprzeciw tej sytuacji z konkretnym rozwiązaniem. W celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego województwa pomorskiego, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. nawiązał współpracę z Powiślańską Szkołą Wyższą w Kwidzynie, Starostwem Kościerskim oraz Dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, gdzie powstaną także Akademickie Klasy Patronackie. Wspólne działania mają na celu powiększenie zasobów kadry medycznej, jak również będą atrakcyjną możliwością praktycznej edukacji zawodowej w regionie.

2.12.2020 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kościerzynie. Podpisy złożyli: Alicja Żurawska - Starosta Powiatu Kościerskiego, dr Katarzyna Strzała-Osuch - Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie, Jarosława Łoncka - Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie oraz Marzena Mrozek - Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Obecnie nowa Filia Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kościerzynie uzyskała oficjalną akredytację umożliwiającą rozpoczęcie działalności edukacyjnej na kierunku pielęgniarstwo w ramach studiów I i II stopnia. W kolejnym roku planowane jest rozszerzenie działalności uczelni i ubieganie się o pozwolenie na kształcenie ratowników medycznych. Studenci będą odbywali praktyki w Oddziałach Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. pod okiem doświadczonej kadry, co w przyszłości - mamy nadzieję - zwiąże ich z naszymi Placówkami już jako wykwalifikowanych specjalistów.

- Brak kadry medycznej jest jednym z głównych problemów w obszarze ochrony zdrowia w ogóle. Na Pomorzu problem ten odczuwamy bardzo dotkliwie, nasze województwo znajduje się na przedostatnim miejscu, gdy chodzi o liczbę dostępnej kadry pielęgniarskiej. Mamy zaledwie około 38,6 pielęgniarek na 10.000 mieszkańców. Gorzej jest tylko w Wielkopolsce, gdzie przypadają około 34 pielęgniarki na 10.000 mieszkańców.

Jako społeczeństwo żyjemy coraz dłużej, co oczywiście cieszy, ale wraz z wydłużaniem się naszego życia pojawiają się dodatkowe wyzwania zdrowotne i zwiększa się zapotrzebowanie na kadrę pielęgniarską. A tymczasem starzeje się też kadra medyczna.

W związku z tym, jeżeli problem z deficytem kadr medycznych, w tym pielęgniarskich, nie zostanie niezwłocznie rozwiązany, to za kilka, kilkanaście lat, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy się mierzyć z sytuacją, gdy nasze bezpieczeństwo zdrowotne będzie zagrożone.

Stąd bardzo popieramy inicjatywy nakierowane na poszerzenie kształcenia kadr medycznych i nasze marszałkowskie podmioty lecznicze współdziałają z kilkoma uczelniami wyższymi w celu zapewniania jak najwyżej jakości kształcenia.

Z Powiślańską Szkołą Wyższą współpracuje, obok Szpitala w Kościerzynie, także między innymi Copernicus. Mamy zbieżny cel główny, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pacjentom, zapewnienie stabilności udzielania pomocy medycznej przez pomorskie podmioty lecznicze.

Widzimy, że w naszym województwie zainteresowanie studiowaniem pielęgniarstwa jest znaczne. To bardzo dobry prognostyk. Uważam, że jest duża szansa, że tak samo będzie w kościerskiej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Na pewno będziemy szeroko promować fakt powstania możliwości kształcenia się w tym zakresie w kolejnym miejscu na Pomorzu - powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska, Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

- Stale szukam skutecznych rozwiązań w zakresie pozyskiwania nowej kadry i to naprawdę się udaje. Jednym z takich rozwiązań jest nawiązanie współpracy z Powiślańską Szkołą Wyższą i ze Starostwem Powiatowym w Kościerzynie. W efekcie, powstaje filia szkoły, gdzie kształcone będą przyszłe pielęgniarki - w ten sposób będzie nam znacznie łatwiej pozyskiwać je później do pracy. A problem brakującej liczby pielęgniarek jest bardzo poważny i dotyczy większości szpitali, także w Trójmieście. Dziś następuje oficjalne otwarcie Filii, a do dyspozycji studentów będą trzy pracownie umiejętności pielęgniarskich.3

Budując markę dobrego i przyjaznego pacjentom szpitala - a to robię - staram się jednocześnie pokazać, że warto tu pracować, że warunki pracy są u nas bardzo dobre, atmosfera przyjazna i że po prostu szpital w Kościerzynie to pozytywne miejsce. Bardzo zależy mi na pozyskaniu do pracy młodych ludzi, którzy wchodzą do zawodu - to oni są przyszłością - powiedziała Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

- To jest bardzo dobry przykład współpracy i partnerstwa publiczno-prywatnego. Tu kluczową rolę odgrywa Powiślańska Szkoła Wyższa, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oraz Powiat Kościerski jako samorząd. W listopadzie 2020 roku rozpoczęliśmy rozmowy, aby móc stworzyć platformę kształcącą w kierunku pielęgniarstwa. Szpital w Kościerzynie jest największym pracodawcą w mieście i drugim  co do wielkości w powiecie kościerskim. Potrzeby są ogromne, co powoduje, że po zdobyciu zawodu pielęgniarki jest gwarancja uzyskania pracy - powiedziała Alicja Żurawska, Starosta Powiatu Kościerskiego.

 

 

 Budynek Placówki w Dzierżążnie
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
Pisali o tym:
https://www.koscierzyna24.info/wiadomosci/6007,bedzie-szkola-wyzsza-w-koscierzynie