Budowa i wyposażenie kościerskiego Hospicjum

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. prowadzi budowę nowoczesnego i w pełni dostosowanego do potrzeb osób terminalnie chorych i ich rodzin Hospicjum Stacjonarnego.

Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi, dlatego też działania prowadzone przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. mają na celu podwyższenie komfortu pobytu i jakości życia pacjentów chorujących na nieuleczalne i niepoddające się leczeniu przyczynowemu choroby. Z uwagi na ograniczoną ilość ośrodków zapewniających stacjonarną opiekę hospicyjną w Województwie Pomorskim niewspółmierną do faktycznych potrzeb, konieczne jest podjęcie działań mających na celu zwiększenie dostępności łóżek Hospicjum.

Wspólnie mamy możliwość stworzyć miejsce, w którym osoby cierpiące zostaną otoczone opieką medyczną, psychologiczną i duchową oraz będą mogły spędzić ten trudny dla nich czas w komfortowych warunkach. Hospicjum zmodernizowane zostanie dzięki ludziom o wielkich sercach, którzy bezinteresownie przyłączą się i będą mieli udział w tworzeniu nowego rozdziału historii kościerskiego Hospicjum.

Utworzenie nowoczesnego i w pełni dostosowanego do potrzeb osób terminalnie chorych i ich rodzin Hospicjum Stacjonarnego, jest jedną z ważniejszych inwestycji prowadzonych obecnie w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. Szacowany koszt inwestycji na ten moment wyniesie ok 4,5mln zł. Odpowiadając na nasze prośby, swoją pomoc zadeklarował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie jak również wszystkie Gminy Powiatu Kościerskiego, Miasto Kościerzyna, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie oraz Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Po uwzględnieniu wszystkich deklaracji pomocy i otrzymanego już wsparcia, aby zakończyć modernizację i wyposażyć nowe hospicjum potrzebna jest jeszcze kwota blisko 912 tys złotych.

Jesteśmy już tak blisko realizacji projektu i uruchomienia nowego kościerskiego Hospicjum spełniającego potrzeby osób chorych i Ich bliskich. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie do firm, osób prywatnych i instytucji. Dzięki wspólnej mobilizacji możliwe będzie ukończenie budowy i stworzenie dla pacjentów wyjątkowego miejsca.

W tym celu zostało utworzone specjalne konto dedykowane wsparciu na rzecz realizacji zadania pn.” Dostosowanie części pomieszczeń parteru w budynku po byłej pralni i kuchni szpitalnej na potrzeby Hospicjum w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.".

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.

ul. A.Piechowskiego 36

83-400 Kościerzyna

PKO BP 81 1020 1811 0000 0202 0385 0401

-BUDUJEMY HOSPICJUM-

Kościerskie Hospicjum będzie domem dla ludzi cierpiących, który został zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb osób dotkniętych nieuleczalną chorobą nowotworową i zapewnieniu im w pełni bezpłatnej, profesjonalnej opieki medycznej. Modernizacja budynku na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego ma na celu zwiększenie bazy łóżkowej w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na usługi z zakresu opieki hospicyjnej i paliatywnej w naszym regionie.  Inwestycja zakłada adaptację pomieszczeń po byłej pralni i kuchni szpitala, które stanowią osobny pawilon poza budynkiem głównym szpitala. Obszar inwestycji to prawie 700 m2. Nowa lokalizacja Hospicjum w dalszym ciągu będzie znajdowała się obszarze funkcjonowania szpitala co zapewni możliwość udzielenia specjalistycznej opieki w każdym czasie bez konieczności przewożenia pacjenta do innej jednostki. Wejście do budynku będzie pozbawione barier architektonicznych ułatwiając tym samym dostęp do placówki osobom niepełnosprawnym. Zlokalizowanie pomieszczeń na parterze zapewni zarówno pacjentom jak i odwiedzającym łatwy dostęp do obiektu.

W nowo powstałym Hospicjum będzie znajdywało się 9 sal dwu łóżkowych i 2 sale jedno łóżkowe, w tym 7 sal dwu łóżkowych będzie miało bezpośredni dostęp do ogrodu zimowego o łącznej powierzchni 60 m2. Rozmieszczenie pomieszczeń i dostęp do własnej części ogrodu zimowego zapewni chorym chwile ukojenia i wytchnienia w otoczeniu zieleni. Jednocześnie rozwiązanie to umożliwi przebywanie w gronie najbliższych w komfortowym otoczeniu. Każdy z pokoi będzie wyposażony w nowoczesne łóżka dostosowane do potrzeb pacjentów i wyposażenie umożliwiające rodzinie i bliskim czuwanie przy chorym. Wyznaczone zostaną również pomieszczenia z przeznaczeniem dla Hospicjum domowego.

W chwili obecnej Hospicjum Stacjonarne znajduje się na II piętrze wewnątrz budynku głównego Szpitala i dysponuje 12 łóżkami.

275258733 1351894905311549 6201762241127140478 n

Materiał promocyjny Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.

Środki finansowe przeznaczone na cele związane z dostosowaniem pomieszczeń dla Hospicjum Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o., w tym roboty budowlane, instalacyjne, sanitarne oraz wodnokanalizacyjne przekazali (dane na dzień 14.03.2022 r.):

  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wsparcie w wysokości 1,1 mln zł
  • Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie wsparcie w wysokości 1,3 mln zł.
  • Gmina Lipusz wsparcie w wysokości 38.000,00 zł
  • Gmina Liniewo wsparcie w wysokości 20.000,00 zł
  • Gmina Stara Kiszewa wsparcie w wysokości 70.000,00 zł

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za to, że za każdym razem możemy liczyć na Państwa gotowość pomocy na rzecz Hospicjum, którego głównym celem jest poprawa jakości życia terminalnie chorych oraz leczenie bólu i innych objawów towarzyszących. Każdy sposób wsparcia naszej działalności utwierdza nas w przekonaniu o słuszności trudu jaki wkładamy w naszą pracę oraz pozwala wierzyć, że społeczeństwu nie jest obojętny los chorych.