W tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób na świecie. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje aż 10 mln dorosłych Polaków. Blisko 3,5 mln z nich nie wie, że zmaga się z chorobą, a jedynie 2,7 mln jest skutecznie leczonych – informuje NFZ z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. 

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, często występującą w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Choroba przez dłuższy czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów, przez co rozwija się „po cichu” i pozostaje nieleczona. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola ciśnienia, nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze. Współczesna medycyna daje szanse uniknięcia większości powikłań nadciśnienia, pod warunkiem, że choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie i systematycznie leczona.

Istotą nadciśnienia tętniczego jest stałe występowanie spoczynkowego ciśnienia tętniczego powyżej ustalonych norm.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

>170/90mmHg

PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE

 

<130/85mmHg 

 

CZĘSTE OBJAWY:

o   Potliwość,

o   Pulsujące bóle głowy,

o   Kołatanie serca

o   Omdlenia

o   Zwroty głowy

o   Zaburzenia snu

o   Osłabienie

o   Nudności.

 

JAK PRAWIDŁOWO MIERZYĆ CIŚNIENIE?

USIĄDŹ WYGODNIE pomiar ciśnienia tętniczego wykonujemy w pozycji siedzącej z podpartymi plecami o krzesło. Pozycja musi być wygodna. Nogi luźno rozstawione. Stopy pozostają na podłożu.

ROZLUŹNIJ SIĘ przed dokonaniem pomiaru należy poświęcić 5 minut na wprowadzenie naszego organizmu w stan względnego relaksu i wyrównania pracy serca, co za tym idzie całego układu krwionośnego. Nie należy wykonywać badania po posiłku, wypiciu kawy czy po paleniu tytoniu.

ODPOWIEDNIE UBRANIE pomiar ciśnienia tętniczego musi być wykonany na niczym nieskrepowanej kończynie. Rękaw ciśnieniomierza należy założyć na gołe ramię.

UŁOŻENIE PRZEDRAMIENIA kończyna na której dokonany jest pomiar powinna spoczywać spokojnie na płaskiej powierzchni i nie może wykonywać żadnej pracy podczas prowadzenia pomiaru ciśnienia tętniczego. Każde napięcie mięśni ruch spowodowany przez kończynę przyczyni się do zaburzenia pomiaru w konsekwencji błędnego wyniku. Przedramię oprzyj na poziomie serca. Mankiet ciśnieniomierza musi być dopasowany.

MILCZENIE podczas badania nie można rozmawiać.Prowadzenie rozmowy podczas badania może wprowadzić w błąd mechanizm ciśnieniomierzy elekronicznych, a w przypadku ciśnieniomierzy analogowych zagłuszyć puls krwi słyszany przez stetoskop.

SPRAWNOŚĆ TECHNICZNA ciśnieniomierz elektroniczny musi posiadać w pełni naładowane baterie, w przypadku ciśnieniomierza analogowego jak również elektronicznego mankiet zakładany jest na daną kończynę i nie może być rozszczelniony ani sparciały.  

DZIENNICZEK POMIARÓW należy regularnie zapisywać wyniki pomiarów, w tym ciśnienie skurczowe i rozkurczowe oraz datę i godzinę pomiaru. Dodatkowo można zapisywać tętno oraz ważne informacje, które mogły wpłynąć na wynik pomiaru ciśnienia np. stres,wysiłek fizyczny, wypita kawa, przyjęte leki.

Pamiętaj! Samodzielnie wykonywane pomiary ciśnienia są dla lekarza ważną wskazówką, czy Twoje ciśnienie tętnicze jest prawidłowe, a jeśli stosujesz leki – czy ich dawki są dobrze dobrane.

 

RYZYKA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO

ZAWAŁ MIĘŚNIA SERCOWEGO jeśli dodatkowo palisz papierosy, masz nadwagę i wysoki poziom cholesterolu we krwi, jesteś w grupie szczególnie zagrożonej,

UDAR MÓZGU zbyt wysokie ciśnienie może stać się przyczyną uszkodzenia naczyń dostarczających krew do mózgu i prowadzić do zniszczenia samej tkanki mózgu,

NIEWYDOLNOŚĆ NEREK wysokie ciśnienie krwi może uszkadzać naczynia krwionośne odżywiające Twoje nerki, przyczyniając się do zaburzania ich pracy.

USZKODZENIE WZROKU jeśli chcesz, aby Twoje oczy służyły Ci przez długie lata, zadbaj o wyrównanie nadciśnienia.

 

ZAPOBIEGANIE NADCIŚNIENIU TĘTNICZEMU jest możliwe poprzez zmianę niekorzystnych zachowań zdrowotnych:

  • Zmniejszenie ciężaru ciała i utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • Ograniczenie soli kuchennej (sodu),
  • Prawidłowe odżywianie (dieta bogata w potas i magnez)
  • Zwiększenie aktywności fizycznej,
  • Ograniczenie spożycia alkoholu
  • Wypracowanie własnego skutecznego sposobu radzenia sobie ze stresem i zmniejszenie napięcia emocjonalnego,
  • Zaprzestanie palenia tytoniu,
  • Pij wodę i prowadź zdrowy styl życia.

Ulotka informacyjna do pobrania: Nadciśnienie Tętnicze - Program edykacyjny